Lubnauer odwołuje Wielkanoc, bo... nauczyciele mają strajk. Więc "nie czas myśleć o świętach"

/ Maciej Łuczniewski/ Gazeta Polska

  

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wpadła na "genialny" pomysł! Jej zdaniem nie czas myśleć teraz o świętach, bo jest "wielki państwowy kryzys" spowodowany strajkiem nauczycieli. Dlatego też należy usiąść do stołu jak najszybciej i pracować, aż do zażegnania sporu. A święta? Przecież będą i za rok.

Podczas poniedziałkowego spotkania z mediami w Łodzi Lubnauer odniosła się do trwającego od kilku dni protestu nauczycieli. Szefowa Nowoczesnej oceniła, że celem rządu nie jest rozwiązanie problemu, tylko upokorzenie nauczycieli.

"Ja rozumiem, że PiS osoby niepokorne, czyli nauczycieli, którzy śmieli się upomnieć o swoje interesy, postanowił potraktować jak wrogów publicznych. Szczuje na nich, napuszcza na nich hejterów, napuszcza na nich media publiczne. To jest działanie, które niszczy autorytet nauczyciela. Nie możemy sobie na to pozwolić"

- oświadczyła Lubnauer.

Jej zdaniem rząd zamiast płacić godnie za pracę dla państwa, woli płacić zasiłkami za głosy wyborcze. Przewodnicząca Nowoczesnej uważa, że rząd, a dokładniej PiS "doprowadził swoimi demagogicznym i niebezpiecznymi pomysłami ludzi do szału".

"Zaczęli nauczyciele, którzy od lat słyszeli, że nie ma dla nich pieniędzy. Za chwilę ruszą się jednak inne zawody opłacane z budżetu. Nie wolno rozdawać w trybie wyborczym pieniędzy z budżetu, gdy nie rozwiązało się podstawowych problemów państwa, jak służba zdrowia, opieka nad niepełnosprawnymi, czy edukacja właśnie"

- podkreśliła Lubnauer.

Zdaniem Lubnauer nie czas myśleć teraz o świętach, bo jest "wielki państwowy kryzys" spowodowany strajkiem nauczycieli. Jak podkreśliła, należy usiąść do stołu jak najszybciej i pracować, aż do zażegnania sporu.

"Przy stole powinni usiąść nauczyciele, eksperci, przedstawiciele sektora zajmujący się edukacją a reprezentujący w rozmowach rodziców, premier z zapleczem, przedstawiciele prezydenta oraz opozycja"

- dodała. Ta ostatnia - jak mówiła - gwarantuje utrzymanie ustaleń po dojściu do władzy.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że chciałby, aby zaraz po świętach "nastąpiła w formule okrągłego stołu ogólnonarodowa debata o systemie oświaty". Jak zaznaczył, chciałby, aby wzięli w niej udział związkowcy, ale też nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, a także rodzice.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że we wtorek lub w środę wyjdzie zaproszenie z kancelarii premiera do wszystkich zainteresowanych udziałem w okrągłym stole w sprawie strajku nauczycieli. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl