Broniarz i Baszczyński z kolejnym wnioskiem do NIK. Tym razem chcą przeprowadzenia kontroli

Sławomir Broniarz / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Związek Nauczycielstwa Polskiego kieruje do szefa Najwyższej Izby Kontroli kolejny wniosek. Kilka dni temu kierownictwo ZNP wnioskowało o rozważenie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia MEN, które - w praktyce - pozwoliło na "uratowanie" egzaminów gimnazjalnych w wielu szkołach. Tym razem Broniarz i Baszczyński chcą, by NIK dokonała "doraźnej kontroli prawidłowości powoływania do zespołów nadzorujących egzaminy osób niebędących nauczycielami".

W poniedziałek informowaliśmy o tym, że Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o "rozważenie zasadności zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego" rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej umożliwiających poszerzanie zespołów egzaminacyjnych. Według ZNP resort edukacji "w sposób sprzeczny z definicjami normatywnymi dotyczącymi zawodu nauczyciela" przyjął "pozaprawne, uznaniowe i poza konstytucyjne" rozporządzenia.

Na początku kwietnia minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. W praktyce, rozporządzenie umożliwiło przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych w wielu szkołach na terenie całego kraju.

ZNP dziś postanowił skierować do NIK jeszcze jeden wniosek. Tym razem podpisani pod wnioskiem Sławomir Broniarz i Krzysztof Baszczyński chcą, by Najwyższa Izba Kontroli dokonała "doraźnej kontroli prawidłowości powoływania do zespołów nadzorujących egzaminy osób niebędących nauczycielami". Pismo zostało zamieszczone dziś na stronach ZNP.

ZNP chce, aby sprawdzono, czy osoby powołane do zespołów nadzorujących "legitymowały się kwalifikacjami wymaganymi do zajmowania stanowiska nauczyciela w rozumieniu art.9" Karty Nauczyciela (chodzi m.in. o wymagane wykształcenie, przestrzeganie zasad moralnych oraz spełnianie warunków zdrowotnych). 

Broniarz i Baszczyński domagają się także, by przedmiotem kontroli było również sprawdzenie, czy "osoby powołane do zespołów nadzorujących posiadały zaświadczenie o niekaralności z tytułu umyślnego przestępstwa lub umyślnego przestępstwa skarbowego" oraz czy "nie były prawomocnie ukarane karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie (...) albo karą dyscyplinarną wydalenia z zawodu nauczyciela".

"Sprawdzenie przez NIK czy osoby powołane do zespołów nadzorujących rzeczywiście posiadały kwalifikacje nauczycielskie jest bez wątpienia kwestią fundamentalną z punktu widzenia zbadania prawidłowości zastosowanej procedury tworzenia tych zespołów"

- czytamy w uzasadnieniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: znp.edu.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Partia Brexitu wygrała wybory do PE

/ Tumisu

  

Wstępne wyniki z trzech okręgów wyborczych wskazują na zwycięstwo w wyborach do PE eurosceptycznej Partii Brexitu Nigela Farage'a, która uzyskała 7 z 18 mandatów należnych Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu są Liberalni Demokraci, którzy zdobyli 5 miejsc.

Socjaldemokratyczna Partia Pracy znalazła się na trzecim miejscu i zdobyła trzy mandaty, wyprzedzając Partię Zielonych, która będzie miała dwóch europosłów, i rządzącą w kraju Partię Konserwatywną z jednym miejscem w nowym PE.

Pierwsze oficjalne wyniki opublikowane w okręgu wyborczym obejmującym północno-wschodnią Anglię wykazały - zgodnie z oczekiwaniami - bardzo wysokie poparcie dla Partii Brexitu, która uzyskała dwa z trzech mandatów, jakie przypadają na ten region. Opozycyjna Partia Pracy zdobyła trzeci mandat z tego okręgu (o jeden mniej niż w 2014 r.). Eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) nie zdołała ponownie wprowadzić swojego kandydata do PE.

W okręgu na wschodzie Anglii, na który przypada 7 mandatów, wybrano trzech polityków Partii Brexitu (37,8 proc. głosów), dwóch liberalnych demokratów (22,6 proc.), jednego kandydata Partii Zielonych (12,7 proc.) i również jednego torysa (10,2 proc.). Partia Pracy zajęła dopiero piąte miejsce (8,7 proc.) i nie uzyskała żadnego mandatu. UKIP stracił wszystkich czterech przedstawicieli na rzecz Partii Brexitu.

W Londynie - gdzie wybierano aż ośmiu deputowanych - zaskakująco dobrze wypadli Liberalni Demokraci, którzy uzyskali aż 27 proc. głosów i zdobyli trzy mandaty. Na drugim miejscu znalazła się tradycyjnie wygrywająca w stolicy Partia Pracy (2 mandaty, 24 proc. głosów), a na za nią uplasowała się Partia Brexitu (2 mandaty, 18 proc. głosów).

Ostatni z londyńskich mandatów przypadł Partii Zielonych (12 proc. głosów), która wyprzedziła Partię Konserwatywną; torysi nie zdobyli w stolicy ani jednego mandatu.

Oficjalne wyniki wyborów w 11 okręgach wyborczych na terenie Anglii, Walii i Szkocji oraz mającej oddzielny system polityczny Irlandii Północnej będą stopniowo ogłaszane w nocy z niedzieli na poniedziałek. Żadna z największych brytyjskich telewizji nie zamówiła badania exit poll.

Wcześniejsza projekcja BBC, przygotowana przez znanego eksperta Johna Curtice'a, wskazywała na zwycięstwo Partii Brexitu w skali kraju, przed Liberalnymi Demokratami i Partią Pracy. Według tych obliczeń rządzący torysi powinni znaleźć się na czwartym miejscu z poparciem na poziomie 10-12 proc. - czyli o połowę mniejszym niż w poprzednich wyborach - tuż przed Partią Zielonych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl