Lublin: egzamin ósmoklasistów odbędzie się bez zakłóceń

/ lublin.eu

  

Egzaminy gimnazjalne w Lublinie odbyły się bez przeszkód. Jesteśmy przekonani, że również egzaminy ósmoklasistów, które rozpoczną się w poniedziałek, przebiegną bez zakłóceń – poinformowały władze miasta.

Egzamin gimnazjalny pisało 2507 uczniów w 26 szkołach prowadzonych przez miasto Lublin. "Chcemy podziękować dyrektorom tych szkół, ale nie tylko im, bo dostaliśmy duże wsparcie z sektora oświaty niepublicznej, za co też dziękujemy, nauczyciele ze szkół niepublicznych również pomagali nam w organizowaniu tych egzaminów" – powiedział na briefingu prasowym zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach.

Dodał, że w Lublinie do pomocy w skompletowaniu składów komisji nie proszono emerytów czy strażaków, lecz tylko nauczycieli pracujących w różnych placówkach oświaty w Lublinie.

W poniedziałek, wtorek i środę odbędą się egzaminy uczniów klas ósmych. W Lublinie przystąpić do nich ma 2828 uczniów w 46 szkołach.

W lubelskim ratuszu odbyło się w czwartek spotkanie z dyrektorami szkół. Miało ono na celu ustalenie i ewentualne uzupełnienie komisji egzaminacyjnych. "Wczoraj wyszliśmy ze spotkania z dyrektorami przekonani, że mamy ten egzamin przygotowany jest chodzi o obsadzenie składów komisji" – powiedział Banach.

Poinformował, że jest też lista rezerwowa nauczycieli, którzy mogą w razie potrzeby pomóc i uczestniczyć w zespołach nadzorujących egzaminy.

Dyrektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Lublina Ewa Dumkiewicz-Sprawka powiedziała, że współpraca między władzami samorządowymi, a także dyrektorami szkół, układa się znakomicie. "Dyrektorzy, którzy zgłaszali informacje, że nie mają składów komisji, otrzymywali wparcie z innych placówek" – powiedziała.

"Wyrażamy przekonanie, że w poniedziałek egzamin rozpocznie się bez zakłóceń.(…) Będziemy cały czas w kontakcie z dyrektorami, codziennie monitorujemy sytuację"

– dodała.

Podkreśliła, że będzie to pierwszy taki egzamin i wiąże się on ze stresem dla uczniów, którzy go zdają, i ich rodziców. "Zależy nam na tym, żeby panował spokój i egzaminy przebiegły bez zakłóceń" – dodała.

W piątek w Lublinie do strajku przystąpiły 102 placówki ze 155 prowadzonych przez miasto. Strajkuje 65 z 73 (89 proc.) szkół, 26 z 64 przedszkoli (41 proc.). Strajkują nadal cztery z pięciu ośrodków szkolno-wychowawczych, akcja protestacyjna jest prowadzona także w sześciu z 13 innych placówek jak bursy, ośrodki szkolno-wychowawcze i centra kształcenia. W poniedziałek w Lublinie do strajku przystąpiło 109 szkół. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Papież: krzyż dźwiga cała ludzkość

/ twitter.com/Pontifex_ln

  

Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum mówił o "wszystkich krzyżach świata" i modlił się za osoby spragnione sprawiedliwości oraz pokoju, a także za migrantów i dzieci "zranione w ich niewinności i czystości".

Po wysłuchaniu rozważań przy 14 stacjach Drogi Krzyżowej Franciszek odmówił słowa modlitwy.

"Panie Jezu, pomóż nam zobaczyć w Twym Krzyżu wszystkie krzyże świata: krzyż osób złaknionych chleba i miłości, krzyż osób samotnych i opuszczonych nawet przez własne dzieci i krewnych, krzyż osób spragnionych sprawiedliwości i pokoju"

- powiedział papież.

Franciszek modlił się za tych, którzy nie znajdują pocieszenia w wierze, za ludzi starszych, uginających się "pod ciężarem lat i samotności".

Następnie papież mówił o "krzyżu migrantów, którzy trafiają na zamknięte drzwi z powodu strachu i serc zaryglowanych przez polityczne rachuby", oraz o "krzyżu maluczkich, zranionych w ich niewinności i w ich czystości".

W czasie Drogi Krzyżowej, poświęconej ofiarom niewolnictwa i handlu ludźmi oraz migrantom, modlono się za "nowych ukrzyżowanych na Ziemi" i za tych, którzy doświadczyli tortur, "nienawiści i zemsty".

Podkreślił, że krzyż dźwiga ludzkość, która "błąka się w mroku niepewności i ciemnościach kultury tego, co chwilowe".

"Niosą go - dodał - rodziny rozbite z powodu zdrady, uwodzicielstwa złego albo zabójczej lekkomyślności i egoizmu".

Wspomniał również o "krzyżu konsekrowanych", którzy niezmordowanie starają się nieść światu światłość Boga i czują się "odtrąceni, wyśmiani i upokorzeni".

"Jest - wskazał - krzyż Twoich dzieci, które wierząc w Ciebie i starając się żyć zgodnie z Twoim słowem, spychani są na margines i odrzucani nawet przez własne rodziny i swych rówieśników".

Papież zaznaczył:

"Jest krzyż naszych słabości, naszych hipokryzji, naszej zdrady, naszych grzechów i licznych naszych niedotrzymanych obietnic, krzyż Twego Kościoła, Twej oblubienicy, która czuje się stale atakowana od wewnątrz i z zewnątrz".

Wymienił także cierpienia Ziemi - "wspólnego domu, który poważnie więdnie na naszych egoistycznych oczach, oślepionych chciwością i władzą".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl