"The Royal Tour". W Los Angeles światowa premiera filmu o Polsce

/ Twitter.com/@Fundacja_PFN

  

W Los Angeles odbyła się premiera poświęconego Polsce filmu dokumentalnego z serii "The Royal Tour". Polskę przedstawi widzom premier Mateusz Morawiecki. Kolejne pokazy - z udziałem odwiedzającego USA Mateusza Morawieckiego - zaplanowano w Chicago i Nowym Jorku.

"The Royal Tour" to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Ich formuła przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza jest urzędujący szef państwa lub rządu danego państwa. W poprzednich edycjach "The Royal Tour" brali udział m.in. premier Izraela, prezydent Meksyku i król Jordanii.

Poświęcony Polsce godzinny dokument zrealizowany przez amerykańską telewizję PBS ma przybliżyć m.in. kulturę, tradycje, walory przyrodnicze i historię naszego kraju. W filmie premier Morawiecki będzie oprowadzał widzów m.in. po Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Wieliczce, byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, Malborku, Gdyni oraz Górach Świętokrzyskich.

- Trzymam kciuki, żeby (ten film) był jak najlepszy do promocji Polski, bo tego przede wszystkim ten film dotyczy

 – mówił w poniedziałek szef rządu podczas konferencji w Brukseli.

Morawiecki podczas rozpoczynającej się we wtorek wizyty w USA weźmie udział w premierach filmu w Chicago oraz Nowym Jorku. Rozmowy z PBS o tym, by kolejny odcinek programu był poświęcony Polsce, prowadziła Polska Fundacja Narodowa.

- To naprawdę wielki sukces, że udało się nam przekonać producentów do realizacji programu "The Royal Tour" w Polsce

 – mówił prezes PFN Filip Rdesiński.

- Film jest świetny i mamy nadzieję, że widzowie na całym świecie poznają Polskę, jakiej jeszcze nie znali

 – dodał.

- Cieszy nas ogromnie, że uroczyste premiery odbędą się w tak prestiżowych lokalizacjach jak Amerykańska Akademia Filmowa w Los Angeles, The Lyric Opera w Chicago czy wreszcie Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Ponadto film będzie emitowany w telewizji PBS, amerykańskiej sieci 354 stacji

 – wtórował mu wiceprezes PFN Robert Lubański.

Pomysłodawcami serii "The Royal Tour" i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg, gwiazda telewizji CBS i PBS, laureat nagrody Emmy, znany również jako "The Travel Detective" (CBS News), i Mitchell Cannold - producent filmów dokumentalnych, laureat nagrody Producers Guild of America, nominowany do nagrody Emmy w kategorii wybitny serial dokumentalny.

Polskim producentem filmu jest Piotr C. Śliwowski, producent filmów takich jak "Miasto ruin", "Powstanie Warszawskie" i jego międzynarodowa wersja - "Warsaw Uprising".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lewicowy naukowiec zinterpretował słowo „Polacy”. „To nie naród, lecz niszcząca ideologia”

Michał Bilewicz / youtube.com/print screen/@Uniwersytet Warszawski/Twitter.com/screenshot

  

Michał Bilewicz, który jest wykładowcą na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego postanowił w mediach społecznościowych przedstawić swoją interpretację słowa "Polacy". Zdaniem naukowca "od dawna pod tym słowem nie kryje się naród, tylko... niszcząca ideologia".

Bilewicz jest młodym lewicowym naukowcem i publicystą specjalizującym się w m.in w kwestiach związanych z antysemityzmem. Jego badania skupiają się na problematyce teorii spiskowych, uprzedzeń i dehumanizacji, na gruncie ksenofobii, antysemityzmu.

Profesor postanowił podzielić się w sieci swoim rozumieniem słowa "Polacy". Według Bilewicza słowo to można utożsamiać z "niszczącą ideologią", której "trzeba się przeciwstawiać".

Tym, którzy nie zrozumieli jego wywodu, profesor wyjaśniał, że nie chodzi mu o Polaków, jako naród, ale właśnie o "panoszącą się ideologię". Bilewiczowi nie podoba się "epatowanie swoją tożsamością na różnych Marszach Niepodległości i innych polo-paradach".

W internetowej dyskusji głos zabrał m.in. prof. Andrzej Zybertowicz, wskazując, że myśl młodego naukowca może być obciążona stereotypem, które sam Bilewicz, na co dzień bada.

Michał Bilewicz pełnił funkcję kierownika Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Był również członkiem zespołu lewackiej "Krytyki Politycznej", a także redaktorem takich pism jak "Lewą Nogą", "Midrasz" (gdzie pisał m.in. mjr Zygmunt Bauman) i "Słowo Żydowskie". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, tysol.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl