Eksperci ocenili premiera Morawieckiego. Analizowali reformy, sondaże, kampanię...

Mateusz Morawiecki / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki cieszy się dużym zaufaniem Polaków, co pokazują kolejne sondaże. Analitycy zauważają to, podkreślając, że to właśnie premier wykazuje się dużą efektywnością, co z kolei przekłada się na fakt, iż to jego uważa się za twarz obozu rządzącego. "W sferze politycznej pokazał zaskakujący talent" - mówi jeden z ekspertów.

"Na polu wewnętrznym - jeżeli byśmy popatrzyli na to, kto w ogóle cokolwiek wnosi konstruktywnego - to jest to przede wszystkim premier"

– ocenia politolog prof. Kazimierz Kik.

"Premier jest efektywny. Jeżeli popatrzymy na wysokie oceny w sondażach funkcjonowania rządu i samego premiera, to widzimy, że są bardzo wysokie, wyższe niż partii, więc ja myślę, że nie ma potrzeby zmieniania tego, co się sprawdza"

– mówi prof. Kik. Jak ocenia, premier będzie długo twarzą PiS-u.

Tym bardziej, że – jak przypomina prof. UKSW Norbert Maliszewski - tegoroczna kampania wyborcza będzie kampanią permanentną. I dodaje, że aktywność premiera ma przysporzyć punktów Prawu i Sprawiedliwości zarówno w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak i tych krajowych.

Prof. Maliszewski zwraca uwagę, że nie przypadkiem ostatnia aktywność premiera koncentruje się na tematach, które są ważne dla większości Polaków.

"Jedną z ważniejszych spraw dla Polaków jest kwestia bezpieczeństwa systemu emerytalnego, jego przewidywalność"

– wskazuje.

Projekt reformy emerytalnej, która zakłada przeniesienie oszczędności z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS, premier przedstawił w poniedziałek. Decyzja, gdzie przenieść pieniądze, ma należeć do obywateli. Morawiecki podkreślał wtedy, że bezpieczeństwo finansowe Polaków to jedna z najważniejszych spraw, a system emerytalny wymaga uporządkowania.

Zdaniem dra Bartłomieja Biskupa z Uniwersytetu Warszawskiego ostatnio premier jest aktywny politycznie podobnie jak przed wyborami samorządowymi.

"Wydaje się, że pałeczkę przejął premier i to on jest twarzą rządzącego obozu"

– uważa dr Biskup. W jego ocenie na szczególną uwagę zasługuje to, że w ciągu ostatnich kilku dni szef rządu skupił się na przekazie związanym z gospodarką.

Zdaniem historyka prof. Mieczysława Ryby tegoroczna kampania ma dwóch "grających": sprawnego w kwestiach finansowych i gospodarczych Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, który - w jego ocenie - nie unika tematów ideowych. Kwestię waluty euro Ryba nazywa "wisienką na torcie". Z jednej strony przyjęcie euro - przekonuje - to zagadnienie gospodarcze, a z drugiej jednak – ideowe, związane z suwerennością państwa.

Według prof. Ryby trwająca kampania - "sklejona" z kampanii europejskiej i parlamentarnej oddzielonych jedynie wakacjami - łączy się z tym, co partia osiągnęła przez niecałe cztery lata swoich rządów. Ryba wskazuje przy tym na intensywny wzrost gospodarczy, a także sukcesy w polityce społecznej.

"Wszystko to, oczywiście, bez premiera Morawieckiego byłoby niemożliwe"

- dodaje, argumentując to walką szefa rządu z wyłudzeniami VAT.

Ryba podkreśla, że Morawiecki, choć na początku władzy PiS był znany raczej w przestrzeni biznesowej, to w sferze politycznej pokazał "zaskakujący talent". Według historyka prezes PiS zdaje się torować drogę ku temu, by premier rósł na naturalnego lidera obozu rządzącego w jego następstwie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Irlandczycy gotowi na bezumowny brexit?

zdjęcie ilustracyjne / / fotoblend

  

Brytyjski dziennik gospodarczy "Financial Times" poinformował, że projekt irlandzkiego budżetu na 2020 roku oparty będzie o założenie, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia ws. warunków wyjścia ze Wspólnoty.

Według gazety rząd Leo Varadkara jest zdeterminowany, aby sprzeciwić się jakimkolwiek naciskom ze strony Londynu dot. ustępstw w sprawie mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstopu), co może potencjalnie doprowadzić do konfrontacji z brytyjskimi władzami przed planowanym na koniec października br. terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"FT" przypomniało, że główni kandydaci do zastąpienia ustępującej brytyjskiej premier Theresy May - w tym były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson - argumentowali w ostatnich dniach, że będą w stanie przekonać UE do zmiany dotychczasowego stanowiska dotyczącego przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE.

"Gotowość Varadkara do przyjęcia budżetu, który zakłada bezumowne wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej wskazuje jednak, że (irlandzki szef rządu) byłby bardziej skłonny doprowadzić do chaotycznego brexitu niż dokonać w ostatniej chwili jakichś ustępstw ws. granicy"

- zaznaczono.

Jednocześnie redakcja zwróciła uwagę, że decyzja Dublina o przyjęciu konserwatywnych zapisów jest "o tyle znacząca, że pozbawiłaby Varadkara możliwości zabiegania o względy wyborców przez hojne zapisy w budżecie państwa" w kontekście spodziewanych w przyszłym roku wyborów parlamentarnych w Irlandii.

Dziennik podkreślił jednocześnie, że irlandzki minister finansów Paschal Donohoe mówił wcześniej, że jego rząd podejmie decyzję o założeniach budżetowych "w dalszej części roku".

Jak jednak dodano, biorąc pod uwagę, że projekt ustawy o finansach publicznych powinien zostać przedstawiony na początku października - kilka tygodni przed spodziewaną datą brexitu - to władze w Dublinie oprą się najprawdopodobniej o najbezpieczniejszy scenariusz bezumownego wyjścia ze Wspólnoty, który mógłby się poprawić w razie innego rozwoju wydarzeń.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl