"Wyciągnąć dla Polski wnioski z porażki krajów południowych". Premier o skutkach przyjęcia euro

Mateusz Morawiecki / screen TVP Info

  

- W przypadku Włoch czy Hiszpanii mówimy o utraconej dekadzie, a nawet dwóch. Przyjęto euro w niewłaściwym czasie, w układzie zdecydowanie nieadekwatnym na ówczesnym etapie rozwoju gospodarczego krajów południa Europy. Warto wyciągnąć dla Polski wnioski z tej porażki krajów południowych - powiedział dziś podczas konwencji PiS Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów.

- Jesteśmy na dobrej drodze do budowy silnej gospodarki, która ma w zamyśle doprowadzić do zrównania życia mieszkańców regionów, które są gospodarczo słabsze, do unijnego średniego poziomu życia - powiedział dzisiaj podczas konwencji regionalnej PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przedstawiał kondycję gospodarczą części krajów, które przyjęły euro. 

- Wystarczy popatrzeć na niektóre kraje, które nie tylko nie rozwinęły się przez 20 lat lub nawet cofnęły się. To kraje jeszcze do niedawna będące celem naszej imigracji zarobkowej - Włochy, Grecja, Hiszpania. To kraje, które [przyjmując euro] miały 10 razy mniejszą od Niemiec gospodarkę, a teraz mają 18 razy mniejszą

- mówił premier.

- W przypadku Włoch czy Hiszpanii mówimy o utraconej dekadzie, a nawet dwóch. Przyjęto euro w niewłaściwym czasie, w układzie zdecydowanie nieadekwatnym na ówczesnym etapie rozwoju gospodarczego krajów południa Europy. Warto wyciągnąć dla Polski wnioski z tej porażki krajów południowych

- dodał Mateusz Morawiecki.

- Koalicja Europejska chce nas jak najszybciej wciągnąć do strefy euro. My pokazujemy, że zgodnie z teorią, praktyką, doświadczeniem, nie opłaca nam się, dzisiaj w szczególności, przyjać euro, a opłaca się opierać polską gospodarkę o polskiego złotego

- stwierdził premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jest jednym "z najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej", a wzrost gospodarczy Polski jest już niemal trzykrotnie szybszy od średniego poziomu wzrostu w UE. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Rosnieft sprzedał wenezuelskie aktywa

Zdjęcie ilustracyjne / By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2174648

  

Rosyjski koncern Rosnieft sprzedał rządowi swoje aktywa w Wenezueli i zakończył swoją działalność w tym kraju - podało w niedzielę niezależne radio Echo Moskwy. Wcześniej USA nałożyły na dwie spółki córki Rosnieftu sankcje za handel wenezuelską ropą naftową.

Koncern poinformował, że decyzję o sprzedaży aktywów podjął w interesie swych akcjonariuszy. Transakcję Rosnieft przeprowadził w sobotę, sprzedając aktywa firmie w całości należącej do rządu Rosji. Nabywca przejął udziały w firmach wydobywczych: Petromonagas, Petroperija, Boqueton, Petromiranda i Petrovictoria, a także w operacjach handlowych i przedsiębiorstwach serwisowych.

Wszystkie aktywa Rosnieftu w Wenezueli będą sprzedane i zlikwidowane, koncern przerwie swoje operacje handlowe w tym kraju - podał dziennik gospodarczy "Wiedomosti".

Dziennik przypuszcza, że nabywcą aktywów jest Rosnieftiegaz, należący do rządu Rosji, który jest zarazem właścicielem pakietu kontrolnego akcji Rosnieftu.

Wcześniej USA wprowadziły sankcje wobec dwóch spółek córek Rosnieftu: TNK Trading International i Rosnieft Trading. Władze USA nakazały kontrahentom, by do 20 maja br. przerwały współpracę z tymi firmami. Waszyngton wezwał do zerwania wszelkich interesów z rządem Nicolasa Maduro, którego USA i kilkadziesiąt innych krajów nie uznają za prawowitego prezydenta kraju.

Na początku br. media rosyjskie podawały, że w ostatnich latach Rosja pożyczyła Wenezueli ponad 10 mld USD; połowę z tej sumy Caracas otrzymało od Rosnieftu, a pozostałą kwotę stanowił kredyt na zakup rosyjskiego uzbrojenia. Według ocen agencji Reutera od 2006 roku rząd Rosji i Rosnieft udzieliły Wenezueli kredytów w wysokości co najmniej 17 mld USD. Państwowy wenezuelski koncern naftowy PDVSA spłacał je stopniowo w formie dostaw ropy naftowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts