W Redzie zaprotestowali uczniowie. Dworczyk: „Do takich konfrontacji może dochodzić”

Michał Dworczyk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W Redzie uczniowie postanowili zaprotestować w związku z zapowiadanymi utrudnieniami w podejściu do egzmaminu maturalnego. - Jeżeli nastroje wśród niektórych środowisk, zresztą nie bez pomocy części działaczy związków zawodowych czy działaczy Platformy Obywatelskiej, będą się radykalizowały, to do takich - bardzo niedobrych, na linii uczniowie-nauczyciele - konfrontacji może dochodzić - ocenił w rozmowie z Katarzyną Gójską w radiowej Jedynce Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Maturzyści w szkole w Redzie (woj. pomorskie) postanowili zastrajkować po tym, jak dyrektor placówki poinformowała, że 15 kwietnia nie odbyła się klasyfikacja klas maturalnych. Sygnał do strajku uczniów w Redzie dała Zuzanna Wiśniewska. Stanęła ona na czele protestu, który planowany jest na 24 kwietnia w redzkiej placówce.

- Chcieliśmy pokazać, że nie podoba nam się, do czego ten strajk dąży i że stajemy się zakładnikami tego strajku. Przez to, że miały nie odbyć się matury. Na szczęście się odbędą i naprawdę cieszymy się z tego powodu

- powiedziała Zuzanna Wiśniewska wczoraj w programie "Minęła 20" Michała Rachonia.

Dziś do protestu uczniów w redzkiej szkole odniósł się w rozmowie z Katarzyną Gójską w radiowej Jedynce Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

- Myślę, że jeżeli nastroje wśród niektórych środowisk, zresztą nie bez pomocy części działaczy związków zawodowych czy działaczy Platformy Obywatelskiej, będą się radykalizowały, to do takich - bardzo niedobrych, na linii uczniowie-nauczyciele - konfrontacji może dochodzić. Trudno jednak nie przyznać racji stwierdzeniu, że tak jak nauczyciele mają prawo do strajku, tak uczniowie mają prawo do tego, by przystąpić do egzaminów. Przygotowywali się do nich przez długi czas, egzamin maturalny jest jednym z ważniejszych w życiu człowieka. W sposób naturalny uczniowie oraz ich rodzice oczekują, że będą mogli do tych egzaminów podejść

- stwierdził szef KPRM

Minister pozytywnie ocenił postawę obywatelską, jaką wykazała się redzka młodzież. 

- Dobra strona tej sytuacji jest taka, że nastąpiła refleksja i nauczyciele się wycofali. Strajk, który jest zrozumiały, jest prawem każdej grupy społecznej czy zawodowej. Powstaje poważny znak zapytania, kiedy protest jednej grupy zaczyna ograniczać prawa innej grupy. To, co postulują niektórzy związkowcy i politycy związani z opozycją, radykalizacja strajku i utrudnienie przeprowadzenia matur narusza prawa uczniów. Apelujemy do pana Broniarza i do pana Schetyny, by strajk na czas matur zawiesić

- podkreślił Dworczyk.

Dodał, że apeluje również do Grzegorza Schetyny dlatego, że "jest odpowiedzialny za formację polityczną, którą kieruje, a to jej działacze, zwłaszcza samorządowi wpływają na radykalizację niektórych środowisk nauczycieli".

- Nauczyciele muszą zdawać sobie sprawę, że są przez nich traktowani całkowicie cynicznie i instrumentalnie. Na koniec te samorządy, które przekonują do radykalizacji protestu, zostawią ich samych

- stwierdził Michał Dworczyk.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wlk. Brytania złożyła skargę na Iran

zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Blondinrikard Fröberg/CC BY-SA 2.0

  

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

"Nie dążymy do konfrontacji z Iranem - napisał w liście zastępca brytyjskiego ambasadora przy ONZ Jonathan Allen. - Ale nieakceptowalne jest (...) grożenie jednostce, która prowadzi legalną działalność w uznawanych międzynarodowo korytarzach".

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

W liście Allen podkreślił, że Iran "twierdzi", iż statek wpłynął do cieśniny Ormuz torem wodnym dla jednostek opuszczających zatokę i nie odpowiadał na ostrzeżenia Teheranu, a także miał wyłączony system automatycznej identyfikacji. "To nieprawda" - zastrzegł Brytyjczyk.

W kontekście informacji o kolizji z łodzią rybacką Allen napisał, że "nie ma na to żadnego dowodu, a nawet jeśli do tego doszło, przebywanie Steny Impero na wodach terytorialnych Omanu oznaczało, że Iran nie miał prawa jej przechwycić" - dodał brytyjski dyplomata. Wzywał również do uwolnienia jednostki.

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Po sobotnim posiedzeniu brytyjskiego rządowego sztabu kryzysowego COBRA szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zapowiedział, że w poniedziałek w parlamencie w Londynie zostanie wydane oświadczenie o kolejnych krokach, jakie podejmie Zjednoczone Królestwo w tej sprawie.

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

O uwolnienie Steny Impero poza Wielką Brytanią apelowała m.in. Unia Europejska, Francja i Niemcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl