Gabinet Stanisława Augusta na Zamku Królewskim z nowymi draperiami

„Fiesta podług Kamsetzera” - spotkanie z okazji wyposażenia Gabinetu i Garderoby Króla w draperie i zasłony / Zamek Królewski w Warszawie

  

Gabinet i garderoba króla Stanisława Augusta na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wyposażone w nowe draperie i zasłony. Projekt stworzono na podstawie historycznego szkicu autorstwa XVIII-wiecznego architekta i dekoratora Jana Krystiana Kamsetzera. 

Szkic Kamsetzera pochodzi z 1792 roku. Dyrektor Muzeum na Zamku Królewskim w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, prezentując w piątek draperie i zasłony podkreślił rolę, jaką w XVIII-wiecznych wnętrzach pełniły tkaniny i pasmanterie. Jak zaznaczył, należały one do najważniejszych i najdroższych elementów wystroju reprezentacyjnych wnętrz w każdej rezydencji. Wysokiej jakości tkaniny wyjątkowo cenił również Stanisław August Poniatowski, a zatrudniony przez niego królewski tapicer Karol Susson cieszył się pozycją jednego z najbardziej wpływowych dworzan.

To jest pierwszy krok, który podejmujemy. Za nim pójdą następne. (...) Przejdziemy do Sali Starej Audiencjonalnej i przymierzamy się do chyba najtrudniejszego dzieła, czyli wymiany baldachimu, podniebia i zaplecka w sali tronowej. Ten ostatni projekt jest rozpisany przynajmniej na trzy lata i wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. 

– zapowiedział dyrektor. Wyjaśnił również, że odnowa dekoracji wnętrz zamkowych jest konieczna ze względu na silne zużycie tkanin, z których wiele ma już ponad trzydzieści lat. Do tej pory wymieniono tkaniny w Pokojach Królewiczowskich. Latem tego roku nastąpi wymiana tkaniny w Galerii Królewiczowskiej.

Za wyposażenie Gabinetu i Garderoby Króla w nowe draperie i zasłony odpowiadają m.in. kustosze Katarzyna Połujan i Maciej Choynowski oraz historyk sztuki i scenograf Maciej M. Putowski, znany z takich realizacji dla polskiego kina i teatru jak Lalka, Sanatorium pod Klepsydrą, Brzezina, Ziemia Obiecana, Zaklęte rewiry, Wesele lub Damy i huzary. Putowski przypomniał, że zaprezentowaną pasmanterię wykonała istniejąca od XVII wieku paryska firma Declerq, realizująca zamówienia m.in. dla Wersalu.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Zamek Królewski w Warszawie, dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl