Rzymkowski o ustawie antykorupcyjnej. Zdradził pewien termin

Tomasz Rzymkowski / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Liczymy, że Sejm na posiedzeniu, które rozpocznie się 15 maja, uchwali naszą ustawę antykorupcyjną - powiedział wiceszef klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Podkomisja ma się zająć projektem w najbliższą środę.

W środę podkomisja stała do spraw nowelizacji prawa karnego zajmie się projektem tzw. ustawy antykorupcyjnej, autorstwa Kukiz'15. Projekt zakłada zaostrzenie prawa wobec osób, które dopuściły się przestępstwa korupcji, m.in. poprzez zakaz zajmowania przez takie osoby funkcji publicznych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wpłynęło stanowisko Rady Ministrów wobec projektu Kukiz'15. W piśmie rząd aprobuje projekt i rekomenduje go do dalszych prac legislacyjnych, ale zaleca też doprecyzowanie niektórych przepisów m.in. w sprawie zakazu pracy w instytucjach Skarbu Państwa czy zaleca dalszą analizę dotyczącą dostępności do danych - objętych proponowanym w projekcie ustawy rejestrem umów partii politycznych - pod kątem ochrony prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy.

Tomasz Rzymkowski, który jest przedstawicielem wnioskodawcy, powiedział, że przyjmuje uwagi, które wyszły z rządu. Określił je jako poprawki legislacyjne.

Podkreślił, że - w jego opinii - podczas kontynuacji posiedzenia Sejmu 25 kwietnia podkomisja przedstawi już sprawozdanie z prac.

"Myślę, że 15 maja powinniśmy to przyjąć, bo potrzebna jest dwutygodniowa przerwa przy zmianie w kodeksach. Gdybyśmy teraz zakończyli pracę na etapie komisji, to 15 maja możemy już głosować w Sejmie nad całością"

- powiedział poseł Kukiz'15.

Rzymkowski liczy, że podobnie jak na debacie podczas pierwszego czytania projektu na sali plenarnej, również i tym razem posłowie największych klubów parlamentarnych poprą projekt Kukiz'15. Wyraził nadzieję, że jeżeli do głosowania dojdzie 15 maja, czyli chwilę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowane są na 26 maja, to "nikt w Polsce nie będzie bronił korupcji".

Projekt Kukiz'15 składa się z czterech głównych postulatów. Pierwszy dotyczy osób skazanych za przestępstwa korupcyjne, które miałyby być obligatoryjnie pozbawione możliwości kandydowania we wszystkich wyborach, pracy w instytucjach państwowych - przede wszystkim w spółkach Skarbu Państwa i komunalnych. Drugi - to jawność finansów partii politycznych, które na bieżąco w internecie miałyby ujawniać swoje dochody i wydatki.

Trzeci punkt, który znajduje się w projekcie, to wyeliminowanie praktyki tzw. "drzwi obrotowych" między Sejmem a spółkami Skarbu Państwa. W projekcie znalazł się zapis, aby parlamentarzyści nie mogli zasiadać - w trakcie kadencji oraz 12 miesięcy po wygaśnięciu mandatu - w takich spółkach. Czwarty punkt zakłada natomiast jawne i transparentne rejestry umów z zewnętrznymi kontrahentami we wszystkich instytucjach publicznych.

Projekt ustawy antykorupcyjnej jest wzorowany na włoskiej ustawie, która weszła w życie w grudniu ubiegłego roku. Jej autorem jest europejski koalicjant Kukiz'15 - Ruch Pięciu Gwiazd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Partia Brexitu wygrała wybory do PE

/ Tumisu

  

Wstępne wyniki z trzech okręgów wyborczych wskazują na zwycięstwo w wyborach do PE eurosceptycznej Partii Brexitu Nigela Farage'a, która uzyskała 7 z 18 mandatów należnych Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu są Liberalni Demokraci, którzy zdobyli 5 miejsc.

Socjaldemokratyczna Partia Pracy znalazła się na trzecim miejscu i zdobyła trzy mandaty, wyprzedzając Partię Zielonych, która będzie miała dwóch europosłów, i rządzącą w kraju Partię Konserwatywną z jednym miejscem w nowym PE.

Pierwsze oficjalne wyniki opublikowane w okręgu wyborczym obejmującym północno-wschodnią Anglię wykazały - zgodnie z oczekiwaniami - bardzo wysokie poparcie dla Partii Brexitu, która uzyskała dwa z trzech mandatów, jakie przypadają na ten region. Opozycyjna Partia Pracy zdobyła trzeci mandat z tego okręgu (o jeden mniej niż w 2014 r.). Eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) nie zdołała ponownie wprowadzić swojego kandydata do PE.

W okręgu na wschodzie Anglii, na który przypada 7 mandatów, wybrano trzech polityków Partii Brexitu (37,8 proc. głosów), dwóch liberalnych demokratów (22,6 proc.), jednego kandydata Partii Zielonych (12,7 proc.) i również jednego torysa (10,2 proc.). Partia Pracy zajęła dopiero piąte miejsce (8,7 proc.) i nie uzyskała żadnego mandatu. UKIP stracił wszystkich czterech przedstawicieli na rzecz Partii Brexitu.

W Londynie - gdzie wybierano aż ośmiu deputowanych - zaskakująco dobrze wypadli Liberalni Demokraci, którzy uzyskali aż 27 proc. głosów i zdobyli trzy mandaty. Na drugim miejscu znalazła się tradycyjnie wygrywająca w stolicy Partia Pracy (2 mandaty, 24 proc. głosów), a na za nią uplasowała się Partia Brexitu (2 mandaty, 18 proc. głosów).

Ostatni z londyńskich mandatów przypadł Partii Zielonych (12 proc. głosów), która wyprzedziła Partię Konserwatywną; torysi nie zdobyli w stolicy ani jednego mandatu.

Oficjalne wyniki wyborów w 11 okręgach wyborczych na terenie Anglii, Walii i Szkocji oraz mającej oddzielny system polityczny Irlandii Północnej będą stopniowo ogłaszane w nocy z niedzieli na poniedziałek. Żadna z największych brytyjskich telewizji nie zamówiła badania exit poll.

Wcześniejsza projekcja BBC, przygotowana przez znanego eksperta Johna Curtice'a, wskazywała na zwycięstwo Partii Brexitu w skali kraju, przed Liberalnymi Demokratami i Partią Pracy. Według tych obliczeń rządzący torysi powinni znaleźć się na czwartym miejscu z poparciem na poziomie 10-12 proc. - czyli o połowę mniejszym niż w poprzednich wyborach - tuż przed Partią Zielonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl