Trwa protest oświatowych związków zawodowych. Środa jest jednocześnie dziesiątym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Dziś ósmoklasiści o godzinie 9:00 rozpoczną egzamin z języka obcego.

Minister Dworczyk zaznaczył, że dzięki zaangażowaniu administracji i wolontariuszy „przeprowadziliśmy egzamin gimnazjalisty i ósmoklasisty”.

"Okres matury jest szalenie istotny. Muszą się one odbyć przy pełnym zaangażowaniu nauczycieli" – mówił. Przy tym ponowił apel do Sławomira Broniarza i Grzegorza Schetyny.

Kierując się dobrem dzieci przestańcie zaogniać nastroje, nie namawiajcie do radykalizacji nauczycieli. Strajk trzeba zakończyć, albo przynajmniej zawiesić

– powiedział szef KPRM.

Dworczyk dodał, że zna wielu pedagogów kierujących się dobrem dziecka i otwartych na rozmowę. „Mam nadzieję, że będą reprezentowani podczas obrad okrągłego stołu”.

– Chcemy przeprowadzić debatę na temat gruntownej reformy oświaty skutkującej wzrostem płac od przyszłego roku do 2022, zakładającej wzrost płacy nauczycieli dyplomowanych do 8000 zł, przy zmianie m.in. pensum. System opierający się na karcie nauczyciela jest archaiczny. Najważniejszy jest uczeń, a nie nauczyciel, jak twierdzą niektórzy związkowcy. O tym m.in. będzie mowa podczas rozmów okrągłego stołu – zaznaczył.

Odniósł się do propozycji Andrzeja Dudy.

– Pan prezydent też wczoraj się wypowiedział w sprawie okrągłego stołu. My oczywiście doceniamy wszystkie inicjatywy, ciekawe pomysły, natomiast ta formuła okrągłego stołu będzie o wiele, wiele szersza, niż rozmowa na forum Rady Dialogu Społecznego

– ocenił.

Prowadzący pytał na czym ma polegać różnica pomiędzy formułą, która obowiązuje do teraz, a rozmowami przy okrągłym stole.

„Ta formuła o której wspominał wczoraj prezydent to ciekawy pomysł, żeby oprzeć rozmowę o RDS i rozmowy przeprowadzić w Belwederze. My jesteśmy wdzięczni za każdą propozycję, natomiast to nad czym my pracujemy jest o wiele szersza formuła, która skupi bardzo wiele środowisk, ekspertów. Tylko w takim dużym, szerokim gronie, będziemy mogli zmierzyć się z tak poważnym wyzwaniem jak reforma systemu oświaty”

– zaznaczył.

Jak dodał w ramach osób zaproszonych przez rząd do okrągłego stołu będą przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego, będą przedstawiciele prezydenta, „ale potrzeba by byli również rodzice, samorządowcy, szereg innych środowisk eksperckich i innych”.

Tak jak powiedziałem to wyzwanie jest niezwykle poważne – dodał.