Chcieli się modlić - trafili za kraty

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

W Mińsku zatrzymano wczoraj aktywistów, którzy chcieli wziąć udział w akcji w intencji ofiar Kuropat. W Brześciu na zachodzie kraju ukarano grzywną aktywistów - przeciwników budowy zakładów akumulatorowych.

W poniedziałek wieczorem ok. 10 aktywistów zebrało się w centrum Mińska, by modlić się w intencji ofiar represji stalinowskich w Kuropatach. Co najmniej trzy osoby zatrzymano „prewencyjnie”, by nie mogły dotrzeć na miejsce spotkania.

Pozostałym udało się przeprowadzić akcję, która trwała ok. 40 minut. Zatrzymani aktywiści zostali wypuszczeni po spędzeniu ok. godziny w samochodzie milicyjnym.

Opozycja i środowiska niezależne sprzeciwiają się usuwaniu przez władze krzyży z miejsca kaźni ofiar represji politycznych w Kuropatach na obrzeżach Mińska. Władze twierdzą, że „porządkują” teren, a krzyże postawione tam przez obywateli to „nielegalne konstrukcje”.

W poniedziałek sądy w Brześciu ukarały karami grzywny (w wysokości równowartości ok. 1400 i 460 zł) dwóch tamtejszych aktywistów, którzy zostali zatrzymani w piątek i w niedzielę. Są to przeciwnicy budowy w Brześciem zakładów akumulatorowych. Protesty mieszkańców odbywają się w tym mieście regularnie w czasie weekendów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewicowy naukowiec zinterpretował słowo „Polacy”. „To nie naród, lecz niszcząca ideologia”

Michał Bilewicz / youtube.com/print screen/@Uniwersytet Warszawski/Twitter.com/screenshot

  

Michał Bilewicz, który jest wykładowcą na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego postanowił w mediach społecznościowych przedstawić swoją interpretację słowa "Polacy". Zdaniem naukowca "od dawna pod tym słowem nie kryje się naród, tylko... niszcząca ideologia".

Bilewicz jest młodym lewicowym naukowcem i publicystą specjalizującym się w m.in w kwestiach związanych z antysemityzmem. Jego badania skupiają się na problematyce teorii spiskowych, uprzedzeń i dehumanizacji, na gruncie ksenofobii, antysemityzmu.

Profesor postanowił podzielić się w sieci swoim rozumieniem słowa "Polacy". Według Bilewicza słowo to można utożsamiać z "niszczącą ideologią", której "trzeba się przeciwstawiać".

Tym, którzy nie zrozumieli jego wywodu, profesor wyjaśniał, że nie chodzi mu o Polaków, jako naród, ale właśnie o "panoszącą się ideologię". Bilewiczowi nie podoba się "epatowanie swoją tożsamością na różnych Marszach Niepodległości i innych polo-paradach".

W internetowej dyskusji głos zabrał m.in. prof. Andrzej Zybertowicz, wskazując, że myśl młodego naukowca może być obciążona stereotypem, które sam Bilewicz, na co dzień bada.

Michał Bilewicz pełnił funkcję kierownika Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Był również członkiem zespołu lewackiej "Krytyki Politycznej", a także redaktorem takich pism jak "Lewą Nogą", "Midrasz" (gdzie pisał m.in. mjr Zygmunt Bauman) i "Słowo Żydowskie". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, tysol.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl