W spotkaniu z premierem uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa  Katyńskiego, w tym Kluby „Gazety Polskiej” USA, oraz przedstawiciele Rodziny Radia Maryja, Reduta Dobrego Imienia USA, Stowarzyszenie „Pamięć”, Fundacja - Dziękuję Ci za Służbę, Kongres Polonii Amerykańskiej Płn. NJ oraz przedstawiciele innych instytucji wchodzących w skład Komitetu Honorowego, na czele którego stoi minister Antoni Macierewicz: Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Coalition of Polish Americans, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polonia Instytut, Polska Fundacja Kulturalna Clark NJ, Kadeci Pułaskiego Nowy Jork i New Jersey.  

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Rozmawiano między innymi o wsparciu Polonii w proces dotyczący obecności stałych baz amerykańskich w Polsce.  

Delegacja wręczyła premierowi list poparcia dla działań rządu, szczególnie w sferze polityki społecznej i gospodarczej. Poruszono również kwestie dotyczące mienia bezspadkowego. Jednocześnie przedstawiciele Polonii apelowali o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad ustawą reprywatyzacyjną.  

Przewodniczący Komitetu wręczył także premierowi Morawieckiemu ryngraf, który zawiera główny motyw pomnika poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, autorstwa dłuta Bożeny i Andrzeja Praszczyków. Pomnik jest usytuowany w Amerykańskiej Częstochowie. We wrześniu  2016 roku został on osobiście odsłonięty przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W przeddzień spotkania w Nowym Jorku, przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej z Michigan i Chicago, a także „Polonii for Poland”, spotkali się z premierem w Chicago i wręczyli taki sam list od Polonii z tamtego regionu.  

Poniżej pełna treść listu: