Kroszonka z opolskiego – jajko z wyrytymi symetrycznymi wzorami

Kroszonki / Muzeum Wsi Opolskiej

  

Twórcy ludowi z województwa opolskiego podpisali wniosek o wpisanie kroszonki, czyli zabarwionego jednolicie jajka, na którym wyryte są symetryczne wzory, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie w niedzielę odbywał się tradycyjny jarmark wielkanocny. Jego główną atrakcją od lat są właśnie kroszonki - jajka z wydrapanymi na nich ostrym narzędziem bogatymi wzorami.

Jak powiedział dyrektor muzeum Jarosław Gałęza, pierwsze ślady obrzędowego zdobienia jajek na Górnym Śląsku pochodzą z X wieku. Zwyczaj robienia kroszonek, czyli rycia misternych wzorów na zabarwionym jajku, jest odnotowywany w źródłach z XIX wieku. Od 1991 roku muzeum prowadzi konkurs dla artystów zajmujących się zdobieniem jaj wielkanocnych. Dzięki kolejnym edycjom placówka posiada kolekcję liczącą ponad trzy tysiące eksponatów.

Kroszonki to kolejna propozycja do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego z województwa opolskiego. Na początku roku zgłoszono obyczaj wodzenia niedźwiedzia – kultywowaną do dziś na śląskich wsiach tradycję karnawałową polegającą na obchodzeniu domostw przez barwny korowód, w skład którego wchodzi postać niedźwiedzia. Natomiast z okazji Dnia Kobiet wicewojewoda opolska Violetta Porowska zaproponowała, by na listę wpisać babski comber – sięgającą do tradycji średniowiecza zabawę karnawałową, w której mogą uczestniczyć jedynie kobiety.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, Muzeum Wsi Opolskiej
Tagi

Wczytuję komentarze...

Pijany kierował... walcem

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; migawka

  

Do dwóch lat pozbawienia wolności grozi 57-latkowi, który mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie, jeździł walcem drogowym po ulicach Libiszowa (powiat opoczyński). Kierując pojazdem mężczyzna uszkodził samochód osobowy oraz ogrodzenie posesji.

O zdarzeniu poinformowała rzeczniczka policji w Opocznie asp. szt. Barbara Stępień.

Jak wyjaśniła, w minioną niedzielę po południu dyżurny opoczyńskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o zatrzymaniu przez jednego z mieszkańców powiatu opoczyńskiego nietrzeźwego mężczyzny, który kierował walcem drogowym.

Na miejscu policjanci ustalili, że 57-letni pracownik jednej z firm wykonujących prace przy remontowanej trakcji kolejowej, jeździł ulicami Libiszowa walcem drogowym. Uszkodził przy tym ogrodzenie posesji, którego jedno z upadających przęseł uszkodziło zaparkowany obok samochód osobowy. Okazało się, że miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Ustalono również, że 57-latek miał, do 2020 roku, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Stępień poinformowała, że za spowodowanie zdarzenia drogowego kierujący otrzymał mandat karny. Przypomniała, że za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym bez uprawnień i w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Walec drogowy został przekazany kierownikowi firmy, która wykonuje tam roboty drogowe.

Z kolei kilka dni wcześniej policjanci z Pajęczna zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który – będąc pod wpływem alkoholu – wjechał do centrum miasta czołgiem T-55.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl