Ekipa PiS w europarlamencie będzie liczniejsza niż obecnie? Sondaż pokazuje, na ile mandatów mogą liczyć partie

/ twitter.com/MarekKuchcinski

  

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że 36 proc. Polaków deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddałoby głos na Zjednoczoną Prawicę. 27 proc. głosowałoby na Koalicję Europejską, a na Wiosnę Roberta Biedronia 7 proc.

Z sondażu wynika, że progu wyborczego nie przekroczył Kukiz'15 (4 proc. poparcia), Lewica Razem (4 proc.) i Konfederacja (2 proc.); Polska Fair Play uzyskałaby mniej niż 1 proc. głosów.

20 proc. badanych przez Kantar nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Kantar przeprowadził na podstawie tych wyników symulację rozkładu mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. PiS uzyskałoby 27 mandatów, Koalicja Europejska - 20, a Wiosna 5.

W kwietniu ponad połowa Polaków (58 proc.) zapowiedziała zamiar wzięcia udziału w wyborach do europarlamentu, przy czym 21 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 37 proc. raczej oddałoby swój głos. 29 proc. zadeklarowała przeciwne stanowisko – 14 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 15 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w tych wyborach.

Sondaż Kantar został przeprowadzony w dniach 5-10 kwietnia metodą wywiadów bezpośrednich na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski, w wieku 18 i więcej lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Merkel obejmie ważne stanowisko w UE? Szef Komisji Europejskiej nie wyklucza takiej możliwości

/ flickr.com/ Erlebnis Europa/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

- Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, żeby Angela Merkel miała zniknąć ze sceny politycznej - stwierdził szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem możliwe jest, że po tym, jak Merkel skończy urzędowanie na stanowisku kanclerz Niemiec, obejmie wiodącą rolę w Unii Europejskiej.

Jean-Claude Juncker wskazał ponadto, że Angela Merkel nie tylko cieszy się ogromnym poważaniem, ale cała jej sympatyczna osobowość jest „syntezą polityka”.

 Dysponuje wysokimi kwalifikacjami

– stwierdził szef Komisji Europejskiej, mając na myśli ewentualne stanowisko Unii Europejskiej dla obecnej kanclerz Niemiec. Przypomniał jednak w tym kontekście, że Merkel kończy swoją kadencję w 2021 roku.

Sama Angela Merkel jest jednak zdania, że nie będzie chciała się ubiegać o żadną funkcję polityczną.

[polecam:https://niezalezna.pl/243296-zmierzch-angeli-merkel-punkt-zwrotny-dla-cdu-i-niemiec]

W grudniu ubiegłego roku Angelę Merkel na stanowisku szefowej CDU zastąpiła Annegret Kramp-Karrenbauer. Merkel przewodniczącą największej niemieckiej partii była przez 18 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com/pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl