Piękno sosnowego boru

/ Free-Photos

  

Sosna zwyczajna zajmuje niemal 61% powierzchni Lasów Państwowych, cechuje się małymi wymaganiami co do podłoża na jakim rośnie, jest gatunkiem pionierskim.

Sosny rosną zarówno na skrajnie suchych glebach np. piaskach wydmowych, jak i również na terenach bagiennych.

Charakterystyczne cechy sosny: wysokość: 25-40 m; igły ciemnozielone (5-7cm) z wierzchu, po wew. stronie szarozielone, wyrastają po dwie na krótkopędach, sztywne, skręcone, ostro zakończone, pozostają na pędzie do 3 lat; kwiaty jednopłciowe, męskie kwiaty
są żółte i zebrane w jajowate kotki u nasady tegorocznych pędów, żeńskie kwiaty mają postać czerwonawych szyszeczek; szyszki, jajowato-stożkowate, niedojrzałe zielone, dojrzałe szarobrązowe; kora, w wyższej partii pnia pomarańczowo-szara, w dolnej części szaro- brązowa i grubo spękana.

Najkorzystniejsze warunki do rozwoju sosna  znajduje na glebach głębokich, luźnych i świeżych, gdzie osiąga najokazalsze rozmiary i najlepszy wygląd. Jest gatunkiem światłożądnym, co oznacza, że do wzrostu wymaga dużego dostępu światła. Rośnie bardzo szybko, szczególnie w pierwszym dziesięcioleciu. Ponadto cechuje ją znaczna odporność na przymrozki i upały.

Gatunki sosen rosnących w Polsce
W Polsce rośnie również sosna czarna i wejmutka, a w górach limba. Sosnę wejmutkę rozpoznajemy po tym, że z jej krótkopędów wyrasta aż po 5 igieł, które są cienkie, wiotkie i długie (8-12 cm). Limba jako gatunek górski występuje w Alpach i Karpatach, jej igły wyrastają tak jak u wejmutki po pięć na krótkopędach, ale ich długość jest mniejsza (ok. 8 cm) są gęste, proste, a od wewnątrz posiadają niebiesko-białą barwę. Najokazalsze limby rosną w Polsce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zlokalizowane są nad Morskim Okiem, gdzie najgrubsza z nich osiąga 211 cm w obwodzie. Sosna czarna wykształca igły, które wyrastają po dwie z krótkopędów, mają czarnozieloną barwę, są bardzo grube i sztywne.

Drewno sosny zwyczajnej jest podstawowym surowcem na polskim rynku drzewnym. Najlepsze właściwości pod względem technicznym posiada drewno ze ściętych drzew w wieku 80-120 lat. Charakteryzuje się dobrą wytrzymałością i sprężystością, jednocześnie jest miękkie oraz łatwe w obróbce, co sprawia, że jest szeroko wykorzystywane, szczególnie w meblarstwie i budownictwie. Drewno sosny przeznaczane jest na konstrukcje domów, stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, meble oraz do produkcji papieru.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Awantura u fryzjera. Pracownica salonu fryzjerskiego zatrzymana. Poszło o włosy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Policjanci z Komisariatu Policji III w Krakowie odebrali zgłoszenie dotyczące awantury w salonie kosmetycznym. Funkcjonariusze zastali tam zgłaszającą, która oznajmiła, że chwilę wcześniej przyjechała do kosmetyczki, aby jej oddać włosy (naturalne), zakupione za pośrednictwem portalu internetowego. Na miejscu pracownica salonu, która sprzedała produkt, słysząc o zamiarze zwrotu towaru, wpadła w szał.

Pracownica salonu zaczęła w wulgarny sposób wyzywać klientkę, a następnie kierować wobec niej groźby, by finalnie rzucić się na zgłaszającą zadając jej kilka uderzeń w okolice brzucha. Dopiero mężczyzna, który zjawił się z poszkodowaną, zdołał odciągnąć atakującą kobietę.

Zgłaszająca nie posiadała obrażeń, nie uskarżała się na stan zdrowia i oznajmiała, że nie potrzebuje pomocy medycznej. Wypowiedziane jednak wcześniej groźby w jej kierunku spowodowały, że była ona roztrzęsiona i zdenerwowana. Poszkodowana zdecydowała, że złoży zawiadomienie o przestępstwie – groźbach karalnych.

30-letnia pracownica salonu została zatrzymana i przesłuchana w Komisariacie Policji III w Krakowie. Kobieta tłumaczyła, że jest osobą bardzo nerwową i impulsywną, a klientka, która chciała zwrócić zakupiony towar, wyprowadziła ją z równowagi. Po przesłuchaniu została zwolniona, jednak czeka ją jeszcze sprawa sądzie.  Za kierowanie gróźb karalnych oraz naruszenie nietykalności cielesnej grozi jej kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl