Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań w katedrze płockiej słychać między innymi muzykę kościołów wschodnich.
Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1994 roku. Od tamtej pory płocczanie każdego roku mogą uczestniczyć w mistycznych koncertach, wysłuchując kompozycji sięgających często wczesnego średniowiecza. Kolejne edycje festiwalu zdołały zgromadzić liczną i wierną publiczność.

W ciągu minionych lat w murach katedry płockiej gościli najwybitniejsi wykonawcy tego rodzaju muzyki, w tym zespół Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Adam Strug i Monodia, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, zespół Drevo z Ukrainy, Marcela Peresa i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.

Płock jest miastem wystarczająco pojemnym, aby Festiwal Muzyki Jednogłosowej stał się wydarzeniem o randze ogólnopolskiej.

Zmiana terminu na "bardziej festiwalowy" w roku 2019 i pozyskanie do współpracy prestiżowych mediów ogólnopolskich ma zachęcić wielbicieli muzyki dawnej z całej polski do odwiedzenia pięknego Płocka w najpiękniejszym miesiącu w roku i do wysłuchania trzech wspaniałych koncertów. Wystąpią m.in. Orkiestra Czasów Zarazy, Monodia Polska i Schola Fregoriana Silesiensis.

Organizatorami festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.