Sabaton, Kiss, Maroon 5 i Diana Krall wystąpią w Krakowie

Sabaton na koncercie we Francji / fot. Selbymay - Praca własna/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

  

Gwiazdy tego formatu co Elton John, Jamiroquai, Maroon 5, Muse i Sabaton w najbliższych miesiącach wystąpią na koncertach w Tauron Arenie Kraków. Będą też wydarzenia sportowe m.in. pożegnalny benefis Agnieszki Radwańskiej, siatkarski memoriał Huberta Wagnera oraz Mistrzostwa Świata Superenduro.

Hala Tauron Arena Kraków działa od pięciu lat. Z okazji urodzin 9 czerwca odbędzie się "Największa domówka w historii", na czas której zaplanowano m.in. treningi siatkówki i karate, wyścigi na torze gokartowym, rozgrywki e-sportowe, atrakcje dla dzieci i projekcje filmowe.

Już od czwartku podczas siedmiu przedstawień w hali pokazywane jest widowisko "Wędrówki z dinozaurami".

Będziemy mogli zobaczyć 18 dinozaurów w rzeczywistych rozmiarach. Największy z nich ma 11 metrów wysokości i 17 długości. To widowisko rodzinne i edukacyjne, które na świecie widziało już ponad 9 mln ludzi

 – powiedziała Anna Pietrzak z Live Nation Poland.

Pod względem koncertowym "najgorętszym" miesiącem będzie czerwiec. 6 czerwca w Tauron Arenie wystąpi grupa Maroon 5, 11 czerwca rozpocznie się odbywający się po raz trzeci w Krakowie Impact Festiwal, na którym zagrają m.in. Alice in Chains i Tool, a 18 czerwca pożegnalny koncert da grupa Kiss.

Jeden z członków zespołu zapowiadając ten koncert powiedział: odejdziemy tak jak się pojawiliśmy czyli niepokornie i niepowstrzymanie. Czekamy więc z niecierpliwością, na to co będzie się działo

– powiedziała Pietrzak.

22 czerwca fani usłyszą na żywo Muse uznawany za jeden z najbardziej energetycznych zespołów na świecie.

25 i 26 czerwca odbędzie się Mystic Festival z udziałem 28 zespołów, które grać będą na trzech scenach. Główna stanie w hali, dwie pozostałe w plenerze.

Będzie to największy w tym roku festiwal metalowy w Polsce. Slipknot i Sabaton – największe gwiazdy – zagrają muzykę z nowych płyt

 – wyjaśnił Tomek Ochab z KnockOut Productions. Dodał, że na festiwalu każdy z miłośników ciężkiego brzmienia znajdzie coś dla siebie, a organizatorzy starają się tak ułożyć koncerty, żeby ułatwić publiczności przemieszczanie między scenami i umożliwić wysłuchanie jak największej liczby wykonawców.

W Tauron Arenie wystąpią w najbliższych miesiącach także: Elton John, Enrique Iglesias, Jamiroquai, Rod Stewart, Diana Krall, Mark Knopfler, Ariana Grande, Michael Buble, Deep Purple, a w lutym 2020 r. The Kelly Family.

Wśród dużych imprez sportowych będą: majowy benefis Agnieszki Radwańskiej – jej pożegnanie z tenisem, w czerwcu Mistrzostwa Świata w Zapasach do lat 15 w Małej Hali, a od 1 do 3 sierpnia potrwa siatkarski Memoriał Huberta Wagnera, podczas którego rozegranych zostanie sześć meczów. 7 grudnia w Krakowie odbędą się Mistrzostwa Świata Superenduro z udziałem Tadeusza Błażusiaka oraz Rafała Sonika.

Prezes zarządzającej Tauron Areną Agencji Rozwoju Miasta S.A. Małgorzata Marcińska mówiła, że hala ma najwięcej wydarzeń spośród podobnych obiektów w Polsce, a obok koncertów i dużych zawodów sportowych są to kongresy i konferencje. W tym roku wydarzeń było już 40, a kolejnych 60 jest zapisanych kalendarzu.

 

"Od początku naszą strategią jest dywersyfikacja oferty. Nie chodzi nam tylko o duże wydarzenia muzyczne i sportowe, choć przyciągnięcie gwiazd, które koncertują wyłącznie w Krakowie nie jest łatwą sprawą. Staramy się wyróżniać i podpisujemy z organizatorami wydarzeń wieloletnie umowy, żeby związać się z nimi na dłużej. Z drugiej strony przy współpracy z miastem i Zarządem Infrastruktury Sportowej pozyskujemy największe imprezy sportowe. Jesteśmy miejscem, w którym można zrobić największą konferencję z największą zasiadaną kolacją dla ponad 1 tys. osób" – podkreśliła Marcińska.

 

Nowością w Tauron Arenie Kraków będzie wymiana jednorazowych naczyń, w których sprzedawane są napoje na biodegradowalne. "Jest to decyzja mało biznesowa, ale jesteśmy odpowiedzialni, ekologiczni i chcemy wspierać ochronę środowiska" – wyjaśnił Piotr Ślusarek z Arena Catering. Na jeden koncert potrzeba ok. 50 tys. kubków. Te biodegradowalne są trzy razy droższe od tradycyjnych. Obecnie są one sprowadzane od producenta z Danii.

 

W zeszłym roku na 165 wydarzeniach w Tauron Arenie Kraków było 600 tys. osób. Od otwarcia hali zorganizowano ich ok. 700 z udziałem niemal 1,4 mln widzów. Jak poinformowała prezes Marcińska hala pokrywa koszty eksploatacyjne, a zysk operacyjny EBITDA wyniósł w 2018 r. 1,8 mln zł.

 

Obecnie hala poszukuje sponsora tytularnego, umowa z dotychczasowym - Tauron Polska Energia kończy się w styczniu 2020 r. Konkurs jest dwuetapowy, zainteresowani mogą zgłaszać się do końca kwietnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Nowe tropy ws. śmierci Emila Barchańskiego

Emil Barchański / arch. IPN

  

W najnowszym odcinku programu „Koniec systemu” Dorota Kania wróciła do sprawy śmierci Emila Barchańskiego, w której pojawiły się zupełnie nowe tropy. Prowadzą one do Departamentu I czyli komunistycznego wywiadu. W prowadzonym przez IPN śledztwie został przesłuchany Aleksander Makowski, funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który w czasach PRL zajmował się inwigilacją m.in. księdza Franciszka Blachnickiego oraz papieża Jana Pawła II.

Emil Barchański (rocznik 1965) 13 grudnia 1981 roku – po wprowadzeniu stanu wojennego – zaczął prowadzić działalność konspiracyjną w grupie „Piłsudczycy”. 10 lutego 1982 roku wziął udział wraz z Markiem Marciniakiem i Arturem Nieszczerzewiczem w akcji przeciwko pomnikowi Feliksa Dzierżyńskiego. 3 marca 1982 roku został zatrzymany przez SB w drukarni drugiego obiegu podczas druku publikacji Adama Michnika „Będę krzyczał”. Po aresztowaniu był bity i zmuszany do składania fałszywych zeznań. W dniu 17 czerwca 1982 roku miał być wyznaczony kolejny termin rozprawy Tomasza Sokolewicza i Marka Marciniaka, w którym Emil miał zeznawać jako świadek. Na jednej z wcześniejszych rozpraw zeznał: „Ci panowie, kiedy biją, nie przedstawiają się, ale jestem gotów w każdej chwili ich rozpoznać”. Brał udział w manifestacjach patriotycznych 3, 9 i 13 maja 1982 roku. 3 czerwca 1982 roku pojechał na plażę nad Wisłą, gdzie zaginął, a jego ciało odnaleziono dopiero 5 czerwca. Śledztwo w sprawie jego śmierci pierwszy raz umorzono w 1982 roku; kolejny – w latach 90. Sprawą zajął się w 2006 roku pion śledczy IPN – po upływie wielu lat i braku pełnej dokumentacji można jedynie wskazać najbardziej prawdopodobną hipotezę.
 [polecam:https://niezalezna.pl/275356-dorota-kania-ujawnia-dlaczego-zginal-emil-barchanski]

Emil Barchański został aresztowany w stanie wojennym 3 marca 1982 w związku z „profanacją” pomnika Feliksa Dzierżyńskiego – miesiąc wcześniej kilku młodych ludzi (w tym Emil) oblali „Krwawego Feliksa” łatwopalną cieczą i podpalili.
 
W 82 roku byłem działaczem Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej i my zaczęliśmy w grudniu 82 roku wydawać gazetkę pod tytułem "Młodzież" i oczywiście interesowała nas młodzież walcząca i jedną z informacji, która dotarła do nas z Warszawy było zamordowanie Emila Barchańskiego. Chłopak był aresztowany i odpowiadał w sądzie. W sądzie powiedział, że był torturowany, na co sąd zareagował w ten sposób, że w takim razie odracza rozprawę, ale w tej sprawie następnej Emil będzie odpowiadał z wolnej stopy, czyli, że po tej rozprawie został zwolniony do domu. No i okazało się, że tak jakby został zwolniony do domu po to, żeby nie dożył następnej rozprawy, bo nie dożył. Wyłowili go z Wisły.
- wspomina Artur Adamski, opozycjonista, działacz Solidarności Walczącej.

W najnowszym odcinku programu Doroty Kani zwrócono uwagę, że do aresztu, oprócz Emila Barchańskiego trafił także jego kolega, Tomasz Sokolewicz. Jego ojciec, Wojciech Sokolewicz był wówczas znanym prawnikiem, kierownikiem zespołu prawa konstytucyjnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Był również kontaktem operacyjnym Departamentu I MSW ps. „Wacław”, a jego oficerem prowadzącym w tym czasie był... Aleksander Makowski.

Po aresztowaniu syna Wojciech Sokolewicz spotkał się z Makowskim, który posługiwał się nazwiskiem Stępiński i poprosił go o ustalenia w sprawie zatrzymania syna.
 
W wydziale dochodzeniowo-śledczym komendy stołecznej pojawił się funkcjonariusz pierwszego departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z pytaniem o bieg tej sprawy i o konsekwencje, jakie grożą przywódcy tej części warszawskiej organizacji, która dokonała profanacji pomnika Dzierżyńskiego. Z relacji kierownictwa tego wydziału wskazywano, że jest on szefem tej organizacji i na pewno z odpowiedzialności karnej z tej sprawy się nie wywinie. Z tych rozmów zostały sporządzone przez funkcjonariusza wywiadu notatki i te notatki o których wspomniałem zostały ujawnione w aktach kontaktu operacyjnego o pseudonimie „Wacław”.
- mówi prokurator Mariusz Rębacz, IPN.
 
Przebieg samego procesu wspomina również mama Emila Barchańskiego:

17 maja w trakcie procesu sądowego jego kolegów Tomka Sokolewicza i Marka Marciniaka. Bohatersko na sprawie sądowej tychże kolegów powiedział do sędziego, że bardzo był bity i zmuszany do fałszywych zeznań. Wówczas pani prokurator młoda blondyneczka wyskoczyła strasznie zdenerwowana i powiedziała "będziesz pięć lat siedział za fałszywe zeznania" a sędzia, młody człowiek spokojnie z uśmiechem na ustach zapytał "a czy mógłbyś powiedzieć, jak ci panowie się nazywali". Emil odpowiedział dowcipnie "ci panowie, jak biją to się nie przedstawiają, ale na pewno bym ich rozpoznał, gdyby mi pokazali tych panów. W każdej chwili, do końca życia, zapamiętam ich twarze.
- wspominała Krystyna Barchańska, mama Emila.
 
Na istotny wątek zwraca uwagę opozycjonistka, działaczka NSZ Kinga Hałacińska.

Po tym jak Emil Barchański wyszedł z aresztu, obiecał swojej mamie, że już więcej polityką zajmować się nie będzie. Miał kłopot z łaciną, miał kłopot z przysposobieniem obronnym, obiecał mamie, że się będzie uczył. Powodem dla którego bardzo często spędzał czas ze swoim sąsiadem Hubertem była nauka i to, że obaj mieli psy. W związku z czym obaj młodzi ludzie bardzo często chodzili razem na spacery. Wydaje się, że osoba, która została podstawiona państwu Barchańskim była bardzo świadomie przemyślana przez Służbę Bezpieczeństwa. Chłopak był młody, posiadał podobne zainteresowania jak Emil, posiadał żonę, dziecko, był wiarygodny.
- mówi Hałacińska.
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl