Samica chronionego sępa wróciła do domu... samolotem

Sęp płowy / By User:MatthiasKabel - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9009137

  

Dobrila, samica chronionego sępa płowego, którą w zeszłym roku znaleziono w Turcji, ponad 2 tys. km od jej domu w Serbii, w piątek dzięki wspólnym wysiłkom obu krajów przyleciała do Belgradu - na pokładzie samolotu. W Belgradzie powitał ją m.in. minister.

To dla nas bardzo ważna chwila. Najważniejsze, że (Dobrila) czuje się dobrze 

- powiedział serbski minister ochrony środowiska Goran Trivan, który na belgradzkim lotnisku powitał Dobrilę wraz z tureckim ambasadorem Tanju Bilgicem.

Cieszę się, że ta operacja zakończyła się pomyślnie. (...) Jeśli Dobrila wróci kiedyś do Turcji, z chęcią się nią zaopiekujemy 

- dodał dyplomata.

Roczną samicę sępa płowego, który w Serbii uznany jest za gatunek chroniony, pod koniec zeszłego roku znaleźli tureccy żołnierze przy granicy Turcji i Syrii.

Jak powiedział Bilgic, ptak został wyleczony przez weterynarzy i wypuszczony na wolność, jednak wkrótce, w miejscu oddalonym od pierwszego o ponad 100 km, znaleźli go pasterze. Dobrila cierpiała z powodu zimna i stało się jasne, że nie jest w stanie wrócić do domu o własnych siłach.

Nie jest jasne, dlaczego Dobrila zawędrowała tak daleko.

Po przylocie zwierzę zostanie zbadane, a następnie powróci do rezerwatu Uvac w południowo-zachodniej Serbii, gdzie żyje licząca ok. 500 sępów płowych. Początkowo Dobrila zostanie w klatce, by zdążyła przystosować się do nowych warunków i nauczyła samodzielnie zdobywać pożywienie.

Jak pisze agencja Reutera, młode sępów płowych zakładają gniazda na klifach i żywią się padliną zwierząt. Młode często wędrują do czasu osiągnięcia dojrzałości, po czym wybierają swoją kolonię i w niej osiadają. Są w stanie pokonywać wielkie odległości; ptaki znaczone w Serbii widziano m.in. w Izraelu i Iraku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Małopolska wesprze finansowo rodzinę sześcioraczków

Rodzice sześcioraczków / screen polsatnews.pl

  

Małopolska wesprze finansowo rodzinę sześcioraczków z Tylmanowej. Radni jednomyślnie podjęli dziś uchwałę o udzieleniu 100 tys. zł z budżetu województwa gminie Ochotnica Dolna, która będzie pośredniczyć w przekazaniu pieniędzy rodzicom.

"Gratulacje i serdeczne słowa to miłe gesty, którym powinna towarzyszyć realna pomoc, dlatego zdecydowaliśmy o przekazaniu rodzinie kwoty 100 tys. zł. Liczymy, że ułatwi to rodzicom odnalezienie się w nowej sytuacji"

- mówił marszałek województwa Witold Kozłowski.

Dodał, że niebawem zarząd województwa przedstawi kolejne propozycje pomocy rodzinie Marców z Tylmanowej, pomocy w takiej formie, w jakiej oni sami najbardziej będą jej potrzebować. Podczas sesji padł pomysł, by rodzina mogła skorzystać z usług niani w ramach programu "Małopolska niania".

Sześcioraczki: Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela urodziły się 20 maja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie.

Rodzina otrzymała wsparcie od różnych instytucji, firm i osób prywatnych. Premier Mateusz Morawiecki wręczył rodzicom kluczyki do samochodu – dziewięcioosobowego volkswagena transportera - zakupionego ze środków Fundacji PKO BP i Fundacji PFR.

[polecam:https://niezalezna.pl/273843-rodzice-szescioraczkow-z-krakowa-otrzymali-upominki-od-premiera-w-tym-rodzinne-auto]

Z kolei miasto Kraków wynajęło dla rodziców mieszkanie, żeby mogli spokojnie odwiedzać dzieci w szpitalu. W ramach pomocy sześcioraczkom przekazywane były także kosmetyki dziecięce, łóżeczka i inne meble, obuwie, foteliki samochodowe oraz pieluchy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl