Kierunek: czyste powietrze i czyste technologie

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; abogawat

  

– Na rozwój elektromobilności i czystego transportu Polska tylko bezpośrednio przeznaczy w najbliższych 10 latach ok. 3-4 mld euro – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas grudniowego Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.

Jak zakłada przyjęty jeszcze w 2016 r. przez Ministerstwo Energii Plan Rozwoju Elektromobilności oraz krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Już obecnie Polska stała się jednym z najważniejszych graczy na terenie Unii Europejskiej w branży produkcji i sprzedaży autobusów elektrycznych. W ostatnich miesiącach w zakresie elektromobilności spółka PGE Nowa Energia poczyniła ważny krok na rzecz popularyzacji samochodów elektrycznych. W systemie carsharingu w Siedlcach została utworzona strefa, w której klienci mogą wypożyczać i oddawać elektryczne auta.

Elektromobilność pozostaje zatem istotnym kierunkiem działań obecnego rządu, ale także czołowych spółek energetycznych. Dzięki tego typu działaniom w kolejnych latach mamy szansę z jednej strony na wypełnianie celów unijnej polityki klimatycznej, a z drugiej – na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. To także impuls do rozwoju rodzimego przemysłu – produkcji pojazdów elektrycznych, baterii i akumulatorów oraz innych akcesoriów niezbędnych do użytkowania samochodów, autobusów i innych pojazdów elektrycznych.

Podczas tego samego Szczytu COP24 w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że upowszechnienie  samochodów elektrycznych stwarza możliwość rzeczywistej integracji tych pojazdów z systemem elektroenergetycznym, pobudzenia do rozwoju przemysłu i pozytywnego wpływania na klimat.

Przy czym w opinii ministra kluczowe staje się wdrożenie technologii magazynowania energii w całej Europie i na świecie.

– Polska jest gotowa do współpracy na rzecz rozwoju technologii magazynowania energii i budowy silnej branży produkcji baterii do samochodów elektrycznych

– dodał.

W ostatnich tygodniach minister poinformował również o rozważaniu przez jego resort „w celu tworzenia nowych kompetencji i miejsc pracy na Śląsku w oparciu o innowacyjne technologie” uruchomienia fabryki polskiego samochodu elektrycznego na terenie jednej z dawnych kopalni.

Tymczasem już obecnie wiadomo, iż do 2021 r. powstanie w całej Polsce sieć punktów ładowania elektroaut. Do jej rozwoju walnie przyczynia się PGE Polska Grupa Energetyczna. Firma posiada obecnie stacje ładowania samochodów w Warszawie, Łodzi, Siedlcach, Zakopanem, Lądku Zdroju, Rzeszowie, Krynicy Zdroju, Bełchatowie, Nowym Sączu i Arłamowie. Prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie kolejnych instalacji w nowych lokalizacjach.

W samych Siedlcach spółka utworzyła też wypożyczalnię samochodów elektrycznych udostępnianych w systemie carsharingu. Chcąc wypożyczyć auto wystarczy zainstalować aplikację PGEmobility.pl na swoim smartfonie i zarejestrować się w systemie. Dzięki aplikacji można zlokalizować samochód oraz poznać drogę do zarezerwowanego pojazdu. Obecnie w ramach usługi dostępnych jest pięć samochodów elektrycznych marki Renault ZOE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pgegiek.pl, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej: Uchwałą SN odsunięto kilkuset młodych sędziów, którzy kończyli studia w wolnej Polsce

/ fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

- Tą uchwałą odsunięto od orzekania nie tylko kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego, ale także kilkuset sędziów sądów powszechnych, młodych prawników wchodzących do tego zawodu, którzy skończyli studia w wolnej Polsce - powiedział w Polsat News rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN, Piotr Falkowski.

Izby Karna, Cywilna i Pracy Sądu Najwyższego wydały dzisiaj uchwałę, zgodnie z którą "nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie".

W uchwale zaznaczono, że nie ma ona zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Natomiast w odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

- Będziemy analizowali to, co Sąd Najwyższy ogłosił. Co do tej uchwały można mieć bardzo dużo poważnych zastrzeżeń. Widać kilka takich zupełnie niezrozumiałych rozróżnień dokonanych między sędziami sądów powszechnych a Sądu Najwyższego, między sędziami Sądu Najwyższego z Izby Dyscyplinarnej a pozostałymi

 - powiedział rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej SN w czwartek w Polsat News. [polecam:https://niezalezna.pl/307480-sakiewicz-izba-dyscyplinarna-ma-obowiazek-zawiesic-wszystkich-sedziow-ktorzy-dzis-zlamali-konstytucje]

W jego ocenie wymaga "bardzo poważnego rozważenia i spokojnego zastanowienia się", czy Sąd Najwyższy w ogóle miał prawo wydać taką decyzję.

- Sąd Najwyższy tak naprawdę zajął się zagadnieniem, które w ogóle naszym zdaniem nie należy do kompetencji jakiegokolwiek sądu. To jest materia konstytucyjna, to jest materia tak naprawdę traktatów europejskich, także konwencji międzynarodowych. I jeżeli już w ogóle w Polsce jest jakikolwiek organ, który powinien się nim zajmować to Trybunał Konstytucyjny

 - mówił zaznaczając, że mają "poważne wątpliwości, czy ta uchwała skutecznie zapadła".[polecam:https://niezalezna.pl/307483-uchwala-wydana-z-razacym-naruszeniem-prawa-jest-stanowisko-resortu-sprawiedliwosci-po-decyzji-sn]

- Tą uchwałą odsunięto od orzekania nie tylko kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego, ale także kilkuset sędziów sądów powszechnych, młodych prawników wchodzących do tego zawodu, którzy skończyli studia w wolnej Polsce (...) Przecież ich wyobrażenie o niezawisłości sędziowskiej dzisiaj legło w gruzach, ona gremialnie, zbiorowo została podważona

 - zauważył Falkowski.

Pytany czy Sąd Najwyższy złamał prawo wydając taką uchwałę podkreślił, że to jest do przeanalizowania. "Nie chciałbym się może posuwać do takich ostrych określeń, natomiast ta uchwała wydaje się bardzo wątpliwa" - dodał

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts