Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Od 25 marca do 7 kwietnia trwały negocjacje rządu ze związkami zawodowymi nauczycieli. 7 kwietnia porozumienie z rządem zawarła oświatowa Solidarność; Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych odrzuciły propozycje rządu.Porozumienie zawarte przez rząd z "S" zakłada w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. we wrześniu plus już wypłacona 5-proc. podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie dodatku za wychowawstwo na nie mniej niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN wynika, że 49 proc. badanych nie popiera strajku nauczycieli, z czego 20 proc. zadeklarowało, że "zdecydowanie nie popiera".

Poparcie dla strajkujących deklaruje 47 proc. ankietowanych, w tym 26 proc. zdecydowanie popiera, a 21 proc. raczej popiera protest.

Sondaż telefoniczny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany w dniach 15-16 kwietnia 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18 lat. Próba wynosiła 1004 osoby.