Budowanie mobilności wojskowej

/ mat. SG WP http://sgwp.wp.mil.pl/pl/4_1134.html

  

Pod patronatem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmunda T. Andrzejczaka odbyło się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie sympozjum naukowe pod tytułem Mobilność Wojskowa pod kryptonimem „MILMOB”.

W sympozjum zorganizowanym 11 kwietnia 2019 roku przez Zarząd Logistyki-P4 Sztabu Generalnego WP oraz Wojskową Akademię Techniczną udział wzięli przedstawiciele ministerstw, instytucji rządowych, resortu obrony narodowej oraz uczelni wojskowych, którzy czynnie biorą udział w budowaniu mobilności wojskowej. Zasadniczym celem sympozjum było zidentyfikowanie obszarów współpracy cywilno-wojskowej, wskazanie perspektyw usprawnienia mobilności wojsk w świetle poprawy bezpieczeństwa państwa z wykorzystaniem kompleksowego międzyresortowego podejścia (whole-government approach), a także wymiana informacji dotyczących uczestnictwa Polski w inicjatywach natowskich i unijnych związanych z mobilnością wojskową - czytamy na oficjalnym portal SG WP.

Doświadczenia nabyte podczas stacjonowania wojsk sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przemieszczeń oraz ćwiczeń, potwierdziły jak ważną rolę dla skutecznego wykonania operacji odgrywa swoboda przemieszczania wojsk zwana „Freedom of Movement”. Z optymistycznym przyjęciem uczestników sympozjum spotkały się planowane inwestycje rozwoju infrastruktury transportowej, w tym projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), które w znaczący sposób wpływać będą na zwiększenie możliwości transportowych naszego kraju - informuje Sztab Generalny WP. 

Podkreślano również, jak istotnym staje się czynny udział naszego państwa w inicjatywach Unii Europejskiej i NATO, a także ciągłe dostosowywanie regulacji prawnych celem znoszenia barier proceduralnych i usprawniania procesu przemieszczania wojsk - czytamy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP

Wczytuję komentarze...

Referendum strajkowe: protest nie tylko przeciwko niskim płacom

/ Janusz Wolniak/Gazeta Polska

  

Związki zawodowe działające w firmie Amazon – NSZZ „Solidarność” i Inicjatywa Pracownicza – w trakcie przerw obiadowych przeprowadziły wśród pracowników referendum strajkowe pod magazynem zakładowym na Bielanach Wrocławskich.

Amazon to największy w Polsce amerykański pracodawca. W tym roku w firmie ma być zatrudnionych 16 tys. pracowników. Na Dolnym Śląsku pracuje 4 tys. osób, a na koniec roku, kiedy spółka otworzy kolejny zakład w Bolesławcu, dojdzie jeszcze tysiąc.

– W naszym zakładzie pensje stale rosną, teraz płacimy już minimalnie 20 zł brutto za godzinę. Po roku pracy pracownik może dostać podwyżkę do 15 proc. (8 proc. za frekwencję i 7 proc. za produktywność w pracy zespołowej)

– mówi menedżer Amazona Magdalena Węglewska.

Jednak związkowcy uważają, że zarobki są za niskie, i żądają podwyższenia podstawowej stawki godzinowej do co najmniej 25 zł netto dla pracowników poziomu pierwszego (T1) przy zachowaniu równego poziomu wynagrodzeń we wszystkich magazynach wchodzących w skład zakładu, a także zbiorowego regulowania wynagrodzeń w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

Tymczasem Marta Rzetelska, rzecznik Amazona, mówi, że pracownicy mogą liczyć na wiele profitów. Należą do nich: np. pełna opieka zdrowotna, bezpłatny dojazd do pracy, posiłki za złotówkę czy program „Postaw na swój rozwój” (firma w ciągu czterech lat oferuje dofinansowanie szkoleń do 26 tys. zł bez umowy lojalnościowej).

Protestujący oprócz żądań płacowych wysuwają także postulat stabilności pracy, domagając się zatrudniania bezpośrednio przez pracodawcę, bez pośrednictwa agencji pracy tymczasowej i bez rocznych umów na czas określony.

Więcej w dzisiejszym Dodatku Dolnośląskim "Gazety Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl