"Timmermans łamie unijne prawo". Skandal z udziałem wiceszefa Komisji Europejskiej

Frans Timmermans / / wikipedia.org/Domena publiczna

  

Frans Timmermans nie wziął urlopu - do Polski przyjeżdża jako urzędujący wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej - podkreślił europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Nie może uprawiać propagandy i brać udziału w akcji wyborczej; łamie w ten sposób unijne prawo - przekonywał.

Przed tygodniem Timmermans złożył wizytę w Warszawie i razem z liderem Wiosny Robertem Biedroniem wziął udział w "europejskiej burzy mózgów" poświęconej m.in. kwestiom przyszłości UE i praworządności w Polsce. Jako kandydat eurosocjalistów zapowiedział w rozmowie z PAP, że będzie współpracował w Polsce zarówno z Wiosną Biedronia, jak i SLD oraz zapewnił, że szanuje wybory obu tych ugrupowań dotyczące formuły startu w nadchodzących wyborach do PE.

Do kwestii tej Czarnecki odniósł się w poniedziałek w TVP 1.

"Sprawdziłem - pan Timmermans nie wziął urlopu z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, a więc nie ma prawa uprawiać propagandy, brać udziału w akcji wyborczej"

- podkreślił. Według europosła wiceszef KE w ten sposób łamie unijne prawo.

Zdaniem Czarneckiego takie ingerowanie w wewnętrzne sprawy państwa nie podoba się Polakom.

"Polska jest krajem otwartym i gościnnym, chociaż mam wrażenie, że pan Timmermans dawno tej gościnności nadużył"

- dodał.

Pytania do Komisji Europejskiej dotyczące politycznego zaangażowania jej wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa skierowała europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. Jej zdaniem Timmermans stawia swoją osobistą kampanię polityczną i ambicje ponad prawo UE. Pytała m.in. o to, "kto finansował wizytę Fransa Timmermansa w Polsce i czy była to Komisja Europejska".

Wiśniewska wskazała w piśmie, że w związku z tym, iż Komisja Europejska wszczyna procedury związane z naruszeniem praworządności przez państwa członkowskie, chciałaby wiedzieć, jakie procedury KE zamierza podjąć względem wiceprzewodniczącego Komisji "w związku z powtarzającym się naruszaniem przez niego zasady apolityczności".

Zapytała również, czy mając na uwadze, że Timmermans jest kandydatem socjalistów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, nie powinien udać się na bezpłatny urlop, tak jak uczynił to wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz w okresie kampanii wyborczej w wyborach prezydenckich na Słowacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Afganistan: zdjęto zakaz działalności Czerwonego Krzyża

/ chickenonline

  

Taliban zniósł w niedzielę zakaz działalności Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) w Afganistanie, przywracając gwarancje bezpieczeństwa jego personelowi prowadzącemu działalność humanitarną w tym kraju.

Talibowie nałożyli zakaz na MKCK i Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu, twierdząc, że organizacje te zajmują się "podejrzanymi działaniami" w ramach prowadzonego programu szczepień.

"Emirat Islamski przywraca ICRC - (MKCK w polskiej wersji językowej - przyp. red.) - wcześniejsze gwarancje bezpieczeństwa i nakazuje wszystkim mudżahedinom, aby utorowali drogę dla działań ICRC i zwracali uwagę na bezpieczeństwo pracowników i wyposażenie tej organizacji" - napisał w oświadczeniu rzecznik talibski Zabihullah Mudżahid. Nie wymienił przy tym Światowej Organizacji Zdrowia, która jest w Afganistanie głównym organizatorem szczepień przeciwko polio.

MKCK organizuje w Afganistanie pomoc medyczną, kontroluje warunki w więzieniach, podejmuje zwłoki poległych. Organizacja ta ma w tym kraju ok. 1600 współpracowników. Wcześniej korzystała z gwarancji bezpieczeństwa wszystkich stron konfliktu, więc działała na terenie całego kraju, także na obszarach kontrolowanych przez talibów, bez eskorty, nie korzystając z pojazdów opancerzonych. Ogłosiła zawieszenie swej działalności w kwietniu po utracie gwarancji bezpieczeństwa ze strony Talibanu.

Talibowie kontrolują obecnie ponad połowę z 410 okręgów w Afganistanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl