"Duszyczka" wybrana z tysięcy filmów! Na Festiwal w Cannes trafiła polska krótkometrażówka

/ Skitterphoto

  

Dziewięciominutowa "Duszyczka" w reżyserii Barbary Rupik, zrealizowana w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej została zakwalifikowana do pokazu w konkursie Cinefondation Selection podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Jak podano w komunikacie na oficjalnej stronie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jury konkursu filmów krótkometrażowych, które obradowało pod przewodnictwem francuskiej reżyser i scenarzystki Claire Denis, zakwalifikowało do udziału w konkursie 11 filmów krótkometrażowych.

Jury po obejrzeniu 4 tys. 240 filmów krótkometrażowych do udziału w konkursie zakwalifikowało dziewięć krótkich form fabularnych, jeden film dokumentalny i jeden animowany z Albanii, Argentyny, Francji, Finlandii, Grecji, Izraela, Ukrainy, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.

To samo jury, po obejrzeniu ponad 2 tys. filmów zgłoszonych przez uczelnie artystyczne z całego świata, dokonało wczoraj także wyboru 17 filmów, które zostaną pokazane podczas 22. edycji Cinefondation Selection.

Wśród nich znalazła się dziewięciominutowa, animowana "Duszyczka" w reżyserii Barbary Rupik - produkcja łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera.

Jury w swoim komunikacie podkreśliło, do konkursu Cinefondation Selection zakwalifikowano aż 6 prac ze szkół artystycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, co świadczy "o żywotności edukacji filmowej w tych krajach".

Jury konkursu Cinefondation Selection wręczy trzy nagrody 23 maja w Palais des Festivals podczas gali poprzedzającej projekcję nagrodzonych filmów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pielgrzymka z Suwałk dotarła do Berżnik [ZDJĘCIA]

/ @pielgrzymkaSuwalkiWilno

  

W drugim dniu pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy dotarliśmy do parafii Berżniki, która leży na samej granicy polsko – litewskiej. Większość dnia pątnicy maszerowali w deszczu. Te trudy wzmacniają intencje, z którymi udajemy się do Matki Bożej Miłosierdzia.

Dzień rozpoczął się poranną modlitwą przy kościele w gościnnym Krasnopolu. Następnie wyruszyliśmy w stronę Sejn, gdzie dotarliśmy po postoju w miejscowości Skustele. W Sejnach przeżywaliśmy dzisiejszą eucharystię wspominając Matkę Boża Szkaplerzną w miejscowej bazylice, która jest jednocześnie sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkich pielgrzymów w imieniu parafian powitał tradycyjnie ks. prałat Zbigniew Bzdak.

Nasza pielgrzymkowa Msza św. nabrała szczególnie uroczystego charakteru za sprawą jubileuszu 40. lecia kapłaństwa bp ełckiego Jerzego Mazura SVD, który przeżywał go wraz z ośmioma współbraćmi werbistami. Ich święcenia odbyły się dokładnie 22 kwietnia 1979 r. w Pieniężnie, a sakrament kapłaństwa przyjęli z rąk abpa Ignacego Tokarczuka. Okolicznościową homilię wygłosił jeden z jubilatów o. Jan Pawłowski z Nysy z Domu Dobrego Pasterza. Podkreślił w nim m.in,. iż Maryja przez swoje „Fiat” przypomina do kogo należy człowiek i kto ma do niego największe prawo. Jeden jest Bóg, od którego wszyscy wyszli, do niego także, czy tego chcemy czy nie, wrócimy. W tym kontekście odpowiedź dana Panu przez Maryję podczas Zwiastowania  „Oto ja służebnica Pańska” to najpiękniejsze słowa, jakie człowiek może powiedzieć Panu Bogu. Maryja podpowiada nam, jak układać nasze relacje z Jej Synem, jak być wiernym chrystusowej ewangelii – powiedział kaznodzieja.

Na zakończenie eucharystii pielgrzymi złożyli księdzu biskupowi i wszystkim jubilatom serdeczne życzenia. Po Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Sejneńskiej chętni pielgrzymi przyjęli szkaplerz maryjny z rąk ojca karmelity uczestniczącego w pielgrzymce. Następnie wszyscy udali się do Zespołu Szkół Rolniczych  na obiad przygotowany przez parafian z Sejn.

Po kolejnych 10 km. pielgrzymowania dotarliśmy do Berżnik. To ostatni nocleg w granicach Polski. Pątników zmierzających do Ostrej Bramy powitał tu miejscowy proboszcz i jego parafianie, którzy od wielu lat okazują nam wielką gościnność.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl