Kreml komentuje wybory na Ukrainie

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Ministry of Defense of Ukraine/CC BY-SA 2.0

  

Rosja chciałaby, aby przyszły prezydent Ukrainy "spojrzał w inny sposób" na perspektywy relacji z Moskwą, a także - by "całkowicie wykluczał jakiekolwiek siłowe metody" uregulowania sytuacji w Donbasie - oświadczył dzisiaj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Chciałoby się mieć nadzieję, że człowiek, który zostanie wybrany na prezydenta Ukrainy, nie będzie należał do +partii wojny+, że człowiek ten będzie całkowicie wykluczał jakiekolwiek siłowe metody uregulowania sytuacji w Donbasie"

- powiedział Pieskow.

W komentarzu na dwa dni przed II turą wyborów prezydenckich na Ukrainie rzecznik Kremla zaznaczył, że nie odnosi się do nikogo z konkretnych kandydatów. "Chciałoby się mieć nadzieję, że człowiek ten w inny sposób spojrzy na perspektywy wzajemnych stosunków Rosji i Ukrainy" - mówił Pieskow o postulatach rosyjskich.

Ocenił, że nikt z pretendentów nie przedstawił jasnej wizji dalszych relacji z Rosją.

"Żaden z kandydatów nie przedstawił jasnych objaśnień dotyczących perspektyw porozumień mińskich, perspektyw Donbasu, proklamowanych republik, perspektyw stosunków z Moskwą"

- powiedział. Jego zdaniem trzeba będzie jeszcze "pojąć i usłyszeć" koncepcje kandydatów dotyczące tych tematów.

Rzecznik Kremla wskazał, że nowy prezydent Ukrainy powinien "budować normalne stosunki, wzajemnie korzystne i oparte na wzajemnym zaufaniu". Nie są potrzebne - zapewnił - "żadne transakcje z (Władimirem) Putinem i Moskwą". Pieskow skomentował w ten sposób słowa prorosyjskiego ukraińskiego polityka Wiktora Medwedczuka, szefa administracji prezydenta Ukrainy w czasach, gdy był nim Leonid Kuczma.

Jednocześnie Pieskow potwierdził, że Medwedczuk prowadzi zabiegi w celu uwolnienia aresztowanych przez Rosję marynarzy Ukrainy. "Jego wysiłki są brane pod uwagę" - zaznaczył.

Pytany o to, czy marynarze po procesie w Rosji mogą zostać przekazani Ukrainie, rzecznik Kremla odparł, że "mówienie o tym jest przedwczesne, jednak prawo przewiduje możliwości różnych procedur". Powtórzył wcześniej wyrażany przez Rosję pogląd, że marynarze muszą stanąć przed sądem.

Medwedczuk w przeszłości uczestniczył m.in. w rozmowach o wymianie jeńców w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi w Donbasie. Na Ukrainie polityk ten uważany jest za lobbystę interesów Rosji; prezydent Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.

24 marynarzy Ukrainy 25 listopada 2018 r. zostało aresztowanych przez siły rosyjskie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Władze Rosji twierdzą, że trzy niewielkie okręty, na których znajdowali się marynarze, przekroczyły nielegalnie granicę rosyjską.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trafiła do najtrudniejszego dla Zjednoczonej Prawicy okręgu. "W polityce jest komandosem".

Jadwiga Emilewicz / Fotomag/Gazeta Polska

  

W sobotę szef Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, przedstawił "jedynki" na listach partii w wyborach do polskiego parlamentu. Na trudnym wyborczo dla Zjednoczonej Prawicy terenie, jakim jest okręg poznański, listę otwiera obecna minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. Dziś Jarosław Gowin stwierdził, że Emilewicz "jest komandosem dobrych spraw".

Dzisiaj lider Porozumienia, Jarosław Gowin, oraz Jadwiga Emilewicz gościli w Poznaniu. Minister zapewniła, że chce być "ambasadorem Poznania w Warszawie"; przekonywała, że Poznań i jej rodzinny Kraków wiele łączy.

- Start w Poznaniu - stolicy polskiej przedsiębiorczości to dla mnie zaszczyt i wyróżnienie. Przed wyborami wiele się mówi o "spadochroniarzach"; mój najstarszy syn, który jest wielbicielem historii II wojny światowej powiedział mi: desant to są zawsze te najbardziej wymagające jednostki

 – podkreśliła minister na konferencji prasowej.

[polecam:https://niezalezna.pl/278852-co-oznacza-deglomeracja-szanse-dla-srednich-miast-mowi-minister-emilewicz-specjalnie-dla-niezaleznapl]

Gowin przekonywał, że kierownictwo Zjednoczonej Prawicy postawiło na minister Jadwigę Emilewicz jako na lidera poznańskiej listy nie bez powodu.

- Okręg poznański jest najtrudniejszym okręgiem dla Zjednoczonej Prawicy w całym kraju. Tutaj mamy najsłabsze wyniki i przyjmujemy to z pokorą. Rozumiemy, że musimy znaleźć nowe, lepsze argumenty, musimy rządzić w bardziej przekonujący dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski sposób. Musimy też desygnować na lidera listy kogoś naprawdę nieprzeciętnego

 - powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/280082-kto-na-prezydenta-a-kto-na-premiera-gowin-zaskoczenia-nie-bedzie]

- Pani minister Emilewicz rzeczywiście jest takim komandosem w polityce, ale komandosem dobrych spraw. Ona nie zajmuje się ostrymi sporami politycznymi, które toczymy w Warszawie, tylko krok po kroku - najpierw jako prawa ręka premiera Mateusza Morawieckiego, potem jako minister przedsiębiorczości i technologii - zrealizowała cały szereg projektów kluczowych nie tylko z punktu widzenia rozwoju gospodarki, ale i rozwoju cywilizacyjnego Polski

 – dodał Gowin.

Jak podkreślił, Emilewicz ma "dużą umiejętność budowania porozumienia i umiejętność działania na przecięciu różnych problemów". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl