Spotkanie premiera z Polonią w Nowym Jorku. Relacja

spotkanie z premierem Morawieckim w USA / arch.

  

W dniach 16-17 kwietnia w Chicago i Nowym Jorku z oficjalną wizytą w USA przebywał premier Mateusz Morawiecki. Podczas jego wizyty, w Guggenheim Museum New Jork, miała miejsce premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Petera Greenberga poświęconego promocji Polski, z serii - „Poland: The Royal Tour”. Po premierze odbyło się spotkanie z działaczami polonijnymi z organizacji patriotyczno – niepodległościowych.

W spotkaniu z premierem uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa  Katyńskiego, w tym Kluby „Gazety Polskiej” USA, oraz przedstawiciele Rodziny Radia Maryja, Reduta Dobrego Imienia USA, Stowarzyszenie „Pamięć”, Fundacja - Dziękuję Ci za Służbę, Kongres Polonii Amerykańskiej Płn. NJ oraz przedstawiciele innych instytucji wchodzących w skład Komitetu Honorowego, na czele którego stoi minister Antoni Macierewicz: Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Coalition of Polish Americans, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polonia Instytut, Polska Fundacja Kulturalna Clark NJ, Kadeci Pułaskiego Nowy Jork i New Jersey.  

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Rozmawiano między innymi o wsparciu Polonii w proces dotyczący obecności stałych baz amerykańskich w Polsce.  

Delegacja wręczyła premierowi list poparcia dla działań rządu, szczególnie w sferze polityki społecznej i gospodarczej. Poruszono również kwestie dotyczące mienia bezspadkowego. Jednocześnie przedstawiciele Polonii apelowali o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad ustawą reprywatyzacyjną.  

Przewodniczący Komitetu wręczył także premierowi Morawieckiemu ryngraf, który zawiera główny motyw pomnika poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, autorstwa dłuta Bożeny i Andrzeja Praszczyków. Pomnik jest usytuowany w Amerykańskiej Częstochowie. We wrześniu  2016 roku został on osobiście odsłonięty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W przeddzień spotkania w Nowym Jorku, przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej z Michigan i Chicago, a także „Polonii for Poland”, spotkali się z premierem w Chicago i wręczyli taki sam list od Polonii z tamtego regionu.  

Poniżej pełna treść listu:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, sdcc-usa.org

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znamy wyniki rekrutacji do szkół. Minister Piontkowski rozwiewa wszelkie wątpliwości!

szef MEN Dariusz Piontkowski / twitter.com/men_gov_pl

  

Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, we wszystkich województwach zakończył się I etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Z najnowszych danych wynika, że dla 726 751 uczniów w skali całego kraju przygotowano w sumie 830 234 miejsca, co oznacza, że wbrew wcześniejszym spekulacjom miejsc było o ponad 103 tys. więcej niż uczniów. Ze wstępnych informacji wynika, że ponad 90 proc. absolwentów zostało zakwalifikowanych do szkół już na I etapie rekrutacji. O szczegółach dotyczących rekrutacji mówił w rozmowie z reporterką portalu niezalezna.pl minister Dariusz Piontkowski.

Dzięki kuratorom udało nam się zebrać dane z większości województw. Postaramy się przedstawić, jak wygląda rekrutacja po I etapie, bo jesteśmy ciągle w trakcie rekrutacji. Ona dzisiaj jeszcze się nie kończy.
- oznajmił szef MEN na konferencji prasowej.  
 
Minister edukacji przypomniał, że dla wszystkich absolwentów przygotowano miejsce w szkołach.
 
Widać wyraźnie, że jest przygotowanych ponad 103 tys. miejsc więcej niż absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Warto wyraźnie podkreślić, że absolwenci gimnazjów oraz absolwenci szkół podstawowych uczestniczą w dwóch oddzielnych rekrutacjach.
- podkreśla minister.
 
Podczas konferencji minister edukacji przedstawił dane z przykładowych miast wojewódzkich po zakończeniu I etapu naboru.  
 
W Białymstoku na 956 uczniów w rekrutacji uzupełniającej czeka 1 110 miejsc, a w Gdańsku dla 1 215 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów jest przygotowanych 2 168 miejsc. W Krakowie 2 569 uczniów może w rekrutacji uzupełniającej ubiegać się o 3 900 miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, w Lublinie 603 uczniów będzie ubiegało się o 2 176 miejsc. Z kolei w Olsztynie na 1 529 uczniów czeka w rekrutacji uzupełniającej 1 648 miejsc.
 
Zobacz całą rozmowę naszej reporterki z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim:


W konferencji prasowej MEN uczestniczył również Mazowiecki Wicekurator Oświaty Krzysztof Wiśniewski, który odniósł się do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w województwie mazowieckim. Przypomniał, że dla 110 237 uczniów z całego województwa przygotowano 111 318 miejsc.  
 
Jak zaznaczył wicekurator Krzysztof Wiśniewski, w przypadku Warszawy liczba absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów wynosi 27 911 uczniów, a liczba przygotowanych dla nich miejsc to 43 024. Podkreślił, że w Warszawie po I etapie rekrutacji jest 2 400 miejsc wolnych, w tym 781 w liceach.
 
Jak się okazuje, w odniesieniu do liczby chętnych uczniów na jedno miejsce w renomowanych warszawskich liceach w roku 2018 i 2019, dane te są do siebie bardzo zbliżone.

W renomowanym XIV LO im. S. Staszica w ubiegłym roku liczba kandydatów na jedno miejsce wynosiła 1,66, w tym roku jest to 1,53. Podobna sytuacja dotyczy XXVII LO im. T. Czackiego (2018 r. – 2,88; 2019 r. – 2,9) oraz II LO. im. S. Batorego (2018 r. – 2,4; 2019 r. – 2,4).
tłumaczył wicekurator Krzysztof Wiśniewski.

https://input.niezalezna.pl/uploads/dokumenty/280195/20190716rekrutacja-prezentacjakonferencja-men.pdf

Poniżej do pobrania plik ze szczegółową prezentacją danych z konferencji prasowej MEN dotyczącej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, MEN

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl