Co uratowano z Notre-Dame?

Korona cierniowa przechowywana w skarbcu Notre-Dame

  

Ciagle nie wiadomo, co zostało uratowane z wnętrza katedry. Są doniesienia, że ocalały dzieła sztuki ze skarbca katedralnego, gdzie znajdował się między innymi relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był świadkiem koronacji królów Polski od czasów Władysława Jagiełły poczynając. Była tam też przechowywane jedne z największych relikwii chrześcijańskich – Korona Cierniowa Jezusa, drzazga i gwóźdź z Krzyża. Notre-Dame była świadkiem historii Francji. Spod niej w średniowieczu wyruszały wyprawy krzyżowe, tam odbył się proces rehabilitacyjny Joanny d’Arc. Tu odbywały się koronacje królów. W 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów.

Unicestwieniu uległy na pewno przepiękne witraże – oryginalna północna rozeta przedstawiająca Matkę Boską otoczoną postaciami ze Starego Testamentu, południowa rozeta, z postacią Chrystusa, w asyście panien mądrych i głupich, postaci świętych i dwunastu apostołów, zaprojektowana przez Jeana de Chelles i Pierre de Montreuil. Katedrę zdobiły największe we Francji organy, przepięknie wykonane (niemal 8000 piszczałek). Zniszczeniu zapewne uległy dzwony, w tym jeden z najwspanialszych dzwonów Europy –  Emanuel. Wnętrze katedry ozdabiało wiele wspaniałych dzieł rzeźbiarskich: Pieta Nicolasa Coustou czy posąg Ludwika XIV Coysevoxa. Arcydzieła malarskie Le Bruna wisiały w kaplicach bocznych. Na skrzyżowaniu nawy i transeptu stała figura Matki Paryskiej z XIV wieku. W lektorium uwagę przyciągały polichromowane płaskorzeźby, w prezbiterium  rzeźbione drewniane stalle.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

HGW nie stawiła się na rozprawie w charakterze świadka. Chodzi o proces Wojciechowicz-Śpiewak

Hanna Gronkiewicz-Waltz / By Platforma Obywatelska RP from Polska - Konferencja Hanny Gronkiewicz-Waltz, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36623944

  

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się dzisiaj na rozprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie została wezwana jako świadek w sprawie o ochronę dóbr osobistych wytoczonej przez byłego wiceprezydenta stolicy Jacka Wojciechowicza Janowi Śpiewakowi, działaczowi miejskiemu.

W przesłanym do sądu piśmie wyjaśniła, że w tym dniu o godz. 10 odbędzie się Rada Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych, której jestem członkiem i prosi o usprawiedliwienie nieobecności. W odczytanym na sali rozpraw piśmie była prezydent wyjaśniła, że jej obecność jest tam wymagana ze względu na otwarcie przewodów doktorskich jej doktorantów, wyznaczenie komisji egzaminacyjnych i powołanie recenzentów.

W związku z tym sąd zdecydował o odroczeniu rozprawy do 24 października. W przypadku kolejnej nieobecności sąd będzie honorował wyłącznie zaświadczenia od lekarza sądowego.

Sędzia Eliza Kurkowska wskazała jednocześnie, że świadek ma możliwość zaplanowania swoich obowiązków z uwzględnieniem terminu rozprawy.

Była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana dzisiaj do Sądu Okręgowego w Warszawie w charakterze świadka w sprawie pomiędzy Wojciechowiczem a Śpiewakiem ws. o ochronę dóbr osobistych.

Wojciechowicz pozwał Śpiewaka za jego wypowiedzi dotyczące powodu odwołania go ze stanowiska w 2016 r. Działacz ruchów miejskich pisał o byłym wiceprezydencie, że stracił pracę z powodu udziału w aferze reprywatyzacyjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl