W Oberlangen więziono kobiety-żołnierzy Powstania Warszawskiego

Wyzwolenie obozu w Oberlangen przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. 12.04.1945

  

12 kwietnia 1945 roku 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w Oberlangen, oswobadzając ponad 1700 uczestniczek Powstania Warszawskiego. 

Obóz, położony w powiecie Emsland w północno-zachodnich Niemczech, funkcjonował od 1933 roku. Początkowo przetrzymywano w nim tylko więźniów politycznych. Pierwsi Polacy – oficerowie, którzy dostali się do niemieckiej niewoli w czasie kampanii polskiej, przewieziono do obozu w 1940 roku. Potem, po przeniesieniu ich do innego oflagu, w Oberlangen przetrzymywano żołnierzy sowieckich.

Kobiety-żołnierze z AK trafiły do obozu w listopadzie 1944 roku, miesiąc po kapitulacji walk o Warszawę. Obozowe życie, choć trudne, zorganizowano na wzór konspiracyjny. Odbywały się tajne szkolenia, nauczanie, wydarzenia kulturalne, sportowe czy religijne.

Przegniłe, drewniane baraki z nieszczelnymi oknami i drzwiami, pomieszczenia na 200 osób z 3-piętrowymi pryczami, cieniutkie sienniki, dwa żelazne piecyki w każdym baraku opalane mokrym torfem, który więcej dymił niż grzał. W jednym z baraków rząd blaszanych korytek z ledwo cieknącą wodą (o ile w ogóle była woda), a za nim parę prymitywnych latryn, stanowiły całe wyposażenie sanitarne. 

– pisze Irena Skrzyńska w artykule „Zarys historii kobiet-jeńców wojennych”.

Jak podkreśliła, Oberlangen było dla Niemców obozem karnym, a osadzone tam Polki były uznawane za „element buntowniczy”, ponieważ wcześniej odmówiły okupantom pracy w przemyśle wojennym.

„Jeśli za trudy i straty polskiej dywizji pancernej należały się jej jakieś kwiaty, rzucane serdeczną ręką, to tymi kwiatami rzuconymi rękoma losu było uwolnienie - w wyniku działań dywizji - tego obozu. A stało się to całkiem nieoczekiwanie!” – pisał po wojnie gen. Maczek, autor wspomnień „Od podwody do czołga”.

 

 

 

Tu, w Oberlangen, Polska również ma swoją historię. Zawarty jest w niej dramat polskich jeńców, zarówno tych z lat 1940-1941, jak i kobiet – żołnierzy Armii Krajowej, które trafiły tu po upadku Powstania Warszawskiego. Jest też radość i duma, wynikająca z czynów 1 Dywizji Pancernej, która pod koniec swojego szlaku bojowego miała szczęście przynieść wolność bohaterkom Powstania Warszawskiego. 

– napisał wiceminister kultury Jarosław Sellin w liście do uczestników uroczystości z okazji 74. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego VIC w Oberlangen.

W uroczystościach z okazji 74. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego VIC w Oberlangen, które odbyły się 12 kwietnia br., uczestniczyła polska delegacja. Przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z wicekonsulem RP w Hamburgu – Adamem Borkowskim złożyli wieńce pod repliką tablicy upamiętniającej polskich jeńców stalagu oraz ich polskich wyzwolicieli.

W roku osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej jest ważne, żebyśmy pamiętali o tym tragicznym okresie, który związał Europę i świat na sześć długich lat wyniszczającej walki. Był to czas upadku człowieczeństwa, a ówczesne osiągnięcia cywilizacyjne stały się narzędziami terroru, których zadaniem było unicestwienie wszystkiego, co było przeciwne zbrodniczej ideologii nazistowskiej. (…) Zadaniem nas wszystkich jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach, a także stanie na straży pokoju, po to, ażeby dramaty ludzi i całych narodów nigdy więcej się nie powtórzyły.

 – dodał Sellin.

Minister Sellin podziękował również lokalnym władzom za wykonanie repliki tablicy, która w 2018 roku została skradziona. Swoje podziękowania złożył także na ręce Konsula Generalnego oraz Wicekonsula z Konsulatu RP w Hamburgu za ich starania o to, by upamiętnienie zaistniało w Oberlangen ponownie.

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Polsko-amerykańskie porozumienia. Negocjacje trwają! Minister Szczerski ujawnia kulisy

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają negocjacje ws. polsko-amerykańskich porozumień: dotyczącego współpracy wojskowej, rozwijającego porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczącego gospodarki i energetyki. - Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego - dodał.

Szef prezydenckiego gabinetu był pytany, czy podczas dwustronnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce 2 września przewidywane jest podpisanie polsko-amerykańskich porozumień, czy deklaracji.

[polecam:https://niezalezna.pl/285039-donald-trump-przyleci-do-polski-poznalismy-szczegoly-wizyty-prezydenta-stanow-zjednoczonych]

Szczerski przekazał, że negocjowanych jest "kilka dokumentów, które są możliwe do podpisania podczas wizyty prezydenta Trumpa".

"Jedno dotyczące współpracy wojskowej, rozwijające porozumienie waszyngtońskie, a także dotyczące gospodarki i energetyki"

- poinformował.

"Ważne jest to, że zamknęliśmy w ostatnim czasie pełen pakiet porozumień dotyczących kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i ruchu wizowego. W związku z powyższym także to będzie pewnie odnotowane przez prezydentów, że pod względem prawnym wszystkie wymogi, które były potrzebne do tego, żeby wejść w przyszłości do programu bezwizowego, te prace są zakończone, tych dokumentów już nie musimy negocjować, one są podpisane, myślę, że to też będzie odnotowane"

- mówił Szczerski.

"W sprawie wiz, poza porozumieniami prawnymi, potrzebny jest jeszcze odpowiedni wskaźnik odmów wizowych. Oczekujemy na wyliczenie tego wskaźnika. Także oczekujemy, że wtedy, kiedy ten wskaźnik spadnie poniżej 3 proc. rzeczywiście Polska do programu ruchu bezwizowego zostanie włączona. Byłoby bardzo dobrze, gdyby prezydent Trump w jakiś sposób także to zasygnalizował podczas swojej wizyty"

- dodał szef gabinetu prezydenta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl