W Nowym Jorku premiera filmu o Polsce z udziałem Morawieckiego. „Wolę być premierem niż aktorem”

/ twitter.com/PremierRP

  

Podczas trzech pokazów w USA ponad 2 tys. osób obejrzało film dokumentalny poświęcony Polsce, z serii "The Royal Tour". W nowojorskiej premierze, która odbyła się wczoraj wieczorem czasu lokalnego w muzeum Guggenheima udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

Wczorajszy pokaz filmu „Poland: The Royal Tour” był trzecią i ostatnią premierową projekcją w USA. Wcześniej film pokazano w Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles i w Lyric Opera w Chicago. Pod koniec kwietnia film pojawi się w amerykańskich stacjach telewizyjnych sieci PBS, a następnie w Amazon Prime.

Podczas tych trzech premier ponad 2 tys. osób obejrzało "Poland: The Royal Tour". Mówimy o ludziach, którzy reprezentują elitę Nowego Jorku, Chicago, Los Angeles. Na projekcjach byli też oczywiście przedstawicieli Polonii w Stanach Zjednoczonych

 – mówił Filip Rdesiński, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, która jest współproducentem filmu.

Prezes PFN dodał, że w Nowym Jorku na projekcji obecni byli kongresmeni, przedstawiciele mediów amerykańskich, producenci, ale także „bardzo wiele osób, które reprezentują różnego rodzaju środowiska opiniotwórcze”.

To bardzo ważne szczególnie w kontekście tego filmu, poprzez który chcemy przełamywać różnego rodzaju mity i stereotypy dotyczące Polski

 – oświadczył Rdesiński.

"The Royal Tour" to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Godzinny dokument został zrealizowany przez amerykańską sieć stacji telewizyjnych PBS. Formuła programu przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza po różnych krajach jest urzędujący szef państwa lub rządu. Wybrane miejsca w Polsce przedstawia widzom premier Morawiecki.

Podczas środowego pokazu producent i gospodarz programu Peter Greenberg mówił, że gdy dorastał w Nowym Jorku oglądał Polskę w czarno-białym telewizorze.

Obraz okupowanego przez sowietów kraju był nieciekawy, depresyjny. Nawet gdy moi rodzice kupili pierwszy kolorowy telewizor obraz Polski nadal był czarno-biały. Tak było do czasu gdy przyjechałem do Polski i zobaczyłem radykalną transformację

 – mówił.

Dodał, że kręcąc film wspólnie z szefem polskiego rządu przemierzyli kraj od północy na wschód i od wschodu na zachód i „zobaczyliśmy i doświadczyliśmy rzeczy, które podniosły nas na duchu i zmusiły do myślenia”.

Pokażemy wam Polskę jaka była, jaka jest i jaka będzie

 - zaznaczył.

Wolę być premierem niż aktorem

 – żartował po projekcji Morawiecki.

Szef rządu dodał, że najbardziej zaskoczony był tym ile czasu potrzeba, aby nakręcić 10 sekund filmu.

Dziękował też Greenbergowi za to jak pokazał obecną Polskę. Premier Morawiecki wskazywał też, że film jest jednym z wielu elementów dzięki którym ”chcemy pokazać jak piękna jest Polska”.

Jest jednym z kroków, dzięki którym chcemy zachęcać ludzi z całego świata, by przyjeżdżali do Polski. By inwestowali w Polsce, studiowali w Polsce, mieli polskich znajomych

– mówił.

Godzinny dokument zrealizowany przez PBS i PFN ma przybliżyć m.in. kulturę, tradycje, walory przyrodnicze i historię naszego kraju. Premier Morawiecki oprowadza widzów w filmie po m.in. Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Wieliczce, byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, a także Malborku, Gdyni i Helu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Broń, narkotyki, skradziona karetka... Policja podała nowe fakty ws. incydentu w Oslo

/ zdjęcie ilustracyjne / By Dickelbers - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50999820

  

Kilka osób potrącił we wtorek w północnej części Oslo kierowca, jadący skradzioną karetką pogotowia – podała norweska policja. Do sprawcy otwarto ogień; funkcjonariusze policji schwytali mężczyznę. Ten był uzbrojony. Wciąż nieznane są motywy działania.

"Przejęliśmy kontrolę nad karetkę skradzioną przez uzbrojonego mężczyznę. W celu zatrzymania podejrzanego oddano strzały, nie odniósł on poważnych obrażeń” - napisała na Twitterze policja z Oslo.

32-latek został aresztowany pod zarzutem próby zabójstwa. Cytowana przez AP śledcza Grete Lier Mettid przekazała, że podejrzany był powiązany ze skrajnie prawicowymi grupami. Policja nie ujawniła jego tożsamości.

Karetka została skradziona, kiedy przyjechała na wezwanie do wypadku drogowego; na miejscu znaleziono przewrócony samochód. Mężczyzna opuścił miejsce wypadku, wymierzył bronią w policjantów, a następnie skradł ambulans. 

25-latka, która była na miejscu pasażerskim w wywróconym samochodzie, została później aresztowana w sklepie. Lier Mettid przekazała, że ujęte we wtorek osoby są znane policji. Lokalne media podają, że obydwoje mają obywatelstwo Norwegii.

W skradzionej karetce policja znalazła pistolet maszynowy Uzi, strzelbę i "dużą ilość" narkotyków.

Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy to zdarzenie ma tło terrorystyczne, ale prowadzimy obszerne i pełne śledztwo

- poinformowała policja w oświadczeniu.

„Mężczyzna potrącił karetką kilka osób i jechał dalej. Samochód uderzył m.in. w wózek z 7-miesięcznymi bliźniętami; trafiły one do szpitala, ale ich życie nie jest zagrożone. Obrażeń uniknęła para staruszków, którzy skryli się przed jadącą karetką pod zaparkowanym obok samochodem” - powiedział przedstawiciel policji.

Według cytowanych przez norweskie media świadków policja oddała w kierunku samochodu do 10 strzałów.

W pobliżu miejsca zdarzenia - podają lokalne media - znajduje się szkoła i przedszkole. Policja zaleciła dyrekcji tych placówek, by przez kilka godzin nie wypuszczały dzieci na zewnątrz budynku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl