Dziś szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w stolicy Chorwacji. Po rozmowach z Burić minister spotka się także z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem oraz prezydentem tego kraju Kolindą Grabar-Kitarović.

Szef MSZ wśród tematów rozmów wymienił zarówno kwestie dwustronne, jak i współpracę na szczeblu różnych formatów międzynarodowych. Czaputowicz ocenił, że istnieje potencjał dalszego rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Chorwacją i przypomniał, że w ubiegłym roku wymiana handlowa między oboma państwami wyniosła 1,1 mld euro.

Przekonywał, że polscy przedsiębiorcy są zainteresowani pogłębieniem współpracy, a Polska jest otwarta na inwestycje ze strony chorwackich przedsiębiorców.

- Chorwacja pozostaje dla Polski jednym z najważniejszych partnerów w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki, a także szeroko rozumianej polityki europejskiej

- mówił.

Czaputowicz podkreślił, że Polska podziela chorwackie oceny w odniesieniu do aktualnych wyzwań stojących przed UE, takich jak brexit, polityka energetyczna, bezpieczeństwa czy rozszerzenia UE.

- Polska wspiera ambicje Chorwacji w zakresie przystąpienia do strefy Schengen - mówił.

Wśród tematów rozmów wymienił politykę wobec Bałkanów Zachodnich. W tym kontekście przypomniał, że Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w procesie berlińskim i podkreślił, że polski rząd wspiera ambicje państw Bałkanów Zachodnich dotyczące wejścia do UE.

Szef MSZ jako jeden z tematów rozmów wymienił również politykę energetyczną i podkreślał, że Polska przywiązuje duże znaczenie do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Podkreślał również intensywną współpracę z Chorwacją w dziedzinie bezpieczeństwa i dziękował za obecność wojskową 80 chorwackich żołnierzy w jednostce wojskowej w Orzyszu. - Podzielamy także wizję bezpieczeństwa w tym sensie, że NATO jest dla nas główną organizacją bezpieczeństwa, natomiast działania UE powinny być uzupełniające wobec tej głównej roli NATO - powiedział Czaputowicz.

Po spotkaniu z prezydent Chorwacji oraz premierem tego kraju szef polskiego MSZ uda się do Bratysławy, gdzie w czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji.