Gwiazdy literatury zjadą na festiwal Apostrof

M.in. Wiktor Jerofiejew, Elisabeth Åsbrink, Vincent V. Severski i Robert J. Szmidt dołączyli do gwiazd, które spotkają się z czytelnikami podczas Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury (20-26 maja). Organizowane przez Empik święto książki już po raz czwarty zjednoczy pasjonatów czytelnictwa w aż sześciu polskich miastach równocześnie. Festiwalowi towarzyszyć będą długo wyczekiwane premiery, spotkania z najpopularniejszymi pisarzami, dyskusje okołoliterackie oraz skupiona wokół literatury scena muzyczna.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Pixabay

Wiktor Jerofiejew na łamach „Różowej myszy” (Wydawnictwo Agora) zabierze uczestników spotkania do rodzimego kraju – Rosji. Znany czytelnikom z ostrego sarkazmu, za pomocą którego rozlicza się z historią ojczyzny, także w tej groteskowej, okrutnej baśni demaskuje wady rodaków, partii rządzącej oraz dobrze sytuowanych elit. Rosjanie są też bohaterami powieści Vincenta V. Severskiego. Piszący pod pseudonimem były funkcjonariusz wywiadu PRL i III RP, przeszkolony w USA przez CIA, na stronach „Odwetu” (Wydawnictwo Czarna Owca) zabierze czytelników do świata doskonale sobie znanego – na pole walki. Kontynuacja „Zamętu” skupia się wokół tajemniczych śmierci agentów. Z kolei jeden z najbardziej cenionych polskich autorów literatury faktu, Wojciech Tochman zaprezentuje wznowienie swojego literackiego debiutu – „Schodów się nie pali” (Wydawnictwo Literackie). To zbiór 11 reportaży o silnych, choć jednocześnie bardzo trudnych relacjach z bliskimi, poszukiwaniu miłości oraz mocy autodestrukcji. Podczas festiwalu Apostrof odbędzie się też spotkanie wokół ukazującej się ponownie książki „Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów” (SIW Znak). Ewa Winnicka, trzykrotna laureatka nagrody Grand Press zabierze uczestników w niezwykłą podróż do ery nielegalnego alkoholu i nocnych klubów w Nowym Jorku – miasta, które wabiło potencjałem i otwartością, gdzie każdy chciał rozpocząć życie na nowo. 

Do zmian przekonywać będzie Areta Szpura, czołowa polska aktywistka na rzecz ekologii. W swoim podręczniku „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” (Wydawnictwo W.A.B.) propaguje modę na ratowanie Ziemi. Powołując się na słowa Baracka Obamy – Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które jest świadome zmian klimatycznych i ostatnim, które może coś zmienić – napisała książkę, która za pomocą małych kroków uczy, jak funkcjonować zgodnie z ideą zero waste. Zaś jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce – Marcin Meller podzieli się swoimi najważniejszymi przemyśleniami. W zbiorze felietonów „Nietoperz i suszone cytryny” (Wydawnictwo W.A.B.) znajdą się opowieści pełne barwnych anegdot na temat świata mediów, polityki, ale też małych i dużych przyjemności oraz cierpień. Humorystycznych opowieści nie zabraknie też w najnowszej publikacji Michała Rusinka „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki” (Wydawnictwo Agora). Autor bierze pod lupę kuriozalne wskazówki, jakie można znaleźć w niejednym popularnym poradniku. Książka zachwyciła nawet Katarzynę Nosowską – Gdybym posiadała dzienniczek obywatela, a sąsiedzi mogliby wpisywać do niego uwagi, jedna z nich brzmiałaby: „W tych ciężkich czasach, ostentacyjnie śmiała się w głos”. Rewelacja! Z kolei Adam Zagajewski – jeden z najbardziej uznanych i nagradzanych, także za granicą, współczesnych polskich pisarzy wspomina wielkich poetów. Na łamach „Substancji nieuporządkowanej” (SIW Znak) podejmuje próbę osadzenia ich twórczości w chaotycznej rzeczywistości z „dzisiaj”. Robert J. Szmidt z uczestnikami festiwalu organizowanego przez Empik porozmawia na temat „Riese” (Wydawnictwo Insignis). To trzecia z kolei powieść tego autora napisana w ramach międzynarodowego projektu literackiego, za który odpowiada Dmitrij Glukhovski. Polską premierę będzie miała też głośna książka „Made in Sweden” (Wydawnictwo Wielka Litera) autorstwa szwedzkiej dziennikarki radiowej i telewizyjnej Elisabeth Åsbrink. Laureatka prestiżowej Nagrody Augusta oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki w najnowszej publikacji odnosi się do fascynacji Skandynawią. Za pomocą 25 przykładów ukazuje, jak naprawdę wygląda życie w Szwecji, poddając tym samym w wątpliwość, czy rzeczywiście jest to kraj tak dostojny i tolerancyjny. 

Festiwal co roku zaprasza do współtworzenia oprawy graficznej innego artystę. Za tegoroczną odpowiada laureatka Paszportu Polityki – Diana Lelonek, autorka prac wizualnych z pogranicza fotografii i instalacji. Uhonorowana „ShowOff” podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, „ReGeneration3” w Szwajcarii oraz Nagrodą Fundacji Vordemberge-Gildewart. Zdjęcie z cyklu „Yesterday I met a really wild man” to kompozycja przedstawiająca człowieka jako jeden z elementów natury – kolejny gatunek zwierząt. To już czwarta odsłona oprawy graficznej. W poprzednich edycjach plakaty przygotowali: Tymek Borowski, Radek Szlaga oraz Małgorzata Gurowska. 

Wśród potwierdzonych gości są także: S wietłana Aleksijewicz, Lauren Groff, Szczepan Twardoch, B.A. Paris, Serhij Żadan, Charlie LeDuff, Marek Krajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Witkiewicz, Niki Segnit. Opiekę kuratorską nad czwartą edycją festiwalu objęła Olga Tokarczuk – wybitna prozaiczka i eseistka – uhonorowana wieloma nagrodami, w tym jedną z najważniejszych na świecie – Man Booker International Prize.

 

 


Źródło: mat.pras., niezalezna.pl

#Apostrof #Festiwal #Empik #Wiktor Jerofiejew #Szmidt #Severski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo