Kiedy odbędzie się okrągły stół ws. oświaty? Wicepremier zdradza szczegóły

Świadectwo maturalne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Pytany o to, kiedy w przyszłym tygodniu odbędzie się okrągły stół w sprawie oświaty, wicepremier Jarosław Gowin odpowiedział: być może zdecydujemy się na termin piątkowy. Dodał jednak, że o tym zdecyduje premier.

Wicepremier Jarosław Gowin pytany przez dziennikarzy na konferencji "International Visibility Project" w Warszawie, kiedy w przyszłym tygodniu odbędzie się okrągły stół w sprawie oświaty.

"O tym będzie decydował pan premier. W czwartek odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie bardzo ważnego projektu rozciągającego program +Rodzina 500 plus+ na pierwsze dziecko. Być może z tego powodu zdecydujemy się na termin piątkowy. Ale o wszystkim poinformuje jutro premier Morawiecki"

– zapowiedział Jarosław Gowin.

Pytany o to, jak będą wyglądały obrady, powiedział, że szczegóły przedstawi premier Morawiecki.

"Chcielibyśmy, żeby w obradach uczestniczyli nie tylko nauczyciele, nie tylko przedstawiciele związków zawodowych, nie tylko przedstawiciele rządu, ale także samorządowcy, a co najważniejsze, przedstawiciele rodziców, ci, którzy uczestniczą aktywnie w funkcjonowaniu szkół, a więc członkowie rad szkolnych. Będziemy wśród chętnych losować tak, żeby to było transparentne i bezstronne"

– zapowiedział wicepremier.

We wtorek szef rządu poinformował, że w czwartek zostanie zaproponowana konkretna formuła dotycząca okrągłego stołu w sprawie oświaty. Jak zapowiedział, pierwsza sesja odbędzie się prawdopodobnie w przyszłą środę, czwartek lub w piątek. Przekazał, że zaproszenie do udziału otrzymają m.in. związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice i przedstawiciele opozycji.

We wtorek w Kole prezydent poinformował, że spotkał się z szefową RDS Dorotą Gardias i zgodził się z jej propozycją, aby okrągły stół w sprawie oświaty odbył się "w formule rozszerzonej RDS". Zadeklarował także, że jest gotów udostępnić na obrady Belweder.

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany o tę kwestię odpowiedział dziś, że rząd "oczywiście docenia wszystkie inicjatywy".

"Natomiast ta formuła okrągłego stołu będzie o wiele, wiele szersza niż rozmowa na forum Rady Dialogu Społecznego".

Dworczyk dodał, że to, nad czym rząd pracuje, to formuła, "która skupi bardzo wiele środowisk ekspertów, bo tylko właśnie w takim dużym, szerokim gronie, będziemy mogli zmierzyć się z tak poważnym wyzwaniem, jak reforma systemu oświaty. W ramach oczywiście osób zaproszonych przez rząd do rozmowy, do okrągłego stołu, będą przedstawiciele RDS, przedstawiciele pana prezydenta, ale potrzeba, żeby byli również rodzice, samorządowcy, również szereg środowisk eksperckich, bo – tak jak powiedziałem – to jest niezwykle poważne wyzwanie" – wyjaśniał Dworczyk.

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W ubiegłym tygodniu – mimo strajku – przeprowadzono egzamin gimnazjalny, w tym trwa egzamin ósmoklasisty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl