Kroszonka z opolskiego – jajko z wyrytymi symetrycznymi wzorami

Kroszonki / Muzeum Wsi Opolskiej

  

Twórcy ludowi z województwa opolskiego podpisali wniosek o wpisanie kroszonki, czyli zabarwionego jednolicie jajka, na którym wyryte są symetryczne wzory, na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie w niedzielę odbywał się tradycyjny jarmark wielkanocny. Jego główną atrakcją od lat są właśnie kroszonki - jajka z wydrapanymi na nich ostrym narzędziem bogatymi wzorami.

Jak powiedział dyrektor muzeum Jarosław Gałęza, pierwsze ślady obrzędowego zdobienia jajek na Górnym Śląsku pochodzą z X wieku. Zwyczaj robienia kroszonek, czyli rycia misternych wzorów na zabarwionym jajku, jest odnotowywany w źródłach z XIX wieku. Od 1991 roku muzeum prowadzi konkurs dla artystów zajmujących się zdobieniem jaj wielkanocnych. Dzięki kolejnym edycjom placówka posiada kolekcję liczącą ponad trzy tysiące eksponatów.

Kroszonki to kolejna propozycja do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego z województwa opolskiego. Na początku roku zgłoszono obyczaj wodzenia niedźwiedzia – kultywowaną do dziś na śląskich wsiach tradycję karnawałową polegającą na obchodzeniu domostw przez barwny korowód, w skład którego wchodzi postać niedźwiedzia. Natomiast z okazji Dnia Kobiet wicewojewoda opolska Violetta Porowska zaproponowała, by na listę wpisać babski comber – sięgającą do tradycji średniowiecza zabawę karnawałową, w której mogą uczestniczyć jedynie kobiety.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, Muzeum Wsi Opolskiej
Tagi

Wczytuję komentarze...


Porozumienie przeciw głosowaniu korespondencyjnemu? Poseł partii Gowina wyjaśnia

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

„Jako Porozumienie Jarosława Gowina zagłosujemy przeciw głosowaniu korespondencyjnemu, a konkretnie przeciw wprowadzeniu tego rozwiązania na wybory prezydenckie 10 maja” - oświadczył w poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

Polityk wyjaśnił na antenie RMF FM, że politycy partii Gowina nie poprą propozycji głosowania korespondencyjnego, ale zastrzegł, że prowadzone są już rozmowy z PiS w sprawie wypracowania kompromisu w tej kwestii.

Uważamy, że nie da się tego w sposób sprawny i bezpieczny przeprowadzić, ale przede wszystkim nie da się w warunkach konfliktu, bez ogólnej zgody, tak głębokiej zmiany warunków głosowania wprowadzić, aby mandat prezydenta nie był podważany.
- przekonywał Bortniczuk, pytany w RMF FM, jak będzie głosował nad zgłoszonym przez PiS wnioskiem o wprowadzenie głosowania korespondencyjnego.

Podkreślił, że Porozumienie prowadzi rozmowy z PiS w tej sprawie.

Jestem przekonany, że uda nam się jeszcze dzisiaj osiągnąć w tym zakresie porozumienie.
- podkreślił Bortniczuk.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts