Legia mistrzem? Niezbędna jest pokora

/ ekstraklasa.org

  

Trener piłkarzy Legii Aleksandar Vukovic powiedział przed meczem z Cracovią w Warszawie w 31. kolejce Ekstraklasy, że niezbędna jest pokora. "Po trzech ostatnich zwycięstwach wiele osób już nas koronuje, ale przed nami trudna droga" - podkreślił.

Po poprzedniej kolejce, ostatniej w rundzie zasadniczej, drużyny utworzyły dwie ośmiozespołowe grupy (bez dzielenia punktów). Teraz rozegrają jeszcze po siedem meczów - po jednym z każdym z rywali.

Legia zajmuje drugie miejsce, ale ma taki sam dorobek punktowy jak prowadząca Lechia. Warszawski zespół dwukrotnie zremisował z gdańskim 0:0, ustępuje mu tylko nieznacznie gorszym bilansem bramkowym z całego sezonu zasadniczego.

"Czeka nas bardzo trudny tydzień. Już mecz z Cracovią nie będzie łatwy, dlatego musimy skupić się przede wszystkim na nim. Wydaje mi się, że po trzech zwycięstwach wokół Legii powstał nieuzasadniony entuzjazm. Po porażce w Krakowie (z Wisłą 0:4 w 27. kolejce) mało kto stawiał na nas w kontekście mistrzostwa, a teraz wiele osób już nas koronuje. Nie możemy zacząć w to wierzyć. Jeżeli ktoś dobrze życzy klubowi, to wie, że czeka nas trudna droga"

- podkreślił Vukovic. Przypomniał też, że Cracovia dwa miesiące temu w dobrym stylu wygrała 2:0 na Łazienkowskiej.

"Pokora jest niezbędna, aby zaprezentować się na naszym poziomie. Wtedy rosną szanse na dobry występ".

Trener Legii nie szczędził komplementów najbliższemu rywalowi, a także trenerowi tej drużyny Michałowi Probierzowi.

"Gdyby nie początek sezonu, podczas którego trwała budowa Cracovii, to ta drużyna punktowałby prawdopodobnie na tym samym poziomie co Legia. Świadczy o tym ostatni mecz, w którym pewnie pokonała Lechię (4:2). Szkoleniowiec Cracovii gwarantuje rozwój i ciągłą poprawę. Bardzo cenię trenera Probierza, od wielu lat udowadnia, że jest dobrym szkoleniowcem".

Jak dodał, w sobotę oba zespoły będą chciały dyktować warunki gry. Vukovic przewiduje, że obie drużyny nie będą się nastawiać tylko na defensywę.

Szkoleniowiec Legii przyznał, że z powodów zdrowotnych w jego zespole zabraknie Jarosława Niezgody, Mateusza Wieteski, Michała Kucharczyka oraz Radosława Majeckiego.

Sobotnie spotkanie w Warszawie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjątkowa wystawa plenerowa IPN. „Ściana totalitaryzmów. Polska 1939–1945”

/ https://twitter.com/ipngovpl

  

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945). - Pakt Ribbentrop-Mołotow oznaczał IV rozbiór Polski. Po II wojnie światowej komuniści chcieli wymazać prawdę o tym tajnym protokole, który narodom Europy Środkowo-Wschodniej przyniósł zniewolenie - mówił podczas otwarcia wystawy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

„Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” (Between the Walls. Poland under totalitarian regimes 1939–1945)  to tytuł wystawy, którą IPN przygotował w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję narodowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Ma ona formę instalacji inspirowanej ścianami z filmu „Niezwyciężeni” –  animowanej produkcji IPN docenionej na świecie za nieszablonowe podejście do polskiej historii. 

Wystawa prezentowana jest w dwóch konfiguracjach przestrzennych. Pod względem wizualnym, artystycznym oraz merytorycznym porusza tematykę historii dwóch totalitaryzmów: Rzeszy niemieckiej oraz Rosji sowieckiej. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami.

W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie, umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne (w tym ruch oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego), stosunki polsko-żydowskie (Żegota, w tym misja Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim), Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (Bitwa o Monte Cassino, Bitwa o Anglię, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, Cichociemni, wywiad).

Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, Katyń, łagry i  epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone są cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. Efektem takiego rozwiązania jest pokazanie, że okupacyjna rzeczywistość była dla obywateli polskich ciągłą walką o byt w warunkach wszechobecnego terroru. Poprzez zbudowanie atmosfery oddziałującej na emocje zwiedzający odwołają się do uniwersalnego doświadczenia tragedii II wojny światowej.

Teksty na wystawie można przeczytać w języku polskim, angielskim, rosyjskim i niemieckim.

Ekspozycja będzie czynna na pl. Piłsudskiego do 30 września 2019.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl