Do kuratoriów napływają skargi rodziców. "Doskwiera niepewność i brak informacji"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Brak możliwości zapewnienia dziecku opieki, wątpliwości wobec przebiegu matur oraz realizacji programu nauczania, a także ogólna niepewność i brak informacji - to najczęstsze tematy skarg rodziców, które wpływają do kuratoriów oświaty w związku ze strajkiem nauczycieli. Liczba skarg, które wpłynęły do tej pory do kuratoriów jest różna. Niektóre zanotowały tylko pojedyncze zgłoszenia, w innych jest ich po kilkanaście.

Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu poinformowała, że od początku trwania strajku do kuratorium wpłynęło "zaledwie kilka pojedynczych zgłoszeń od rodziców".

Jak tłumaczyła, "zgłoszenia te dotyczyły faktu, że rodzice nie mają jak zapewnić dziecku opieki podczas strajku – głównie w przypadku przedszkoli. Ale wówczas w takich przypadkach kierujemy rodziców do organu prowadzącego placówkę, ponieważ to organy prowadzące zabezpieczają takie sytuacje".

Skargi wpływają także do Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Jak poinformował dzisiaj kurator Marek Gralik, są to sygnały rodziców uczniów na wykorzystywanie przez strajkujących nauczycieli do swoich celów. Jako przykłady kurator wskazał, że nauczyciele wysyłali do uczniów SMS-y zachęcające do manifestacji przed kuratorium, która odbyła się w piątek, a także sugerowali uczniom, żeby na egzamin ubierali się na czarno i w ten sposób ich wsparli.

- Nie mamy skarg rodziców na to, że zajęcia w szkołach się nie odbywają. Może nie zauważają, że krzywda dzieje się ich dzieciom. Przypuszczalnie bierze się to stąd, że mają zapewnioną opiekę dla dzieci, a starsze mogą się zająć sobą. Dla dzieci jest to "raj na ziemi", w ogóle nie przejmują się, czy materiał nie jest realizowany, czy nie. Przypuszczam, że rodzice też tego nie czują, bo dzieci się nie skarżą. Otrzymuję jednak pytania, dlaczego nauczyciele strajkują i jak długo to potrwa, chociaż nie ja powinienem być adresatem pytań, bo nie ja organizowałem strajk

 – powiedział Gralik.

Od początku strajku nauczycieli kilkadziesiąt telefonów od rodziców odebrali pracownicy dolnośląskiego kuratorium oświaty.

- Były to przeważnie skargi na to, że nieczynne są przedszkola, zdarzały się też telefony rodziców dzieci w wieku gimnazjalnym i maturalny – tu były pytania o to, czy odbędą się egzaminy

 – powiedziała rzecznik Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Krystyna Kaczorowska.

Skargi od rodziców na strajkujących nauczycieli docierają także do świętokrzyskiego kuratorium oświaty.

- Odbieramy telefony w tej sprawie, niektórzy rodzice przychodzą do nas osobiście. W większości przypadków te skargi dotyczą tegorocznych matur. Rodzice martwią się, czy zostaną one przeprowadzone w wyznaczonym terminie

 – powiedział świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. Dodał, że "nie jest w tej chwili w stanie zagwarantować, że matury odbędą się bez żadnych problemów".

- Czynimy oczywiście starania, aby matury odbyły się w każdej szkole i bez zakłóceń. W niektórych powiatach nie powinno być z tym problemów. Rozmawiałem już m.in. ze starostą opatowskim, koneckim, ostrowieckim i kieleckim. Wszędzie tam sytuacja już jest unormowana. Miejmy nadzieję, że podobnie będzie na terenie innych powiatów

 – zaznaczył kurator.

Z kolei do Kuratorium Oświaty w Białymstoku nie wpłynęła dotąd żadna skarga od rodziców na protest nauczycieli. Jak zaznaczyła rzecznik kuratorium Małgorzata Palanis na uruchomiony przez kuratorium specjalny numer telefonu, dostają od rodziców pojedyncze sygnały np. o tym, że przedszkole czy szkoła jest zamknięta, ale – jak dodała – po sprawdzeniu, okazuje się, że placówki są otwarte, a przez protest nie jest prowadzona tam dydaktyka, a zapewniona jest opieka nad dziećmi. Palanis mówiła też, że w ostatnich dniach dostają też telefony z pytaniami od rodziców o matury i rady pedagogiczne.

Skarg nie zanotowano także w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim i w Olsztynie. Zgłoszenia w tej sprawie nie napłynęły także do kuratoriów z zachodniopomorskiego.

Rzecznik opolskiego kuratorium oświaty Robert Socha poinformował, że chociaż do kuratorium nie wpłynęła ani jedna oficjalna skarga rodziców na strajkujących, to temat ten jest często poruszany podczas licznych rozmów telefonicznych.

- Dzwonią rodzice, którzy nie wiedzą, jak mają zapewnić opiekę dla swoich dzieci. Mamy także telefony z firm, które do tej pory organizowały opiekę dla dzieci swoich pracowników. Mieliśmy także telefon od ucznia, który pytał się, czy na pewno zostanie zrealizowany cały program nauczania

 – wyliczał Socha.

Z kolei do podkarpackiego kuratorium oświaty dzisiaj wpłynęła jedna skarga. Dotyczyła ona nieprzyjęcia dziecka do przedszkola. Jak zaznaczyła podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, w ubiegłym tygodniu pisemnych skarg wpłynęło około 10. Zostały one wysłane e-mailem. Związane były przede wszystkim z niedoinformowaniem rodziców o prowadzonych akcjach strajkowych. Ponadto były też telefony informujące o sytuacji.

- Rodzice nie zostali – według ich rozeznania – poinformowani w skuteczny sposób o sposobach zapewniania opieki przez daną instytucję, placówkę: szkołę czy przedszkole, w stosunku do ich dzieci

 – wyjaśniła kurator. Przypomniała jednocześnie, że taki obowiązek ciąży na dyrektorach szkół, ponieważ niezależnie od strajku dyrektor musi zgodnie z prawem oświatowym zapewnić opiekę nad dziećmi.

Po kilka e-maili dziennie otrzymuje od rodziców Kuratorium Oświaty w Lublinie związku ze strajkiem w szkołach.

- To mejle z pytaniami, wynika z nich, że rodzicom najbardziej doskwiera niepewność i brak informacji

 – powiedziała dyrektor wydziału pragmatyki zawodowej i analiz lubelskiego kuratorium Jolanta Misiak.

- Rodzice pytają m.in. czy następnego dnia odbędą się zajęcia, jak długo jeszcze strajk będzie trwać, jak będzie zrealizowany program nauczania

 – dodała Misiak.

Łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski przyznał, że od ubiegłego tygodnia do kuratorium dzwonią lub przysyłają pisma rodzice zaniepokojeni strajkiem nauczycieli. Jak wyjaśnił, są to zarówno skargi i oburzenie na protest, jak i pełne niepokoju o przyszłość zapytania. Dodał, że część rodziców, zwłaszcza najmłodszych dzieci, bardzo niepochlebnie wyraża się o strajku w przedszkolach. Z ich strony jest brak poparcia dla takiej formy protestu.

Kurator poinformował również, że pomału, ale sukcesywnie, rośnie liczba placówek w Łódzkiem, w którym zawieszany jest strajk. Jak dodał, ostatnio do takiej sytuacji doszło m.in. w miejscowościach: Zapolice, Pajęczno, Goszczanów, Sędziejowice i Działoszyn.

Z kolei jak przekazała pomorska kurator oświaty Monika Kończyk, trudno jej ocenić rzeczywistą skalę skarg, które mogą wpływać do kuratorium, bo część z nich może być składana telefonicznie. Kurator wyjaśniła, że – jeśli chodzi o pisemne skargi rodziców, związane z działaniem placówek oświatowych w czasie strajku, to w jej ocenie, są to pojedyncze przypadki. Kończyk poinformowała, że jedna ze skarg dotyczyła np. tego, że konkretna "szkoła nie przyjmuje dzieci i nie działa w niej świetlica". Kurator dodała, że pojawiały się też uwagi dotyczące nieprzyjmujących dzieci przedszkoli czy braku posiłków w placówkach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znamy szczegóły zablokowania części zapisów szczytu UE. Premier: Zabezpieczyliśmy interesy Polaków

/ Twitter.com/@PremierRP

  

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. - Zabezpieczyliśmy tym samym interesy polskich przedsiębiorców, interesy polskich obywateli - ocenił premier Mateusz Morawiecki. PAP, powołując się na źródła zbliżone do rządu, informuje, że polski premier stał się obiektem ataków ze strony przedstawicieli Europy Zachodniej.

Według źródeł przeciwko wyznaczaniu daty na neutralność węglową były - obok Polski - też Czechy, Węgry i Estonia. Większość krajów członkowskich chciała, żeby szczyt UE zobowiązał Komisję Europejską i Radę UE do stworzenia ram mających określić, jak zapewnić transformację do neutralności klimatycznej UE do 2050 r., ale nie udało się do tego przekonać wszystkich. Wnioski ze szczytu przyjmowane są jednomyślnie.

- Wraz z Grupą Wyszehradzką, także Estonią doprowadziliśmy do takiej sytuacji, że w konkluzjach nie został ujęty ten rok 2050 r. Przekładając to na język praktyczny, oznacza (to), że nie przyjęliśmy dzisiaj dodatkowych, jeszcze bardziej ambitnych celów klimatycznych. Zabezpieczyliśmy tym samym interesy polskich przedsiębiorców, interesy polskich obywateli, którzy ponosiliby ryzyko dodatkowego opodatkowania, dodatkowych kosztów

 – powiedział w przerwie obrad Mateusz Morawiecki.

- Nie mogliśmy się na to zgodzić, musimy mieć całą bardzo dokładną analizę, jak również konkrety na stole; co, jakie mechanizmy kompensacyjne, jakie dodatkowe środki mogą być przeznaczone dla Polski, dla polskich obywateli, polskich przedsiębiorców, tak, żebyśmy znowu nie zostali złapali w pułapkę ofsajdową, tak jak nasi poprzednicy

- dodał szef polskiego rządu.

[polecam:https://niezalezna.pl/276617-czesc-zapisow-koncowych-szczytu-ue-zablokowana-min-przez-polske-nie-mozemy-na-to-pozwolic]

Z przecieków ze szczytu wynika, że za przyjęciem tych zapisów bardzo mocno opowiadała się Francja. Dyskusja, w której brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmanuel Macron - według źródeł - "była ostra".

Niemcy, które dopiero w ostatnim czasie dołączyły do rosnącej większości w UE, która chce neutralności klimatycznej do 2050 r., nie brały aktywnego udziału w tej debacie.

- Niemcy milczą, bo korzystają na tej sytuacji

 - oceniło źródło PAP. Politycy w Berlinie obawiają się, że cel neutralności klimatycznej będzie niekorzystny zwłaszcza z punktu widzenia ich przemysłu samochodowego.

PAP, powołując się na źródła zbliżone do rządu, informuje, że polski premier stał się obiektem ataków ze strony przedstawicieli Europy Zachodniej.

Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje UE, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady. Scenariusz, który zakłada, że do 2050 roku unijna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji CO2, oznacza, że będzie ona tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych.

[polecam:https://niezalezna.pl/276605-goraco-w-brukseli-polska-blokuje-decyzje-unijnego-szczytu-rozmowy-przedluzaja-sie]

Zamiast 2050 r., który został wykreślony z wniosków końcowych, zapisano w nich odniesienie do porozumienia paryskiego. W przypisie znalazło się jednak zdanie, że dla znaczącej większości krajów członkowskich 2050 r. ma być rokiem dojścia do neutralności klimatycznej.

Część państw UE chciała, aby szef Rady Europejskiej Donald Tusk przygotował deklarację dla ambitnych państw. Ten jednak miał powiedzieć: "To nie moja rola".

Komisja Europejska, która jesienią ubiegłego roku przedstawiła długoterminową wizję neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r., wskazała, że jej realizacja będzie wymagać wspólnych działań w siedmiu obszarach. Chodzi o efektywność energetyczną; energię ze źródeł odnawialnych; czystą, bezpieczną i opartą na sieci mobilność; konkurencyjny przemysł i gospodarkę o obiegu zamkniętym; infrastrukturę i połączenia międzysystemowe; biogospodarkę i naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla, a także wychwytywanie i składowanie CO2 w celu rozwiązania problemu pozostałych emisji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl