"Duszyczka" wybrana z tysięcy filmów! Na Festiwal w Cannes trafiła polska krótkometrażówka

/ Skitterphoto

  

Dziewięciominutowa "Duszyczka" w reżyserii Barbary Rupik, zrealizowana w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej została zakwalifikowana do pokazu w konkursie Cinefondation Selection podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Jak podano w komunikacie na oficjalnej stronie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jury konkursu filmów krótkometrażowych, które obradowało pod przewodnictwem francuskiej reżyser i scenarzystki Claire Denis, zakwalifikowało do udziału w konkursie 11 filmów krótkometrażowych.

Jury po obejrzeniu 4 tys. 240 filmów krótkometrażowych do udziału w konkursie zakwalifikowało dziewięć krótkich form fabularnych, jeden film dokumentalny i jeden animowany z Albanii, Argentyny, Francji, Finlandii, Grecji, Izraela, Ukrainy, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.

To samo jury, po obejrzeniu ponad 2 tys. filmów zgłoszonych przez uczelnie artystyczne z całego świata, dokonało wczoraj także wyboru 17 filmów, które zostaną pokazane podczas 22. edycji Cinefondation Selection.

Wśród nich znalazła się dziewięciominutowa, animowana "Duszyczka" w reżyserii Barbary Rupik - produkcja łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera.

Jury w swoim komunikacie podkreśliło, do konkursu Cinefondation Selection zakwalifikowano aż 6 prac ze szkół artystycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, co świadczy "o żywotności edukacji filmowej w tych krajach".

Jury konkursu Cinefondation Selection wręczy trzy nagrody 23 maja w Palais des Festivals podczas gali poprzedzającej projekcję nagrodzonych filmów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Odwołano pogotowie przeciwpowodziowe

/ malopolska.policja.gov.pl

  

- Wojewoda śląski odwołał dziś o godzinie 15:00 pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim i w mieście Bielsku-Białej – poinformowała rzecznik wojewody Alina Kucharzewska. Obowiązywało ono od czwartku.

Wojewoda uzasadnił decyzję "zanikiem opadów deszczu oraz ciągłym obniżaniem się stanów wód na posterunkach wodowskazowych".

Na południu województwa o godz. 15:00 stan ostrzegawczy był przekroczony o 42 cm na Białej w Czechowicach-Dziedzicach (323 cm) i o 2 cm na Sole w Czańcu (322 cm).

W gminie Wilkowice nadal trwa opróżnianie zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka. Zarówno Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jak i władze gminy twierdzą, że ma ona wiele wad. W czwartek po dużych opadach zbiornik całkowicie się napełnił i pojawiło się zagrożenie pęknięcia zapory. Wójt gminy Janusz Zemanek zarządził ewakuację ponad 80 mieszkańców z około 30 domów poniżej tamy. Część tych osób spędziła noc u rodzin. Niektóre pozostały jednak w domach.

W piątek, gdy deszcze ustały, strażacy, korzystając z wysokowydajnych pomp, zaczęli pomagać w opróżnianiu zbiornika. Wczesnym popołudniem tego dnia woda odpadła na tyle, że wystarczył już tylko odpływ grawitacyjny.

Wody Polskie poinformowały, że lustro wody opada o około 20 cm na dobę.

Zbyt szybkie opróżnianie zbiornika może być niekorzystne dla jego konstrukcji. Pracownicy Wód Polskich cały czas pracują na miejscu i prowadzą pomiary zapory czołowej

 – napisano w komunikacie.

Gmina poinformowała, że stan zapory na Wilkówce ciągle nie pozwala na odwołanie decyzji o ewakuacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl