Portugalia: Koniec strajku kierowców

  

Strajkujący od poniedziałku w Portugalii kierowcy firm dostarczających paliwa na stacje zakończyli protest. Doprowadził on do poważnych niedoborów produktów paliwowych w całym kraju.

Jak poinformował portugalski minister ds. infrastruktury Pedro Nuno Santos, dziś nad ranem rząd porozumiał się z protestującymi w sprawie zakończenia strajku. Podkreślił, że ich postulaty staną się przedmiotem rozmów dwustronnych, które rozpoczną się 29 kwietnia.

“Liczymy, że sytuacja powróci do normy z biegiem czasu, sukcesywnie. Proces przywrócenia pełnych dostaw na stacjach wymaga jednak czasu. Nie możemy oczekiwać, że paliwo pojawi się nagle we wszystkich punktach tankowania”

- stwierdził Santos.

Dziś przed południem wciąż na wielu stacjach w Portugalii brakowało paliwa. Jego niedobory występują też na głównym lotnisku kraju, w lizbońskim porcie im. Humberto Delgado. Z powodu niedoboru paliwa wiele rodzin zrezygnowało z wyjazdu na wielkanocny urlop samochodem, udając się do miejsca wypoczynku koleją.

“Planuję z rodziną wyjazd poza miasto na święta, ale nie wiem, czy po drodze będę miała gdzie zatankować. Nie spodziewałam się, że w naszym kraju dojdzie do takiej sytuacji jak w Wenezueli, gdzie na stacjach brakuje paliw i tworzą się gigantyczne kolejki”

- powiedziała mieszkanka Lizbony Ana Silva.

Dziś rano na około 2800 ze wszystkich 3000 stacji w Portugalii nie było wystarczająco dużo paliw. Do niektórych stacji, głównie w Lizbonie i Porto, paliwo dostarczyło wczoraj wojsko.

Kierowcy żądają poprawy warunków pracy oraz kilkuprocentowych podwyżek płac, do poziomu przekraczającego 1400 euro brutto.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

75. rocznica zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny. Prezydent Duda dotarł do Luksemburga

/ pixabay.com/@Arcaion

  

Prezydent Andrzej Duda dotarł do Luksemburga w niedzielę wieczorem. W poniedziałek w Belgii i Luksemburgu weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny.

Zgodnie z programem wizyty w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych prezydent Duda będzie uczestniczył w ceremonii w Memoriale Mardasson, niedaleko belgijskiego miasta Bastogne, a następnie, wraz z innymi przywódcami, weźmie udział w spotkaniu z weteranami walk w Ardenach. Druga część obchodów odbędzie się na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w Luksemburgu.

Obecność prezydenta na uroczystościach w Belgii i Luksemburgu jest wyrazem znaczenia, jakie prezydent Duda przywiązuje do polityki historycznej i pamięci o bohaterskich czynach polskich żołnierzy na wszystkich frontach II wojny światowej. W tym roku pan prezydent brał udział w upamiętnieniu okrągłych rocznic bitew o Monte Cassino i na polach Flandrii. Oczywiście w tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o wrześniowych uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, w których wzięło udział wielu przywódców, w tym prezydent Niemiec i wiceprezydent USA

- poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W uroczystościach rocznicowych w Belgii i Luksemburgu wezmą udział m.in. król Belgów Filip I, wielki książę Luksemburga Henryk, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, a także minister obrony USA Mark Esper i delegacja Kongresu USA na czele z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Bitwa w Ardenach, stoczona na przełomie lat 1944 i 1945 r., była ostatnią dużą ofensywą wojsk niemieckich na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej. Zakończyła się klęską wojsk niemieckich.

Ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że 1 stycznia 1945 roku, pod koniec operacji w Ardenach, siły niemieckie podniosły z ziemi ostatnie samoloty, by przeważyć na swoją korzyść losy bitwy.

Trzy polskie dywizjony, które stacjonowały obok Gandawy, stoczyły zwycięską bitwę z samolotami Luftwaffe, zestrzeliwując około 20 maszyn wroga. Była to największa bitwa powietrzna polskiego lotnictwa na Zachodzie w 1945 roku

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl