Broniarz i Baszczyński z kolejnym wnioskiem do NIK. Tym razem chcą przeprowadzenia kontroli

Sławomir Broniarz / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Związek Nauczycielstwa Polskiego kieruje do szefa Najwyższej Izby Kontroli kolejny wniosek. Kilka dni temu kierownictwo ZNP wnioskowało o rozważenie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenia MEN, które - w praktyce - pozwoliło na "uratowanie" egzaminów gimnazjalnych w wielu szkołach. Tym razem Broniarz i Baszczyński chcą, by NIK dokonała "doraźnej kontroli prawidłowości powoływania do zespołów nadzorujących egzaminy osób niebędących nauczycielami".

W poniedziałek informowaliśmy o tym, że Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o "rozważenie zasadności zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego" rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej umożliwiających poszerzanie zespołów egzaminacyjnych. Według ZNP resort edukacji "w sposób sprzeczny z definicjami normatywnymi dotyczącymi zawodu nauczyciela" przyjął "pozaprawne, uznaniowe i poza konstytucyjne" rozporządzenia.

Na początku kwietnia minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. W praktyce, rozporządzenie umożliwiło przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych w wielu szkołach na terenie całego kraju.

ZNP dziś postanowił skierować do NIK jeszcze jeden wniosek. Tym razem podpisani pod wnioskiem Sławomir Broniarz i Krzysztof Baszczyński chcą, by Najwyższa Izba Kontroli dokonała "doraźnej kontroli prawidłowości powoływania do zespołów nadzorujących egzaminy osób niebędących nauczycielami". Pismo zostało zamieszczone dziś na stronach ZNP.

ZNP chce, aby sprawdzono, czy osoby powołane do zespołów nadzorujących "legitymowały się kwalifikacjami wymaganymi do zajmowania stanowiska nauczyciela w rozumieniu art.9" Karty Nauczyciela (chodzi m.in. o wymagane wykształcenie, przestrzeganie zasad moralnych oraz spełnianie warunków zdrowotnych). 

Broniarz i Baszczyński domagają się także, by przedmiotem kontroli było również sprawdzenie, czy "osoby powołane do zespołów nadzorujących posiadały zaświadczenie o niekaralności z tytułu umyślnego przestępstwa lub umyślnego przestępstwa skarbowego" oraz czy "nie były prawomocnie ukarane karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie (...) albo karą dyscyplinarną wydalenia z zawodu nauczyciela".

"Sprawdzenie przez NIK czy osoby powołane do zespołów nadzorujących rzeczywiście posiadały kwalifikacje nauczycielskie jest bez wątpienia kwestią fundamentalną z punktu widzenia zbadania prawidłowości zastosowanej procedury tworzenia tych zespołów"

- czytamy w uzasadnieniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: znp.edu.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powieszony czy uduszony? Opublikowano wyniki sekcji zwłok Epsteina - miliardera-pedofila

/ Florida Department of Law Enforcement [Public domain]

  

W piątek po południu czasu lokalnego ogłoszone zostały rezultaty autopsji zwłok Epsteina. 66-latek został znaleziony w ubiegłą sobotę martwy w celi aresztu federalnego na Manhattanie. Jeffrey Epstein przebywał tam pod zarzutem molestowania nieletnich. Groziła mu kara 45 lat więzienia.

Miliarder próbował popełnić samobójstwo dwa tygodnie temu, po czym poddany został specjalnemu nadzorowi, który miał zapobiec powtórnej próbie targnięcia się na życie. Jednak z jakiegoś powodu 6 dni przed jego śmiercią specjalny monitoring celi znanego finansisty został zniesiony.

Epstein został znaleziony martwy w celi aresztu miejskiego w minioną sobotę nad ranem.

Dr Barbara Sampson, która dokonała sekcji zwłok Epsteina, w swoim raporcie oświadczyła:

„Po dokładniej analizie podczas pełnej autopsji stwierdzam, że przyczyną śmierci więźnia było powieszenie”.

Raport zawiera wiele szczegółów, jednym z nich jest opis kości szyjnych Epsteina, które były połamane.

Spekulacje na temat tego, dlaczego i jak zginął podejrzany, trwają nadal. Dr John Torres, ekspert medyczny i komentator w stacji telewizijnej NBC, stwierdził, że złamanie tych konkretnych kości szyjnych może wskazywać na powieszenie, ale także na uduszenie.

Trwa także dochodzenie w sprawie nieprawidłowości, do których doszło w areszcie. Dwóch strażników, którzy ponoć spali na służbie, zamiast pilnować Epsteina, odsunięto od wykonywania obowiązków służbowych, a trzeciego przeniesiono do innego aresztu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl