Rzymkowski o ustawie antykorupcyjnej. Zdradził pewien termin

Tomasz Rzymkowski / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Liczymy, że Sejm na posiedzeniu, które rozpocznie się 15 maja, uchwali naszą ustawę antykorupcyjną - powiedział wiceszef klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Podkomisja ma się zająć projektem w najbliższą środę.

W środę podkomisja stała do spraw nowelizacji prawa karnego zajmie się projektem tzw. ustawy antykorupcyjnej, autorstwa Kukiz'15. Projekt zakłada zaostrzenie prawa wobec osób, które dopuściły się przestępstwa korupcji, m.in. poprzez zakaz zajmowania przez takie osoby funkcji publicznych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wpłynęło stanowisko Rady Ministrów wobec projektu Kukiz'15. W piśmie rząd aprobuje projekt i rekomenduje go do dalszych prac legislacyjnych, ale zaleca też doprecyzowanie niektórych przepisów m.in. w sprawie zakazu pracy w instytucjach Skarbu Państwa czy zaleca dalszą analizę dotyczącą dostępności do danych - objętych proponowanym w projekcie ustawy rejestrem umów partii politycznych - pod kątem ochrony prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy.

Tomasz Rzymkowski, który jest przedstawicielem wnioskodawcy, powiedział, że przyjmuje uwagi, które wyszły z rządu. Określił je jako poprawki legislacyjne.

Podkreślił, że - w jego opinii - podczas kontynuacji posiedzenia Sejmu 25 kwietnia podkomisja przedstawi już sprawozdanie z prac.

"Myślę, że 15 maja powinniśmy to przyjąć, bo potrzebna jest dwutygodniowa przerwa przy zmianie w kodeksach. Gdybyśmy teraz zakończyli pracę na etapie komisji, to 15 maja możemy już głosować w Sejmie nad całością"

- powiedział poseł Kukiz'15.

Rzymkowski liczy, że podobnie jak na debacie podczas pierwszego czytania projektu na sali plenarnej, również i tym razem posłowie największych klubów parlamentarnych poprą projekt Kukiz'15. Wyraził nadzieję, że jeżeli do głosowania dojdzie 15 maja, czyli chwilę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowane są na 26 maja, to "nikt w Polsce nie będzie bronił korupcji".

Projekt Kukiz'15 składa się z czterech głównych postulatów. Pierwszy dotyczy osób skazanych za przestępstwa korupcyjne, które miałyby być obligatoryjnie pozbawione możliwości kandydowania we wszystkich wyborach, pracy w instytucjach państwowych - przede wszystkim w spółkach Skarbu Państwa i komunalnych. Drugi - to jawność finansów partii politycznych, które na bieżąco w internecie miałyby ujawniać swoje dochody i wydatki.

Trzeci punkt, który znajduje się w projekcie, to wyeliminowanie praktyki tzw. "drzwi obrotowych" między Sejmem a spółkami Skarbu Państwa. W projekcie znalazł się zapis, aby parlamentarzyści nie mogli zasiadać - w trakcie kadencji oraz 12 miesięcy po wygaśnięciu mandatu - w takich spółkach. Czwarty punkt zakłada natomiast jawne i transparentne rejestry umów z zewnętrznymi kontrahentami we wszystkich instytucjach publicznych.

Projekt ustawy antykorupcyjnej jest wzorowany na włoskiej ustawie, która weszła w życie w grudniu ubiegłego roku. Jej autorem jest europejski koalicjant Kukiz'15 - Ruch Pięciu Gwiazd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powieszony czy uduszony? Opublikowano wyniki sekcji zwłok Epsteina - miliardera-pedofila

/ Florida Department of Law Enforcement [Public domain]

  

W piątek po południu czasu lokalnego ogłoszone zostały rezultaty autopsji zwłok Epsteina. 66-latek został znaleziony w ubiegłą sobotę martwy w celi aresztu federalnego na Manhattanie. Jeffrey Epstein przebywał tam pod zarzutem molestowania nieletnich. Groziła mu kara 45 lat więzienia.

Miliarder próbował popełnić samobójstwo dwa tygodnie temu, po czym poddany został specjalnemu nadzorowi, który miał zapobiec powtórnej próbie targnięcia się na życie. Jednak z jakiegoś powodu 6 dni przed jego śmiercią specjalny monitoring celi znanego finansisty został zniesiony.

Epstein został znaleziony martwy w celi aresztu miejskiego w minioną sobotę nad ranem.

Dr Barbara Sampson, która dokonała sekcji zwłok Epsteina, w swoim raporcie oświadczyła:

„Po dokładniej analizie podczas pełnej autopsji stwierdzam, że przyczyną śmierci więźnia było powieszenie”.

Raport zawiera wiele szczegółów, jednym z nich jest opis kości szyjnych Epsteina, które były połamane.

Spekulacje na temat tego, dlaczego i jak zginął podejrzany, trwają nadal. Dr John Torres, ekspert medyczny i komentator w stacji telewizijnej NBC, stwierdził, że złamanie tych konkretnych kości szyjnych może wskazywać na powieszenie, ale także na uduszenie.

Trwa także dochodzenie w sprawie nieprawidłowości, do których doszło w areszcie. Dwóch strażników, którzy ponoć spali na służbie, zamiast pilnować Epsteina, odsunięto od wykonywania obowiązków służbowych, a trzeciego przeniesiono do innego aresztu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl