Nasza Pani z Paryża

  

Wieczorem w Wielki Poniedziałek, gdy świat obserwował, jak pożar pochłania katedrę Notre Dame w Paryżu i stawiał sobie pytania o metafizyczną wymowę tego wydarzenia, z pewnym zaskoczeniem stwierdziłem, że nie jestem zdziwiony, że zniszczenie tego symbolu chrześcijańskiej Europy było możliwe.

Katedra przetrwała 800 lat, w tym rewolucję francuską, kiedy to ówcześni bolszewicy ją zbezcześcili, urządzając w niej „świątynię rozumu”. Jednak prawdziwym wyzwaniem i zapewne pośrednią przyczyną tragedii kościoła Naszej Pani i tysięcy innych przepięknych kościołów we Francji okazało się przymusowe upaństwowienie budynków kościelnych i oddanie ich Kościołowi jedynie w użytkowanie. Brak autentycznego gospodarza sprawia, że wiele kościołów jest zwyczajnie zaniedbanych. Laicyzacja poprzez kurz i zapomnienie musi przynosić również takie tragiczne skutki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl