Powstanie Szkoła Liderów Przemysłu 4.0

Zdjęcie ilustracyjne/Jarosław Gowin / flikr.com/Piotr Drabik/CC BY-SA 2.0

  

W Radomiu postawiliśmy kolejne przęsło pomostu łączącego biznes z nauką – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, który wziął dzisiaj udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w tym mieście Szkoły Liderów Przemysłu 4.0.

Umowa dotyczy współpracy pomiędzy Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym (UTH) w Radomiu oraz utworzoną niedawno w tym mieście Fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma budować centra kompetencji i uczyć przedsiębiorców, w jaki sposób modernizować działalność oraz korzystać z rozwiązań przemysłu 4.0.

Według Gowina zainicjowanie tego typu współpracy to ważne wydarzenie o charakterze cywilizacyjno-rozwojowym.

"Dla mnie jako dla ministra nauki i szkolnictwa wyższego szczególnie istotne jest to, że właśnie dzisiaj, tu w Radomiu, postawiliśmy kolejne przęsło pomostu łączącego biznes z nauką"

– powiedział Gowin.

Wicepremier podkreślił, że od ponad trzech lat Polska realizuje strategię odpowiedzialnego rozwoju, "zakładającą reindustrializację polskiego przemysłu, a przede wszystkim pchnięcie polskiej gospodarki na tory innowacyjności, nowoczesnych technologii, tego co nazywa się rewolucją 4.0".

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan zaznaczył, że ulokowanie głównej siedziby Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości w Radomiu jest ważną decyzją dla tego miasta, ale także całego kraju.

"Tą decyzją rozpoczynamy w praktyce proces deglomeracji, proces przenoszenia inwestycji centralnych, wojewódzkich ze stolicy kraju oraz ze stolic poszczególnych województw"

– powiedział wicemarszałek Senatu.

Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości Andrzej Soldaty podkreślił, że centrum kompetencyjne, które ma powstać w Radomiu będzie obsługiwało całą Polskę, m.in. w oparciu o kadry wykształcone przez Szkołę Liderów Przemysłu 4.0.

W trakcie konferencji prasowej zaprezentowano wizualizację centrum naukowo-badawczego, które będzie zapleczem dla kierunku lekarskiego działającego na radomskiej uczelni. Mają się tutaj znajdować sale dydaktyczne, a także pracownie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.

Rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik zapowiedział, że obiekt będzie gotowy w grudniu; koszt budowy to 32 mln zł.

Zdaniem ministra Gowina inwestycja ta ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju kierunku lekarskiego na uniwersytecie w Radomiu. "Bez tej inwestycji trudno byłoby myśleć o kształceniu lekarzy na poziomie światowym, a na takim właśnie poziomie lekarze są kształceni w Polsce"– zaznaczył wicepremier. Według niego dowodem na to może być fakt posiadania przez kierunki lekarskie certyfikacji amerykańskiej, co oznacza – jak wyjaśnił Gowin - że lekarze wykształceni w Polsce mogą wykonywać ten zawód na całym świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

„Żółte kamizelki” protestują... 23. sobotę z rzędu. W Paryżu znów niebezpiecznie

/ By Thomon - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77417849

  

W Paryżu i innych miastach Francji w 23. sobotę z rzędu zebrali się zwolennicy ruchu "żółtych kamizelek". Do wczesnych godzin popołudniowych w stolicy zatrzymano 126 osób, doszło też do starć między protestującymi a pilnującymi porządku funkcjonariuszami.

Reuters pisał o dziesiątkach demonstrantów w bluzach z kapturami, którzy w centrum Paryża obrzucali policję kamieniami, a także o podpalonych koszach na śmieci i skuterach. Interweniowała policja, używając gazu łzawiącego i granatów ogłuszających oraz starając się skierować tłum ku Placu Republiki we wschodniej części miasta, gdzie władze wydały pozwolenie na demonstrację.

[polecam:https://niezalezna.pl/268405-wielka-mobilizacja-zoltych-kamizelek-na-ulice-wyjdzie-60-tys-policjantow]

Według relacji Associated Press policja użyła gazu łzawiącego podczas kilkutysięcznego przemarszu spod ministerstwa finansów na Plac Republiki. AP pisała też, że na wschodzie Paryża palił się samochód, motory i liczne ustawione przez protestujących barykady, a kilku demonstrantów rozpaliło race. Strażacy szybko gasili kolejne niewielkie, ale liczne pożary.

Paryska policja podała, że do wczesnego popołudnia zatrzymała 126 osób i przeprowadziła ponad 11 tysięcy prewencyjnych kontroli bezpieczeństwa. W wielu miejscach stolicy nie kursowało metro. Pozostałe protesty miały w większości spokojny przebieg.

Część przywódców ruchu "żółtych kamizelek" z kilkutygodniowym wyprzedzeniem apelowała do zwolenników o mobilizację w weekend pokrywający się z Wielkanocą.

Część transparentów niesionych przez protestujących nawiązywała do niedawnego pożaru, który zniszczył gotycką katedrę Notre Dame i wynoszących już około miliarda euro datków na jej odbudowę. "Miliony na Notre Dame, ale co z nami, biedakami?", "Wszystko dla Notre Dame, nic dla biedaków" - głosiły niektóre z nich.

Wśród "żółtych kamizelek" pojawiały się też głosy, że pożar katedry przyćmił ich organizowane od pięciu miesięcy protesty przeciw nierównościom społecznym

- pisze AP.

Wcześniej szef MSW Cristophe Castaner powiedział, że krajowe służby bezpieczeństwa ostrzegały go, że do udziału w protestach w miastach takich jak Paryż, Tuluza, Montpellier czy Bordeaux mogą powrócić osoby dążące do stosowania przemocy i wandalizmu. W całym kraju do strzeżenia porządku podczas protestów skierowano ok. 60 tys. funkcjonariuszy.

W poprzedni weekend na ulice wyszło w ramach protestów ok. 31 tys. osób - wynika z oficjalnych danych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl