Kolejny Bull Run zakończony

/ mat. 15. GBZ 15bz.wp.mil.pl

  

W dniach 9-11 kwietnia obyły się zajęcia zgrywające 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO pod kryptonimem BULL RUN-9. Były one realizowane na terenie obiektów Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Orzysz oraz po za nimi, m.in. w okolicach takich miejscowości jak Ełk czy Olecko.

Zajęcia rozpoczęły się od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15. GBZ rozpoczęły przemieszczenie do wyznaczonych rejonów. Na publiczne drogi wyjechały ciężkie pojazdy brygady i wojsk sojuszniczych, m.in. samobieżne moździerze M120 RAK, bojowe wozy piechoty BWP-1, M2A2 Bradley, HMMWV, działa przeciwlotnicze Oerlikon GDF-003, czołgi M1A1 Abrams i Leopard 2A5. Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem nakładek gumowych na gąsienice. Była to bardzo skomplikowana operacja, która wymagała dużej koordynacji pod względem operacyjnym i logistycznym. 10. kwietnia część sił przebywała w Ełku, gdzie można było z bliska zobaczyć sprzęt wojskowy pozostający na wyposażeniu Zawiszaków, 1. Brygady Pancernej oraz eFP — informuje oficjalny portal giżyckiej brygady. 

Działania pododdziałów NATO i 15. GBZ zostały wcześniej uzgodnione z władzami administracji publicznej i były wspierana przez Żandarmerię Wojskową. Całość monitorowana i koordynowana była przez żołnierzy z Taktycznego Centrum Operacyjnego 15. GBZ, którzy mieli możliwość reagowania i współdziałania z innymi służbami podczas wystąpienia ewentualnych zakłóceń — czytamy.

Zajęcia miały na celu doskonalenie współdziałania, zapoznanie się z ukształtowaniem terenu oraz charakterystyką dróg, a także doskonaleniem przemieszczenia zarówno wojsk polskich jak i sojuszniczych do wyznaczonych rejonów. Wnioski z zajęć posłużą doskonaleniu procedur współdziałania między wojskami NATO i terenowymi organami administracji publicznej, a także pozwolą jeszcze lepiej przygotować pododdziały do kolejnych ćwiczeń zgrywających wyższego szczebla — podaje giżycka brygada. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 15. GBZ

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl