Polska wspiera Chorwację w dążeniu do Schengen

zdjęcie ilustracyjne / oreenuar CC BY-SA 2.0

  

Polska wspiera ambicje Chorwacji w zakresie przystąpienia do strefy Schengen. Podzielamy także wizję bezpieczeństwa - mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w Zagrzebiu na wspólnym briefingu z szefową chorwackiego MSZ Mariją Pejczinović Burić.

Dziś szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w stolicy Chorwacji. Po rozmowach z Burić minister spotka się także z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem oraz prezydentem tego kraju Kolindą Grabar-Kitarović.

Szef MSZ wśród tematów rozmów wymienił zarówno kwestie dwustronne, jak i współpracę na szczeblu różnych formatów międzynarodowych. Czaputowicz ocenił, że istnieje potencjał dalszego rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Chorwacją i przypomniał, że w ubiegłym roku wymiana handlowa między oboma państwami wyniosła 1,1 mld euro.

Przekonywał, że polscy przedsiębiorcy są zainteresowani pogłębieniem współpracy, a Polska jest otwarta na inwestycje ze strony chorwackich przedsiębiorców.

- Chorwacja pozostaje dla Polski jednym z najważniejszych partnerów w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki, a także szeroko rozumianej polityki europejskiej

- mówił.

Czaputowicz podkreślił, że Polska podziela chorwackie oceny w odniesieniu do aktualnych wyzwań stojących przed UE, takich jak brexit, polityka energetyczna, bezpieczeństwa czy rozszerzenia UE.

- Polska wspiera ambicje Chorwacji w zakresie przystąpienia do strefy Schengen - mówił.

Wśród tematów rozmów wymienił politykę wobec Bałkanów Zachodnich. W tym kontekście przypomniał, że Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w procesie berlińskim i podkreślił, że polski rząd wspiera ambicje państw Bałkanów Zachodnich dotyczące wejścia do UE.

Szef MSZ jako jeden z tematów rozmów wymienił również politykę energetyczną i podkreślał, że Polska przywiązuje duże znaczenie do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Podkreślał również intensywną współpracę z Chorwacją w dziedzinie bezpieczeństwa i dziękował za obecność wojskową 80 chorwackich żołnierzy w jednostce wojskowej w Orzyszu. - Podzielamy także wizję bezpieczeństwa w tym sensie, że NATO jest dla nas główną organizacją bezpieczeństwa, natomiast działania UE powinny być uzupełniające wobec tej głównej roli NATO - powiedział Czaputowicz.

Po spotkaniu z prezydent Chorwacji oraz premierem tego kraju szef polskiego MSZ uda się do Bratysławy, gdzie w czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolizja z udziałem samochodu SOP

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Dziś na trasie S7 w Kuklinie (woj. mazowieckie) doszło do kolizji z udziałem samochodu Służby Ochrony Państwa przewożącego osobę ochranianą - potwierdził rzecznik SOP ppłk Bogusław Piórkowski. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.

Rozgłośnia RMF FM, która jako pierwsza poinformowała o kolizji, podaje, że limuzyna SOP zderzyła się z tirem, jednak według wstępnych relacji SOP doszło do obtarcia. Prawdopodobnie tir nie ustąpił pierwszeństwa.

Sprawę bada policja. Jak przekazał dyżurny z mazowieckiej komendy, obaj kierowcy są trzeźwi.

Pasażerem była jedna z osób ochranianych. SOP nie podaje jej personaliów, jednak wiadomo, że nie był to ani prezydent, ani premier. Rozgłośnia RMF FM, powołując się na nieoficjalne informacje, donosi, że był to jeden z wicepremierów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl