SKANDAL w sądzie! Wyroki są uchylane, dziesiątki spraw do powtórki, bo sędzia jest...

/ pixabay.com; TPHeinz

  

Ponad 60 spraw z wadowickiego sądu rejonowego musi zostać wznowionych, ponieważ orzekający w nich sędzia był mężem lub szwagrem prowadzącego je prokuratora. Sytuacja trwała od ośmiu lat, nie wiadomo jak do niej doszło.

Jak donoszą media, sędzią, którego dotyczy sprawa jest wiceprezes Sądu Rejonowego w Wadowicach Robert L. Od ośmiu lat miał on od wydawać wyroki w sprawach, w których oskarżała jego żona lub szwagier, będący prokuratorami.

"W Sądzie Rejonowym w Wadowicach w wydziale karnym była prowadzona lustracja, ponieważ posiadaliśmy informacje, że nie doszło do wyłączenia sędziego w sytuacji relacji małżeńskiej z prokuratorem, i w relacji powinowactwa z prokuratorem; jeden z nich był małżonkiem sędziego, a inny - jego szwagrem"

- potwierdziła dzisiaj rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Górszczyk.

Wyjaśniła, że jeśli do sądu karnego wpływa sprawa, którą prowadzi ktoś z rodziny lub krewnych sędziego, sędzia ten - z mocy prawa - powinien się z niej wyłączyć. "Tu do wyłączenia nie doszło" - powiedziała Górszczyk.

"Ponieważ taka sprawa została ujawniona w wyniku lustracji, zachodziła konieczność wystąpienia z wnioskiem o wznowienie postępowania z urzędu w 61 sprawach karnych"

- tłumaczyła sędzia Górszczyk.

Akta tych spraw bada krakowski sąd okręgowy.

"W tej chwili mamy rozstrzygnięcie w 49 sprawach z 61 spraw; wznowiono w nich postępowanie, uchylono prawomocne wyroki i przekazano sprawy sądowi rejonowemu w Wadowicach do ponownego rozpoznania" - powiedziała sędzia Górszczyk. "Nie potrafię powiedzieć, jak doszło do tej sytuacji. Jest to przedmiotem postępowania dyscyplinarnego" - zaznaczyła.

Jeśli postępowanie dyscyplinarne zostanie wszczęte, wadowickiemu sędziemu może grozić nawet wydalenie z zawodu.

"Teoretycznie za każdego rodzaju przewinienie dyscyplinarne można orzec każdą karę, którą przewiduje u.s.p. - od tej najniższej, czyli od upomnienia po tą najsurowszą, czyli wydalenie z zawodu"

- wyjaśnił rzecznik Sądu Apelacyjnego w Krakowie Tomasz Szymański.

Jak dodał, "teraz jest też kara obniżenia uposażenia, zakazu zajmowania funkcji, przeniesienia służbowego". "Trudno mówić, jaka kara w tej sprawie będzie wnioskowana i ewentualnie wymierzona" - poinformował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

„Wyczyn” Polaka – uciekł z więzienia w Neapolu

/ FLICKR.COM/DAVE NAKAYAMA/CC BY 2.0

  

- 32-letni Polak uciekł z więzienia Poggioreale w Neapolu - informują włoskie media. Więzień zbiegł zjeżdżając na prześcieradle, gdy skazani udawali się na mszę do kaplicy. To pierwsza ucieczka z tego zakładu karnego od 100 lat.

Neapolitańskie Poggioreale ma ponurą sławę jako więzienie najbardziej przepełnione w Europie, w którym panują ciężkie warunki, a kary odbywają tam między innymi mafiozi.

Media podały, że Polak Robert L., oczekujący w areszcie śledczym na proces za zabójstwo murarza z Ukrainy, zrobił sznur z prześcieradła i przeskoczył na drugą stronę muru. W więzieniu przebywał od grudnia zeszłego roku.

To pierwsza udana ucieczka z tego więzienia od stulecia

- odnotowano w relacjach telewizyjnych.

Przed kilkoma laty, gdy jeden z więźniów próbował uciec, odniósł ciężkie obrażenia.

Szef związku zawodowego pracowników straży więziennej z Neapolu Luigi Castaldo stwierdził, że przyczyną zdarzenia są braki w personelu w więzieniu, w którym około 200 funkcjonariuszy pilnuje 2500 osadzonych. Więźniów jest tam, jak przypomniał, o 800 więcej niż jest tam miejsc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl