W Redzie zaprotestowali uczniowie. Dworczyk: „Do takich konfrontacji może dochodzić”

Michał Dworczyk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W Redzie uczniowie postanowili zaprotestować w związku z zapowiadanymi utrudnieniami w podejściu do egzmaminu maturalnego. - Jeżeli nastroje wśród niektórych środowisk, zresztą nie bez pomocy części działaczy związków zawodowych czy działaczy Platformy Obywatelskiej, będą się radykalizowały, to do takich - bardzo niedobrych, na linii uczniowie-nauczyciele - konfrontacji może dochodzić - ocenił w rozmowie z Katarzyną Gójską w radiowej Jedynce Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Maturzyści w szkole w Redzie (woj. pomorskie) postanowili zastrajkować po tym, jak dyrektor placówki poinformowała, że 15 kwietnia nie odbyła się klasyfikacja klas maturalnych. Sygnał do strajku uczniów w Redzie dała Zuzanna Wiśniewska. Stanęła ona na czele protestu, który planowany jest na 24 kwietnia w redzkiej placówce.

- Chcieliśmy pokazać, że nie podoba nam się, do czego ten strajk dąży i że stajemy się zakładnikami tego strajku. Przez to, że miały nie odbyć się matury. Na szczęście się odbędą i naprawdę cieszymy się z tego powodu

- powiedziała Zuzanna Wiśniewska wczoraj w programie "Minęła 20" Michała Rachonia.

Dziś do protestu uczniów w redzkiej szkole odniósł się w rozmowie z Katarzyną Gójską w radiowej Jedynce Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

- Myślę, że jeżeli nastroje wśród niektórych środowisk, zresztą nie bez pomocy części działaczy związków zawodowych czy działaczy Platformy Obywatelskiej, będą się radykalizowały, to do takich - bardzo niedobrych, na linii uczniowie-nauczyciele - konfrontacji może dochodzić. Trudno jednak nie przyznać racji stwierdzeniu, że tak jak nauczyciele mają prawo do strajku, tak uczniowie mają prawo do tego, by przystąpić do egzaminów. Przygotowywali się do nich przez długi czas, egzamin maturalny jest jednym z ważniejszych w życiu człowieka. W sposób naturalny uczniowie oraz ich rodzice oczekują, że będą mogli do tych egzaminów podejść

- stwierdził szef KPRM

Minister pozytywnie ocenił postawę obywatelską, jaką wykazała się redzka młodzież. 

- Dobra strona tej sytuacji jest taka, że nastąpiła refleksja i nauczyciele się wycofali. Strajk, który jest zrozumiały, jest prawem każdej grupy społecznej czy zawodowej. Powstaje poważny znak zapytania, kiedy protest jednej grupy zaczyna ograniczać prawa innej grupy. To, co postulują niektórzy związkowcy i politycy związani z opozycją, radykalizacja strajku i utrudnienie przeprowadzenia matur narusza prawa uczniów. Apelujemy do pana Broniarza i do pana Schetyny, by strajk na czas matur zawiesić

- podkreślił Dworczyk.

Dodał, że apeluje również do Grzegorza Schetyny dlatego, że "jest odpowiedzialny za formację polityczną, którą kieruje, a to jej działacze, zwłaszcza samorządowi wpływają na radykalizację niektórych środowisk nauczycieli".

- Nauczyciele muszą zdawać sobie sprawę, że są przez nich traktowani całkowicie cynicznie i instrumentalnie. Na koniec te samorządy, które przekonują do radykalizacji protestu, zostawią ich samych

- stwierdził Michał Dworczyk.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy poddały się presji naszego regionu. Przyjęły dyrektywę UE niekorzystną dla Nord Stream 2

Bundestag / pixabay.com / clareich

  

Niemiecki Bundestag przyjął dziś nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w energię elektryczną i gaz, która stanowi implementację dyrektywy gazowej UE. Tym samym ostatecznie niemieckie partie rządzące zrezygnowały z pomysłu obejścia zapisów dyrektywy, które były niekorzystne dla rosyjskiego monopolisty Gazpromu i budującego się Nord Stream 2. Za nowelizacją głosowali posłowie koalicji rządowej CDU/CSU i SPD oraz opozycyjnej FDP.

- Przyjmujemy unijną dyrektywę gazową w brzmieniu jeden do jednego

 - mówił podczas debaty poseł CDU Peter Bleser.

Wtórował mu deputowany SPD Timon Gremmels, który oprócz tego zapewniał, że "Niemcy bardzo poważnie traktują obawy wschodnich partnerów: Polski i państw bałtyckich", dlatego unijna dyrektywa gazowa jest - jego zdaniem - dobrym kompromisem.

Jednocześnie przedstawiciele koalicji rządowej zgodnie przekonywali, że projekt Nord Stream 2 jest wyłącznie gospodarczym rosyjsko-europejskim przedsięwzięciem.

Dyrektywa gazowa UE, która została znowelizowana w tym roku, zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Zmiana obejmuje też firmy spoza Wspólnoty, czyli m.in. rosyjski Gazprom i operatora budowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Dyrektywa zakłada, że spod jej obowiązywania mogą być wyłączone gazociągi, których budowa została ukończona przed 23 maja 2019 roku.

Przedstawiciele AfD w Bundestagu, którzy głosowali przeciwko przyjęciu nowelizacji, argumentowali, że nowe prawo spowoduje podniesienie cen gazu i obniży bezpieczeństwo dostaw. Z kolei Zieloni - którzy również sprzeciwiali się przyjęciu ustawy - przekonywali, że Gazprom "tak czy siak uzyska wyłączenie" spod obowiązywania dyrektywy i że budowa Nord Stream 2 jest oznaką nielojalności wobec Ukrainy.

Pracom nad ustawą towarzyszyły kontrowersje. W ubiegłym tygodniu dziennik "Bild" informował, że partie rządzące chciały obejść dyrektywę gazową UE niekorzystną dla Nord Stream 2. Zawarte w niej zapisy miały być rozwodnione. Jak donosiła gazeta, z projektu nowelizacji miał zniknąć zapis dotyczący nieobowiązywania regulacji wobec inwestycji ukończonych przed 23 maja 2019. Słowo "ukończone" zamieniono tam na "trwające".

W przyjętym dziś przez Bundestag wrócono do wersji, którą zawiera dyrektywa UE. Budowa NS2 wciąż trwa. Zostanie ona zakończona prawdopodobnie w połowie 2020 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl