Droga Krzyżowa i Kalwarie

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej / Maciel Malec – praca własna

  

„Wyruszono wreszcie na Golgotę… Przodem szedł trębacz, trąbiący na każdym rogu ulicy i ogłaszający grzmiącym głosem wyrok. Kilka kroków za nim szła gromada chłopców i pachołków niosących potrzebne przybory, jako to powrozy, gwoździe, topory, kosze z narzędziami i napój; silniejsi nieśli drągi, drabiny i drzewce krzyży obu łotrów (…) za nimi młody chłopiec, nie całkiem jeszcze zepsuty, niosący przed sobą napis na krzyż, ułożony przez Piłata; on również niósł na przerzuconym przez ramię drążku koronę cierniową Jezusa… Teraz dopiero szedł Pan nasz i Zbawiciel, pochylony i chwiejący się pod ciężarem krzyża, zmordowany, potłuczony biczami, poraniony”.

Tak początek drogi, którą przemierzył Chrystus idący na miejsce kaźni, zobaczyła w jednej ze swych wizji błogosławiona siostra Anna Emmerich. Historycy zaś nie są pewni, z którego miejsca wyruszył Zbawiciel – czy sprzed pałacu Heroda, czy raczej sprzed zamku Antonina. Oczywisty był natomiast straszliwy cel drogi krzyżowej: Wzgórze Czaszki – Golgota – zwana również z łacińska Kalwarią. Przejście śladami ostatniej drogi Chrystusa aż do Jego grobu, stało się dla chrześcijan aktem wręcz mistycznym, sposobnością do głębokiej refleksji nad nieskończoną miłością Boga do ludzi, do kontemplacji tajemnicy śmierci na Krzyżu.

Jerozolimskie drogi Chrystusa

Pewien syryjski manuskrypt z V wieku twierdzi, że pierwszego nawiedzenia miejsc związanych z wydarzeniami, jakie miały miejsce podczas Drogi Krzyżowej Chrystusa, dokonała Matka Boża. Zwyczaj peregrynowania śladami Zbawiciela zaczął rozwijać się intensywnie od IV wieku, kiedy cesarz Konstantyn Wielki edyktem mediolańskim z 313 roku uznał wszystkie religie za równe wobec prawa i zwrócił chrześcijanom skonfiskowane nieruchomości i budynki. W roku 380 cesarz Teodozjusz Wielki uczynił z chrześcijaństwa religię panującą pisząc „Chcemy widzieć wszystkie ludy, które podlegają miłościwej władzy Naszej Łaskawości, żyjące w wierze, jaką przekazał Rzymianom Apostoł Piotr…”.

Różnymi drogami wędrowali ci, którzy marzyli o naśladowaniu Chrystusa. Z Ogrodu Oliwnego, przez pretorium Piłata i uliczki Jerozolimy. Przez bramę miasta pamiętającą jeszcze okrzyki „Hosanna!” i gałązki palmowe rzucane pod kopytka drepczącego osiołka – i dalej, do pretorium, zaułkami ku wzgórzu. Drogi i dróżki Jezusa splatające się z dróżkami Maryi. A wszystkie one biegną ku niewysokiemu wzgórzu, nagiemu i posępnemu, na którym 14 dnia wiosennego miesiąca nissan wyrosło Drzewo Krzyża, drzewo Życia.

Przez wieki chrześcijanie przybywali do Jerozolimy bez większych przeszkód, chociaż od 637 roku znajdowała się ona pod panowaniem Arabów: najpierw kalifatu Ummajjadów, potem Abbasydów, wreszcie Fatymidów. Dopiero inwazja Turków seldżuckich na Palestynę w 1079 roku sprawiła, że Jerozolima stała się niedostępna dla chrześcijańskich pątników. W odpowiedzi z Europy ruszyła wyprawa krzyżowa...

Cały artykuł prof. Tomasza Panfila, w którym m.in. opisane są najsłynniejsze polskie kalwarie można  przeczytać w dodatku historycznym do GP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tygodnik GP
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pielgrzymka z Suwałk dotarła do Berżnik [ZDJĘCIA]

/ @pielgrzymkaSuwalkiWilno

  

W drugim dniu pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy dotarliśmy do parafii Berżniki, która leży na samej granicy polsko – litewskiej. Większość dnia pątnicy maszerowali w deszczu. Te trudy wzmacniają intencje, z którymi udajemy się do Matki Bożej Miłosierdzia.

Dzień rozpoczął się poranną modlitwą przy kościele w gościnnym Krasnopolu. Następnie wyruszyliśmy w stronę Sejn, gdzie dotarliśmy po postoju w miejscowości Skustele. W Sejnach przeżywaliśmy dzisiejszą eucharystię wspominając Matkę Boża Szkaplerzną w miejscowej bazylice, która jest jednocześnie sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wszystkich pielgrzymów w imieniu parafian powitał tradycyjnie ks. prałat Zbigniew Bzdak.

Nasza pielgrzymkowa Msza św. nabrała szczególnie uroczystego charakteru za sprawą jubileuszu 40. lecia kapłaństwa bp ełckiego Jerzego Mazura SVD, który przeżywał go wraz z ośmioma współbraćmi werbistami. Ich święcenia odbyły się dokładnie 22 kwietnia 1979 r. w Pieniężnie, a sakrament kapłaństwa przyjęli z rąk abpa Ignacego Tokarczuka. Okolicznościową homilię wygłosił jeden z jubilatów o. Jan Pawłowski z Nysy z Domu Dobrego Pasterza. Podkreślił w nim m.in,. iż Maryja przez swoje „Fiat” przypomina do kogo należy człowiek i kto ma do niego największe prawo. Jeden jest Bóg, od którego wszyscy wyszli, do niego także, czy tego chcemy czy nie, wrócimy. W tym kontekście odpowiedź dana Panu przez Maryję podczas Zwiastowania  „Oto ja służebnica Pańska” to najpiękniejsze słowa, jakie człowiek może powiedzieć Panu Bogu. Maryja podpowiada nam, jak układać nasze relacje z Jej Synem, jak być wiernym chrystusowej ewangelii – powiedział kaznodzieja.

Na zakończenie eucharystii pielgrzymi złożyli księdzu biskupowi i wszystkim jubilatom serdeczne życzenia. Po Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Sejneńskiej chętni pielgrzymi przyjęli szkaplerz maryjny z rąk ojca karmelity uczestniczącego w pielgrzymce. Następnie wszyscy udali się do Zespołu Szkół Rolniczych  na obiad przygotowany przez parafian z Sejn.

Po kolejnych 10 km. pielgrzymowania dotarliśmy do Berżnik. To ostatni nocleg w granicach Polski. Pątników zmierzających do Ostrej Bramy powitał tu miejscowy proboszcz i jego parafianie, którzy od wielu lat okazują nam wielką gościnność.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl