Z programu "Rodzina 500 plus" skorzysta prawie 7 mln dzieci

Do tej pory do rodzin trafiło prawie 69 mld zł z programu "Rodzina 500 plus" – powiedziała dzisiaj szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci.

Zdjęcie ilustracyjne
By Kancelaria Premiera / Krystian Maj - Urodziny programu Rodzina 500 Plus, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77747745

Minister rodziny podkreśliła podczas konferencji prasowej, że program "Rodzina 500 plus" był "przełomem polskiej polityki społecznej, który położył znakomite fundamenty pod kompleksową politykę rodzinną, jakiej w Polsce nie znano".

Rafalska wskazała, że program realizuje trzy podstawowe cele.

"Po pierwsze – poprawa dzietności, po drugie – redukcja ubóstwa, w tym likwidacja ubóstwa dzieci, i po trzecie – inwestycja w kapitał ludzki"

– powiedziała minister.

"Do tej pory ze świadczenia korzystało 53 proc. polskich dzieci do 18 lat. Po zmianach liczba ta wzrośnie do 6 mln 800 tys. dzieci. Największy wzrost nastąpi wśród jedynaków, których do tej pory było niemalże pół miliona, w tej chwili liczba ta wzrośnie o 2 mln" – podkreśliła szefowa MRPiPS. Jak dodała, do tej pory do rodzin trafiło już prawie 69 mld zł z programu 500 plus.

Rafalska przypomniała, że zmiany wejdą w życie w lipcu tego roku. "Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo" – powiedziała minister.

Projekt, który został we wtorek przyjęty przez rząd, przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej podpisał list przekazujący projekt do Sejmu. 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Elżbieta Rafalska #500+

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo