Prokuratura wszczęła śledztwo ws. pożaru Notre Dame. Przesłuchano już pierwszych świadków

/ twitter.com/Piotr_Lis

  

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame w Paryżu. W nocy przesłuchano robotników zaangażowanych w prace remontowe na dachu, gdzie prawdopodobnie zaprószono ogień. Pożar został ugaszony około godz. 4:00 nad ranem.

Rzecznik francuskiej straży pożarnej poinformował również, że ok. godz. 3:00 nad ranem udało się opanować żywioł i ogień trawiący katedrę jest obecnie "pod kontrolą".

Śledczy skoncentrowali się w tej fazie dochodzenia na prawdopodobnym zaprószeniu ognia w trakcie prac na dachu świątyni

- pisze na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro", który powołuje się na źródła w prokuraturze.

Robotnicy, którzy uczestniczyli w pracach konserwacyjnych w katedrze Notre Dame zostali już przesłuchani

- podała prokuratura w swym komunikacie.

Zaznaczono w nim, że prawdopodobne zaprószenie ognia nastąpiło na rusztowaniach ustawionych na dachu katedry. Od ognia zajęła się cała, stumetrowa więźba dachowa oraz krokwie.

Pożar w katedrze Notre Dame, która - jak podkreślił w swym wystąpieniu na dziedzińcu przed katedrą prezydent Francji Emmanuel Macron - jest "naszą historią, naszą literaturą, osią naszego świata wyobrażonego; miejscem, gdzie przeżywaliśmy wszystkie nasze największe momenty, nasze epidemie, nasze wojny, nasz czas wyzwolenia" - zaczął się wczoraj ok. godziny 18:50. Krótko przed godz. 20 (o 19:50) zawaliła się iglica.

Rusztowania na dachu zostały umieszczone przed kilkoma miesiącami.

Z pożarem walczy ponad 400 strażaków, którzy wykorzystują 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

DudaBus przemierza kraj. Z Łowicza do Turku! A tam... "ziemia, która jest dzisiaj w sercu Polski"

Zdjęcie ilustracyjne / Lidia Lemaniak/Niezalezna.pl

  

DudaBus prosto z Łowicza pojechał do województwa wielkopolskiego. Tam kolejny przystanek miał miejsce w Turku. Na prezydenta RP czekały tłumy mieszkańców. - Dziękuję za ten patriotyzm, który tutaj jest w państwa rodzinach - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dziś objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Po wizycie w Łowiczu przyszedł czas na Turek, w województwie wielkopolskim. Po drodze miało miejsce miłe spotkanie - jedna z pań, widząc prezydenta Andrzeja Dudę, podziękowała mu za dotychczasową pracę dla Polski. "Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. O to się staramy" - odpowiedział prezydent. 

Witając się z mieszkańcami Turku prezydent zaprosił do siebie grupę dzieci i podkreślił, że cała praca i służba, którą wykonuje jest także dla nich.

- To właśnie kolejne pokolenie, które urodziło się w wolnej, suwerennej i już niepodległej całkowicie Polsce, które tutaj rośnie, i wobec którego mamy ogromne obowiązki, i przed którym my także ponosimy odpowiedzialność, za to, jaka ta Polska dla nich będzie

 - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował za spotkanie w mieście, które - jak mówił - ma swoją długą historię. Przypomniał, że po raz pierwszy wspomniano o Turku w bulli Innocentego II z 7 lipca 1136 roku.  Andrzej Duda przypomniał także o walkach podczas II wojny światowej.

- Tu byli partyzanci, na tej ziemi, w tym rejonie, Armia Krajowa miała ponad 1600 żołnierzy. I wreszcie po II wojnie światowej, kiedy tutaj byli żołnierze, którzy nie pogodzili się z tym, że Polska nie jest w pełni wolna, nie jest w pełni niepodległa, nie jest w pełni suwerenna, bo są tutaj żołnierze obcego mocarstwa, że Polska jest zniewolona, ma władze narzucone ze Wschodu, walczyli do samego końca. Tu ginęli Żołnierze Niezłomni

 - przypomniał.

Prezydent podziękował za pamięć o ich bohaterstwie.

- Dziękuję za ten patriotyzm, który tutaj jest w państwa rodzinach, żyjących na tej ziemi od pokoleń, bo państwo zawsze tu byliście, nawet wtedy, kiedy Niemcy w czasie II wojny światowej wywieźli część mieszkańców Turka, to po II wojnie światowej rodziny wróciły

- mówił. Jak dodał, "to jest właśnie to, dlaczego to miasto ma swoją siłę, to jest właśnie to, dlaczego to miasto ma także swoją moc".

- To jest rzeczywiście ziemia, która jest dzisiaj w sercu Polski. To jest także ziemia, wobec której Rzeczpospolita, i my którzy sprawujemy w Rzeczpospolitej władzę mamy ogromne obowiązki

 - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił też o ostatnich działaniach - podkreślił, że wspólnie z rządem podjął "inicjatywę w celu zwiększania wydatków na służbę zdrowia", jak również zwrócił się do MSWiA o to, żeby kwoty za przegląd i uzyskanie certyfikatów dla wozów strażackich zostały "drastycznie obniżone". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts