Jedną z podstawowych zasad obowiązujących przedstawicieli Komisji Europejskiej jest zasada apolityczności. Ma ona zapobiegać konfliktowi interesów, który może powstać w związku z pełnioną funkcją. Tymczasem wiceszef KE podkreślił aktywnie angażuje się w kampanię europarlamentarną w Polsce.

Tydzień temu Timmermans gościł w Warszawie, gdzie spotkał się z liderem Wiosny Robertem Biedroniem i startującą z jego list do Parlamentu Europejskiego Joanną Scheuring-Wielgus. Zapowiedział, także że pojawi się na spotkaniach należącego do Europejskiej Partii Socjalistów SLD.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z liderami Wiosny Timmermans po raz kolejny mówił o polskim sądownictwie i udzielił otwarcie poparcia partii Roberta Biedronia.

"Dla mnie Wiosna jest jedną z tych sił, które reprezentują optymistyczną wizję Polski. Polski, w której wszyscy mają równe prawa. Polski będącej częścią europejskiej rodziny. I obiecuję Wam, że nie pozwolę, żeby ktokolwiek ją z niej wyprowadził. Obiecuję to Wam" 

- oświadczył Timmermans.

Zaangażowanie polityczne wiceszefa Komisji Europejskiej komentował dziś w programie TVP "Woronicza 17" społeczny doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz.

Odnosząc się do słów Jerzego Wenderlicha (SLD), który bagatelizował poczynania Timmermansa, profesor wskazał na niebezpieczeństwo mogące wynikać z działań holenderskiego polityka. 

"Frans Timmermans nie jest ani „czarnym ludem, ani „diabłem wcielonym”, tylko jest politykiem ideologicznie opętanym. Ma pewną wizję lewackiej inżynierii społecznej i chciałby zaaplikować ją tutaj, w Polsce. Znalazł partnera w Wiośnie Roberta Biedronia dla swoich wizji lewackiej inżynierii społecznej"

- powiedział Andrzej Zybertowicz w programie TVP "Woronicza 17"

."To jest niebezpieczne dla całej Europy, bo ta część elit brukselskich, która jest ideologicznie opętana psuje zdolność Europy do harmonijnego rozwoju"

-dodał społeczny doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy

Jak poinformował pewien czas temu na antenie Telewizji Republika Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, Frans Timmermans ma postępowanie sprawdzające wewnątrz Komisji Europejskiej, czy nie łamie reguł niełączenia funkcji komisarza unijnego z działalnością polityczną.