Zwiększone patrole policji w okresie świątecznym. Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

W okresie Świąt na ulicach będzie więcej patroli policji. Będą kontrolowały m.in. dworce, przystanki i osiedla - zapowiada mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Prasowego Komendy Głównej Policji. Szczególną ostrożność policjanci radzą zachować w miejscach zatłoczonych.

Z informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że okresie świątecznym na ulicach pojawi się więcej policjantów. Będą kontrolowali dworce, przystanki, a także okolice centrów handlowych. Obok mundurowych nad bezpieczeństwem mają w tych miejscach czuwać także funkcjonariusze po cywilnemu. Więcej patroli ma być również na osiedlach.

Policjanci radzą, by w okresie okołoświątecznym szczególną uwagę zachować w miejscach najbardziej zatłoczonych, czyli w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej. To tam najczęściej dochodzi do kradzieży.

"Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby i nie pozostawiajmy ich bez opieki"

- podpowiada mł. asp. Antoni Rzeczkowski.

Kobiety powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co ma uniemożliwić wyrwanie tego przedmiotu bądź odcięcie paska. Natomiast wypłacając pieniądze z bankomatu, należy zasłonić klawiaturę, by potencjalny złodziej nie zauważył wpisywanego kodu PIN.

"Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padną łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty"

- zaznacza policjant.

Policja przypomina, by przed wyjazdem na święta zabezpieczyć w mieszkaniu zawory z gazem, wodą i dobrze zamknąć drzwi i okna.

"Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeżeli jest taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego"

- dodaje Rzeczkowski.

Policjanci apelują również o zwracanie uwagi na pozostawione na dworcach i przystankach bagaże i informowanie o tym służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Funkcjonariusze proszą również o zachowanie rozsądku na drogach.

"Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej"

- zwraca uwagę Rzeczkowski. Przypomina, że pasy bezpieczeństwa powinni mieć zapięte wszyscy podróżni, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Przed podróżą powinno się sprawdzić stan techniczny auta.

Policja przestrzega po raz kolejny przed prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.

"Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks"

- podkreśla rzecznik. Radzi również, by nie jechać zbyt szybko. Natomiast podczas postojów nie zapominać o zamykaniu auta.

"Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą"

- mówi Rzeczkowski.

Ostrzega także przed niewłaściwym obchodzeniem "śmigusa-dyngusa" i zaznacza, że wylewanie na przechodniów wody z dużej wysokości, rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą może naruszać nietykalności cielesną i powodować uszkodzenie ciała lub zniszczenie mienia, a co za tym idzie - skutkować odpowiedzialnością karną.

"Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię, łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania przed konsekwencjami prawnymi za wszelkie chuligańskie incydenty"

- mówi Rzeczkowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Wilnie zwyciężył PiS

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Obywatele RP biorący udział w Wilnie w wyborach do PE najwięcej głosów oddali na Prawo i Sprawiedliwość – 105. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska – 88 głosów, trzecie – Komitet Wyborczy Wiosna - 33 głosy.

15 głosów w Wilnie uzyskała Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, 11 – Lewica Razem, 5 - Kukiz'15 i 4 głosy – Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 88 w Wilnie Marcin Sokalski poinformował, że głosowanie, które odbywało się w ambasadzie polskiej, przebiegało sprawnie, bez zakłóceń.

Zawczasu udział w wyborach w Wilnie zgłosiło 170 obywateli Polski. Z możliwości głosowania korzystali też polscy turyści i pielgrzymi, którzy odebrali zaświadczenia o prawie głosu za granicą

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl