Rekordowa przerwa świąteczna

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Mihail_fotodeti

  

W większości szkół we Włoszech tegoroczna przerwa z okazji Wielkanocy będzie rekordowo długa i może potrwać nawet do 1 maja. W rezultacie - jak podkreśla dziennik "Corriere della Sera" - na początku wiosny pozostało tylko około 30 dni nauki.

Rok szkolny oficjalnie zakończy się w tym roku 8 czerwca.

Świąteczne ferie rozpoczną się w Wielki Czwartek 18 kwietnia i powinny potrwać do wtorku 23 kwietnia włącznie. Ale czwartek 25 kwietnia jest we Włoszech dniem wolnym od pracy; tego dnia obchodzone jest Święto Wyzwolenia. Dlatego wielkanocne wakacje zostały przedłużone, w niektórych szkołach także do piątku.

W wielu szkołach lekcje zostaną wznowione po 11 dniach w poniedziałek 29 kwietnia, ale na krótko. Po dwóch dniach nauki uczniowie będą mieli znowu dzień wolny z okazji Święta Pracy.

Do szkoły powrócą zatem w czwartek 2 maja, czyli znów przed weekendem.

To, jak zaznacza "Corriere della Sera", scenariusz optymistyczny, ponieważ część szkół nie wznowi pracy w dwa ostatnie dni kwietnia.

Kolejna przerwa zostanie ogłoszona w wielu szkołach w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego 26 maja; dzień na przygotowanie lokalu wyborczego i dzień na jego posprzątanie po głosowaniu.

Rekordowo długa przerwa świąteczna, która w części placówek oświatowych potrwa do 1 maja sprawiła, że 10 milionów Włochów wykorzysta ten czas na pierwsze wakacje. Celem tych wyjazdów - jak podała branża turystyczna - będą przede wszystkim historyczne miasta: Rzym, Florencja i Wenecja, a także Matera, która jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury.

Spośród tych Włochów, którzy wybrali wypoczynek za granicą, najwięcej pojedzie do Hiszpanii, do Egiptu i na Kubę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

HGW nie stawiła się na rozprawie w charakterze świadka. Chodzi o proces Wojciechowicz-Śpiewak

Hanna Gronkiewicz-Waltz / By Platforma Obywatelska RP from Polska - Konferencja Hanny Gronkiewicz-Waltz, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36623944

  

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się dzisiaj na rozprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie została wezwana jako świadek w sprawie o ochronę dóbr osobistych wytoczonej przez byłego wiceprezydenta stolicy Jacka Wojciechowicza Janowi Śpiewakowi, działaczowi miejskiemu.

W przesłanym do sądu piśmie wyjaśniła, że w tym dniu o godz. 10 odbędzie się Rada Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych, której jestem członkiem i prosi o usprawiedliwienie nieobecności. W odczytanym na sali rozpraw piśmie była prezydent wyjaśniła, że jej obecność jest tam wymagana ze względu na otwarcie przewodów doktorskich jej doktorantów, wyznaczenie komisji egzaminacyjnych i powołanie recenzentów.

W związku z tym sąd zdecydował o odroczeniu rozprawy do 24 października. W przypadku kolejnej nieobecności sąd będzie honorował wyłącznie zaświadczenia od lekarza sądowego.

Sędzia Eliza Kurkowska wskazała jednocześnie, że świadek ma możliwość zaplanowania swoich obowiązków z uwzględnieniem terminu rozprawy.

Była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana dzisiaj do Sądu Okręgowego w Warszawie w charakterze świadka w sprawie pomiędzy Wojciechowiczem a Śpiewakiem ws. o ochronę dóbr osobistych.

Wojciechowicz pozwał Śpiewaka za jego wypowiedzi dotyczące powodu odwołania go ze stanowiska w 2016 r. Działacz ruchów miejskich pisał o byłym wiceprezydencie, że stracił pracę z powodu udziału w aferze reprywatyzacyjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl