Czarny węgiel – ekologiczne technologie węglowe

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; lukaszdylka

  

Rozwój nowoczesnego sektora energetycznego jest kluczowy dla rozwoju nowoczesnej gospodarki – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji COP 24 w Katowicach.

Ponieważ to górnictwo węgla kamiennego pozostanie w najbliższych latach dominującym źródłem napędzającym naszą energetykę, chodzi o to, by nie odbiegając od kierunków unijnej polityki klimatycznej rozwijać innowacyjne technologie, mające na celu pozbawienie tej kopaliny podczas spalania jak największej ilości substancji szkodliwych dla środowiska. Chyba najbardziej znaną tego typu technologią jest wykorzystywanie metanu pozyskiwanego przy okazji wydobycia węgla np. do celów grzewczych czy produkcji energii elektrycznej.

Co ciekawe innowacje w branży węglowej mogą iść także w kierunku stworzenia poprawy bezpieczeństwa pracy. Np. poprzez wykorzystywanie dronów do analizy złóż i szybów kopalnianych, elektryfikację środków transportu do pracy w szybach kopalnianych, jak również automatyzację i digitalizację procesów wydobywczych uwzględniającą wykorzystywanie dużych zbiorów danych.

Według wiceministra Tobiszowskiego polski sektor górniczy korzysta z najnowszych technologii, m.in. w zakresie  wykorzystania chemii, jak np. gaz syntezowy powstały w procesie zgazowania węgla. – Może on zastępować gaz ziemny pochodzący z importu. Metan jest postrzegany również jako paliwo perspektywiczne, które pozyskiwane jest przy okazji eksploatacji węgla.

Instytut Energetyki podkreśla, że „czyste technologie węglowe” (CTW) mają na celu minimalizację negatywnego wpływu produktów spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach na środowisko. Chodzi głównie o zminimalizowanie czy wręcz eliminację takich szkodliwych związków, jak m.in. tlenki azotu i siarki, czy dwutlenek węgla. CTW wykorzystywane są w trakcie wydobywania surowca – pomagają zwiększyć sprawność uzyskiwania jego urobku. Z kolei podczas przeróbki węgla korzysta się z szeregu metod jego wzbogacania (np. poprzez mielenie, flotację), usuwa się wówczas także powstające przy tej okazji zanieczyszczenia stałe i niepalną materię.

Jednak – zwraca uwagę Instytut – najbardziej dynamiczny rozwój technologii CTW notuje się na etapie przetwarzania węgla, m.in. w procesie zgazowania: układy gazowo-parowe ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa (ang. IGCC) czy zgazowanie podziemne. Ponadto w procesie spalania stosowane są nadkrytyczne siłownie z kotłami parowymi, siłownie z kotłami fluidalnymi, a także spalanie w atmosferze wzbogaconej w tlen.

Bodaj najbardziej znane z CTW jest wykorzystywanie na przemysłową skalę metanu. W marcu wiceminister Tobiszowski zapowiedział w TVP Info, że „Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do uruchomienia zakładu zgazowania węgla.

Jak niedawno informowała PAP PGG zwiększyła w ub. roku wykorzystanie pozyskanego w swoich kopalniach metanu o blisko 18 proc., a zużycie tego gazu w agregatach prądotwórczych wzrosło prawie o jedną trzecią. Spółka planuje kolejne inwestycje, służące produkcji prądu i ciepła z metanu. To ważne, bowiem jest to gaz towarzyszący złożom węgla, wielokrotnie bardziej szkodliwy dla klimatu od dwutlenku węgla. Obecnie w PGG agregaty dysponują łączną mocą 11 MW elektrycznych oraz niespełna 11,5 MW cieplnych.

Jak największe wykorzystywanie metanu jest o tyle istotne, że wg szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego, na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 170 mld m3 metanu. Jest to istotny problem dla kopalń. Bowiem gaz ten, uwalniający się w trakcie prac górniczych, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla załóg pracujących pod ziemią.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pgegiek.pl

Wczytuję komentarze...

Ziobro: wszyscy są równi wobec prawa

/ Piotr Drabik from Poland [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

- Wszyscy są równi wobec prawa – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy agitacji wyborczej w budynku urzędu miasta w Zamościu (Lubelskie).

„Prawo jest równe wobec wszystkich i nie ma tutaj wyjątków, i dotyczy to też ministra sprawiedliwości czy wiceministra sprawiedliwości” – powiedział Ziobro na konferencji prasowej w Lublinie.

Odniósł się w ten sposób do sprawy agitacji wyborczej w budynku urzędu miasta w Zamościu, podczas konferencji z jego udziałem 4 września. Ziobro udzielił wtedy poparcia wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu, który startuje w wyborach do Sejmu z listy PiS w okręgu nr 7 tzw. chełmskim.

Ziobro powiedział, że do jego zadań jako ministra sprawiedliwości nie należy badanie statusu każdej z sal, w których odbywa spotkania z dziennikarzami czy mieszkańcami, a zawsze polega w tych sprawach na organizatorach spotkania. „Organizatorzy (spotkania w Zamościu) zapewniają mnie, że ta sala miała być wynajęta i dysponują opiniami prawnymi, które ich zdaniem wskazują, że nie doszło tutaj do wykroczenia” – zaznaczył.

Minister przypomniał, że główny temat konferencji prasowej w Zamościu dotyczył inwestycji ministerstwa sprawiedliwości w tym mieście. Zapowiedziano wtedy utworzenie w tamtejszym Sądzie Okręgowym nowoczesnego sądowego centrum informatycznego, które docelowo ma zatrudniać około 100 osób - głównie inżynierów, informatyków, operatorów systemów informatycznych.

„Ja sprawy nie rozstrzygam, bo nie chciałbym być później posądzany, że wywieram jakikolwiek wpływ na decyzje organu (badającego sprawę)” – podkreślił Ziobro. „Zaczekajmy na rozstrzygnięcie i na opinie prawne, które będą przedkładać też organizatorzy, bo oni czują się odpowiedzialni za prowadzenie tego przedsięwzięcia” – dodał minister.

Sprawę agitacji wyborczej w budynku urzędu miasta w Zamościu podczas konferencji z udziałem ministra sprawiedliwości zgłosiła komisarzowi wyborczemu w Zamościu Fundacja Wolności, która zajmuje się społeczną kontrolą przestrzegania prawa im.in przez organy władzy publicznej.

W piśmie do prezesa Fundacji Krzysztofa Jakubowskiego - opublikowanym na koncie portalu społecznościowego fundacji - komisarz wyborczy w Zamościu informuje, że przekazał sprawę dotyczącą „prowadzenia agitacji wyborczej w miejscu niedozwolonym” do komendanta policji miejskiej w Zamościu „z uwagi na to, że opisany czyn stanowi wykroczenie” z art. 494 par 1 kodeksu wyborczego. Przepis ten mówi, że kto, w związku z wyborami, prowadzi agitację wyborczą na terenie urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego podlega karze grzywny.

Policja przekazała sprawę prokuraturze. „Analizujemy materiały w tej sprawie” - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu prok. Artur Szykuła.

Ziobro na konferencji prasowej w Lublinie udzielił swojego poparcia Janowi Kanthakowi, obecnemu rzecznikowi prasowemu ministerstwa sprawiedliwości, który kandyduje do Sejmu z ostatniego, 30. miejsca na liście PiS w okręgu nr 6 tzw. lubelskim.

„Jest powiedziane, że ostatni będą pierwszymi, ale nie każdy ostatni może być pierwszym. Zadatki, aby być pierwszym, są związane z kompetencją, energią, pracą, talentem i wszystkie te cechy charakteryzują pana Jana Kanthaka”

– powiedział Ziobro. Podkreślił, że Kanthak od wielu lat wspiera go w działaniach zmierzających do naprawy szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości.

Kanthak poinformował o uruchomieniu specjalnego telefonu interwencyjnego – 81 464 32 42 - dla mieszkańców woj. lubelskiego, pod który mogą oni zgłaszać swoje problemy.

„Obiecuję, że ja i mój sztab osób, które pomagają w kampanii, będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc” – powiedział Kanthak. Jak dodał, telefon będzie również działał, kiedy zostanie wybrany na posła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl