ONICO Warszawa w historycznym półfinale

Bartosz Kurek jest gwiazdą zespołu z Warszawy / onicowarszawa.pl

  

Siatkarze ONICO Warszawa prawie miesiąc przygotowywali się do pierwszego w historii klubu występu w półfinale PlusLigi i liczą, że udało im się wypracować na tę część sezonu optymalną formę. We wtorek stołeczny klub rozpocznie rywalizację z Jastrzębskim Węglem.

ONICO w fazie zasadniczej nie miało większych wpadek i zakończyło pierwszą część rozgrywek na drugim miejscu w tabeli, co oznaczało bezpośredni awans do półfinału. Zawodnicy zespołu z Warszawy, którzy bronili jego barw także rok wcześniej, doskonale pamiętali bolesną lekcję z poprzedniego sezonu. Wówczas w pierwszej rundzie także radzili sobie bardzo dobrze i byli wiceliderem, ale potknięcia w rundzie rewanżowej sprawiły, że zabrakło im punktu, by znaleźć się w czołowej "szóstce", która w play off walczyła o medale. Rozczarowani takim scenariuszem siatkarze ostatecznie zajęli ósme miejsce.

Sam awans do półfinału jest już najlepszym wynikiem w historii drużyny, która do 2017 roku funkcjonowała jako Politechnika Warszawska. W sezonach 2005/06 i 2010/11 uplasowała się na piątej pozycji.

Ostatnio siatkarze z Warszawy zaprezentowali się kibicom 20 marca, a pierwszy pojedynek półfinałowy rozegrają we wtorek. Długą przerwę sztab szkoleniowy wykorzystał na gruntowne przygotowania. Już pod koniec fazy zasadniczej zawodnicy rozpoczęli cięższe zajęcia na siłowni.

"Było więcej czasu na pracę i na odpoczynek. Myślę, że to było potrzebne chłopakom"

- ocenił trener od przygotowania fizycznego ONICO Wojciech Sibiga.

Ważnym momentem było dołączenie w grudniu do zespołu atakującego reprezentacji Polski Bartosza Kurka i Nikołaja Penczewa, byłych zawodników Stoczni Szczecin. Zgodnie z przewidywaniami MVP ubiegłorocznych mistrzostw świata stał się kluczową postacią w ekipie trenera Stephane'a Antigi i to na nim w dużym stopniu będzie spoczywać odpowiedzialność za zdobywanie ważnych punktów w play off-ach. Bułgarski przyjmujący również nieraz wspomógł drużynę, choć przeważnie wchodził na boisko jako rezerwowy.

W obu meczach ONICO z Jastrzębskim Węglem w PlusLidze w tym sezonie górą był pierwszy z zespołów, który zwyciężył 3:2 i 3:0. W półfinale Pucharu Polski zaś bez straty seta wygrała drużyna z województwa śląskiego.

Jastrzębianie w barażu o półfinał wyeliminowali broniącą tytułu PGE Skrę Bełchatów. Gospodarzem wtorkowego meczu będzie ONICO. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw ze zmianą gospodarza po każdym meczu.

W drugiej parze półfinałowej, w sobotę, Aluron Virtu Warta Zawiercie sensacyjnie pokonał Zaksę w Kędzierzynie Koźlu 3:1.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skwer ks. Jankowskiego w Gdańsku z nową nazwą. "Nie dzieli, ale czy łączy?" - pytał radny

Teren placu / By Аимаина хикари - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76605032

  

Były skwer im. księdza prałata Henryka Jankowskiego będzie nosił nową historyczną nazwę - Gyddanyzc, która jest pierwszym zapisem nazwy miasta Gdańska. Decyzję o tym podjęła dzisiaj Rada Miasta Gdańska. - Ta nazwa nie dzieli, ale czy łączy? - pytał dzisiaj radny z klubu PiS, Dawid Krupej.

Za nadaniem nowej nazwy skweru głosowało 19 radnych, 5 było przeciwko, a 7 wstrzymało się od głosu. Z wnioskiem o nadanie nazwy Skwer Gyddanyzc wystąpiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Władze Gdańska zamówiły wcześniej opinię historyczną w tej sprawie u znawcy dziejów Gdańska Andrzeja Januszajtisa.

Gdańsk (Gyddanyzc urbs) jest po raz pierwszy wymieniony jako miasto w "Żywocie Św. Wojciecha" spisanego przez Jana Kapariusza na przełomie X i XI wieku. Mnich informuje, że opisywany przez niego święty przebywał w "urbs Gyddanyzc" w 997 r. - zapisane po łacinie "urbs" czyli miasto i "Gyddanyzc" Gdańsk.

W uzasadnieniu uchwały wyjaśniono, że w wydanej w 1952 r. książce "Gdańsk wczesnodziejowy" Stanisław Bobiński uznał owalny kształt terenu między ulicami Stolarską i Mniszki jako zaczątek Gdańska.

"Proponowanej nazwy nie da się uznać za niehistoryczną, więc nie uszczupli ona skarbu gdańskiego nazewnictwa, tylko go wzbogaci"

- podkreślono.

- Ja się wstrzymam od głosowania. Z doniesień medialnych wynika, że rodzina księdza Jankowskiego wytoczyła proces redakcji (Gazecie Wyborczej), która opisała sprawę ks. Jankowskiego. Uważam, że powinniśmy się wstrzymać z nową nazwą do czasu zakończenia tego procesu

 - powiedział podczas dyskusji na uchwałą przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w RMG, Kacper Płażyński.

Jego kolega klubowy Dawid Krupej prosił o rozwagę i skierowanie uchwały do dalszych prac w komisji RMG, aby nowa nazwa skweru "łączyła".

- Ta nazwa nie dzieli, ale czy łączy?

 - mówił.

- Chcemy właśnie wprowadzić nazwę, która nie dzieli. Tym głosowaniem chcielibyśmy zakończyć kwestię nazwy dla tego miejsca. Tam nie było historycznej nazwy. Przed wojną znajdował się tam bowiem kwartał kamienic

 - podkreślił zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Borawski.

Radny klubu "Wszystko dla Gdańska" Andrzej Stelmasiewicz zaapelował, aby nie "demonizować" nowej nazwy skweru.

- Ona jest wprawdzie obca dzisiejszemu językowi, ale to słowo nie jest trudne. Myślę, że wielu turystów patrząc na tę nazwę stwierdzi: "a co to za dziwoląg". I to może skłoni ich do sprawdzenia w internecie tej nazwy. To będzie wartość edukacyjna

 - przekonywał.

7 marca RMG podjęła trzy uchwały dotyczące ks. Jankowskiego: odebrania mu tytułu honorowego obywatela Gdańska, rozbiórki pomnika duchownego i zmiany nazwy skweru noszącego imię kapłana. Następnego dnia po sesji rady społeczny komitet budowy pomnika ks. Jankowskiego usunął monument.

W uzasadnieniu wszystkich trzech uchwał powołano się na nowe i nieznane wcześniej informacje dotyczące życiorysu ks. Jankowskiego, które "rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania".

Przegłosowane przez radę uchwały miały związek z opublikowanym w grudniu 2018 r. w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej", reportażem "Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?", w którym ks. Jankowski został oskarżany m.in. o seksualną przemoc wobec nieletnich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl