"The Royal Tour". W Los Angeles światowa premiera filmu o Polsce

/ Twitter.com/@Fundacja_PFN

  

W Los Angeles odbyła się premiera poświęconego Polsce filmu dokumentalnego z serii "The Royal Tour". Polskę przedstawi widzom premier Mateusz Morawiecki. Kolejne pokazy - z udziałem odwiedzającego USA Mateusza Morawieckiego - zaplanowano w Chicago i Nowym Jorku.

"The Royal Tour" to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Ich formuła przewiduje, że przewodnikiem oprowadzającym widza jest urzędujący szef państwa lub rządu danego państwa. W poprzednich edycjach "The Royal Tour" brali udział m.in. premier Izraela, prezydent Meksyku i król Jordanii.

Poświęcony Polsce godzinny dokument zrealizowany przez amerykańską telewizję PBS ma przybliżyć m.in. kulturę, tradycje, walory przyrodnicze i historię naszego kraju. W filmie premier Morawiecki będzie oprowadzał widzów m.in. po Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Wieliczce, byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, Malborku, Gdyni oraz Górach Świętokrzyskich.

- Trzymam kciuki, żeby (ten film) był jak najlepszy do promocji Polski, bo tego przede wszystkim ten film dotyczy

 – mówił w poniedziałek szef rządu podczas konferencji w Brukseli.

Morawiecki podczas rozpoczynającej się we wtorek wizyty w USA weźmie udział w premierach filmu w Chicago oraz Nowym Jorku. Rozmowy z PBS o tym, by kolejny odcinek programu był poświęcony Polsce, prowadziła Polska Fundacja Narodowa.

- To naprawdę wielki sukces, że udało się nam przekonać producentów do realizacji programu "The Royal Tour" w Polsce

 – mówił prezes PFN Filip Rdesiński.

- Film jest świetny i mamy nadzieję, że widzowie na całym świecie poznają Polskę, jakiej jeszcze nie znali

 – dodał.

- Cieszy nas ogromnie, że uroczyste premiery odbędą się w tak prestiżowych lokalizacjach jak Amerykańska Akademia Filmowa w Los Angeles, The Lyric Opera w Chicago czy wreszcie Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Ponadto film będzie emitowany w telewizji PBS, amerykańskiej sieci 354 stacji

 – wtórował mu wiceprezes PFN Robert Lubański.

Pomysłodawcami serii "The Royal Tour" i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg, gwiazda telewizji CBS i PBS, laureat nagrody Emmy, znany również jako "The Travel Detective" (CBS News), i Mitchell Cannold - producent filmów dokumentalnych, laureat nagrody Producers Guild of America, nominowany do nagrody Emmy w kategorii wybitny serial dokumentalny.

Polskim producentem filmu jest Piotr C. Śliwowski, producent filmów takich jak "Miasto ruin", "Powstanie Warszawskie" i jego międzynarodowa wersja - "Warsaw Uprising".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

HGW nie stawiła się na rozprawie w charakterze świadka. Chodzi o proces Wojciechowicz-Śpiewak

Hanna Gronkiewicz-Waltz / By Platforma Obywatelska RP from Polska - Konferencja Hanny Gronkiewicz-Waltz, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36623944

  

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się dzisiaj na rozprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie została wezwana jako świadek w sprawie o ochronę dóbr osobistych wytoczonej przez byłego wiceprezydenta stolicy Jacka Wojciechowicza Janowi Śpiewakowi, działaczowi miejskiemu.

W przesłanym do sądu piśmie wyjaśniła, że w tym dniu o godz. 10 odbędzie się Rada Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych, której jestem członkiem i prosi o usprawiedliwienie nieobecności. W odczytanym na sali rozpraw piśmie była prezydent wyjaśniła, że jej obecność jest tam wymagana ze względu na otwarcie przewodów doktorskich jej doktorantów, wyznaczenie komisji egzaminacyjnych i powołanie recenzentów.

W związku z tym sąd zdecydował o odroczeniu rozprawy do 24 października. W przypadku kolejnej nieobecności sąd będzie honorował wyłącznie zaświadczenia od lekarza sądowego.

Sędzia Eliza Kurkowska wskazała jednocześnie, że świadek ma możliwość zaplanowania swoich obowiązków z uwzględnieniem terminu rozprawy.

Była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana dzisiaj do Sądu Okręgowego w Warszawie w charakterze świadka w sprawie pomiędzy Wojciechowiczem a Śpiewakiem ws. o ochronę dóbr osobistych.

Wojciechowicz pozwał Śpiewaka za jego wypowiedzi dotyczące powodu odwołania go ze stanowiska w 2016 r. Działacz ruchów miejskich pisał o byłym wiceprezydencie, że stracił pracę z powodu udziału w aferze reprywatyzacyjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl