Dziś o godzinie 9 rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. Jest on przeprowadzany po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. W poniedziałek uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. We wtorek czeka ich sprawdzian z matematyki, a w środę z języka obcego.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpił do egzaminu w poniedziałek, wtorek i w środę, to będzie go pisał w drugim terminie – 3, 4 i 5 czerwca. Wynik egzaminu – uczniowie poznają 14 czerwca i będzie on wpływał na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

Minister podczas konferencji podała, że egzamin odbywa się bez zakłóceń.

Za nami pierwszy egzamin z języka polskiego po ósmej klasie. 377 tys. uczniów w prawie 13 tys. szkół przystąpiło do egzaminu, który trochę różni się od tych po gimnazjum, dlatego że deklarowaliśmy, że egzaminy i edukacja będą ograniczać testomanię.Jest sporo zadań otwartych, gdzie uczeń musi wykazać się umiejętnością pisania tekstu

- podała Anna Zalewska.

"Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem. Bez jakichkolwiek zakłóceń. Jutro egzamin z matematyki" – mówiła minister.

- Dziś chcemy pogratulować uczniom pierwszego dnia i podziękować dyrektorom, nauczycielom, którzy są przy swoich uczniach, wolontariuszom, kuratorom i wojewodom

– dodała.