Co uratowano z Notre-Dame?

Korona cierniowa przechowywana w skarbcu Notre-Dame

  

Ciagle nie wiadomo, co zostało uratowane z wnętrza katedry. Są doniesienia, że ocalały dzieła sztuki ze skarbca katedralnego, gdzie znajdował się między innymi relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był świadkiem koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły poczynając. Była tam też przechowywane jedne z największych relikwii chrześcijańskich – Korona Cierniowa Jezusa, drzazga i gwóźdź z Krzyża. Notre-Dame była świadkiem historii Francji. Spod niej w średniowieczu wyruszały wyprawy krzyżowe, tam odbył się proces rehabilitacyjny Joanny d’Arc. Tu odbywały się koronacje królów. W 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów.

Unicestwieniu uległy na pewno przepiękne witraże – oryginalna północna rozeta przedstawiająca Matkę Boską otoczoną postaciami ze Starego Testamentu, południowa rozeta, z postacią Chrystusa, w asyście panien mądrych i głupich, postaci świętych i dwunastu apostołów, zaprojektowana przez Jeana de Chelles i Pierre de Montreuil. Katedrę zdobiły największe we Francji organy, przepięknie wykonane (niemal 8000 piszczałek). Zniszczeniu zapewne uległy dzwony, w tym jeden z najwspanialszych dzwonów Europy –  Emanuel. Wnętrze katedry ozdabiało wiele wspaniałych dzieł rzeźbiarskich: Pieta Nicolasa Coustou czy posąg Ludwika XIV Coysevoxa. Arcydzieła malarskie Le Bruna wisiały w kaplicach bocznych. Na skrzyżowaniu nawy i transeptu stała figura Matki Paryskiej z XIV wieku. W lektorium uwagę przyciągały polichromowane płaskorzeźby, w prezbiterium  rzeźbione drewniane stalle.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odezwał się Komorowski... Stawia na Tuska? Chyba nie widział wyników tych sondaży!

Bronisław Komorowski i Donald Tusk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Bronisław Komorowski gościł dziś w jednym z programów w Polsacie News. Były prezydent to wieloletni partyjny kolega Donalda Tuska, więc nic dziwnego, że liczy na jego pozytywną decyzję w sprawie kandydowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zdradził, co może go skłonić do stanięcia w wyborcze szranki.

Tusk nie ogłosił jeszcze swojego kandydowania na prezydenta, ale nie da się ukryć, że na to jest spora presja ze strony opozycji i jej sympatyków. Co może go przekonać?

"Jeśli suma głosów oddanych na uzgodnionych kandydatów opozycji demokratycznej będzie wystarczająco duża, mówię o ilości głosów, niekoniecznie mandatów, to sądzę, że to będzie element ułatwiający pozytywną decyzję Donald Tuska o kandydowaniu w wyborach prezydenckich"

- powiedział były prezydent.

Tymczasem, najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków cieszy się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. Z najnowszego badania wynika, że zadowolenie z prezydentury Dudy wyraża aż 58 procent respondentów.

[polecam:https://niezalezna.pl/280121-tusk-chce-startowac-na-prezydenta-niech-spojrzy-na-ten-sondaz-polacy-uwielbiaja-andrzeja-dude]

W innym z sondaży, zbadano poziom zaufania Polaków do przedstawionych polityków. I tak, Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu z zaufaniem na poziomie 44,9 procent - tuż za premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei Donald Tusk zajął dopiero czwarte miejsce z wynikiem zaufania 35 procent. Jednocześnie, negatywnie na jego temat wypowiedziało się aż 53,2 procent badanych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280416-jest-nowy-sondaz-liderem-morawiecki-w-rankingu-zaufania-tusk-nie-zalapal-sie-nawet-na-podium]

To nie pierwszy z byłych prezydentów, który wzmaga swoją aktywność, kiedy na horyzoncie pojawia się kampania wyborcza. Lech Wałęsa na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił... "pospolite ruszenie" i apelował do Polaków, by zaangażowali się w kampanię niektórych ugrupowań politycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280544-zarty-sie-skonczyly-walesa-oglasza-pospolite-ruszenie-i-mowi-co-kazdy-powinien-zrobic]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl