Zakorzenione w NATO i współpracujące z USA. Główne cele polskiego wojska

zdjęcie ilustracyjne / gov.pl

  

- Kupujemy bardzo drogie uzbrojenie, ale chcemy, żeby było ono najlepsze – mówił dziś prezydent Andrzej Duda. - Polska ma podnosić porzeczkę nowoczesności w armii na najwyższy światowy poziom - podkreślił. - Wojsko Polskie musi być silnie osadzone w strukturach NATO, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Jesteśmy na dobrej drodze, aby wzmocnić obecność wojsk amerykańskich w Polsce – stwierdził z kolei szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent i szef MON spotkali się w dziś z żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

- Czynimy wszystko, żeby polskie siły zbrojne miały jak najlepiej pod najbardziej prozaicznym względem, tym uposażeniowym. Ale z drugiej strony, żeby polski żołnierz mógł służyć i bronić Rzeczypospolitej jak najwydajniej, jak najlepiej, a zarazem jak najbezpieczniej, czyli żeby był wyposażony w jak najnowocześniejszy sprzęt

- mówił prezydent.

Jak zauważył, Polska podnosi wydatki za obronność. - Zdecydowaliśmy, że będą one wynosiły nie tylko to zobowiązane w ramach NATO 2 proc. PKB, ale będą podnoszone do 2030 r. do 2,5 proc. A mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza pozwoli na to, by stało się to szybciej, uda się do 2024 r. - zapowiedział prezydent.

Szef MON powiedział zaś, że obserwując polskich żołnierzy zawsze był pod wrażeniem ich profesjonalizmu i zaangażowania.

- Zawsze widać było służbę, zawsze widać było, że nie traktujecie państwo swojej misji jako czegoś, co jest dokonywane przez osiem godzin, ale traktujecie swoje powołanie bardzo poważnie i odpowiedzialnie

 - zwrócił się Błaszczak do żołnierzy.

- Wojsko Polskie musi być silnie osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślił Błaszczak.

Mówił, że Polska jest na dobrej drodze, żeby osiągnąć sukces i wzmocnić obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce.

- Wojsko Polskie, oprócz tego, że musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, musi być także liczniejsze, a więc konsekwentnie powołałem 18. Dywizję Wojska Polskiego zlokalizowaną na wschód od Wisły, organizujemy i przeprowadzamy kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” - powiedział szef MON.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

NATO solidarne z Turcją

/ Engin Akyurt

  

NATO wyraża solidarność z naszym sojusznikiem, Turcją, po zabiciu tureckich żołnierzy w Idlibie w Syrii oraz potępia masowe naloty reżimu syryjskiego i Rosji; tę niebezpieczną sytuację należy deeskalować - powiedział w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

"Sojusznicy potępiają ciągłe ataki powietrzne ze strony reżimu syryjskiego i wspierającej go Rosji w prowincji Idlib. Wzywamy ich do zaprzestania ofensywy, aby przestrzegać prawa międzynarodowego i wspierać wysiłki ONZ na rzecz pokojowego rozwiązania"

- wskazał sekretarz generalny Sojuszu.

Rada Północnoatlantycka, w skład której wchodzą ambasadorowie wszystkich 29 państw członkowskich NATO, spotkała się na wniosek Turcji i przeprowadzi konsultacje w sprawie sytuacji w Syrii zgodnie z art. 4 traktatu waszyngtońskiego.

Zgodnie z tym artykułem każdy sojusznik może zwrócić się o konsultacje, jeśli uważa, że zagrożona jest jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo.

Władze Turcji podały w nocy z czwartku na piątek, że w wyniku nalotów przeprowadzonych w czwartek przez rządowe siły syryjskie w syryjskiej prowincji Idlib zginęło w sumie co najmniej 29 tureckich żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts