Przestrzelona ikona, symbol zbrodni katyńskiej: jaka jest jej historia?

Jedna z wersji obrazu Matki Bożej Katyńskiej (zdjęcie z pogrzebu ks. Zdzisława Peszkowskiego) / fot. Mariusz Kubik, www.mariuszkubik.pl, commons.wikimedia.org/wiki/User:Kmarius

  

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków związanych z ludobójstwem katyńskim jest obraz Matki Boskiej tulącej do siebie postać z przestrzeloną potylicą. Ma on zupełnie niezwykłą historię i odnosi się do wspaniałej tradycji.

Tak naprawdę jest to płaskorzeźba. Powstała w latach 90. na zamówienie księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego. Za wzór posłużyła grafika przedstawiająca Matkę Bożą tulącą w swoich ramionach przestrzeloną czaszkę. Płaskorzeźbę wykonaną przez Tomasza Płatka poświęcił w 1996 r. Jan Paweł II. Obraz podróżował z prałatem Peszkowskim, był ważnym elementem wielu nabożeństw związanych z upamiętnieniem ofiar Katynia. Zdobył sławę tak wielką, że zaczęto mylić go z wykonanym przez polskich więźniów obrazem Matki Bożej Kozielskiej, rzekomo cudownie ocalonym.

Po katastrofie w Smoleńsku media podały informację, że obraz Matki Bożej Katyńskiej został w tej katastrofie zniszczony. Okazało się jednak, że Teresa Walewska-Przyjałkowska, wiceprezes fundacji „Golgota Wschodu”, która opiekowała się obrazem i miała zabrać go ze sobą na pokład Tu-154M, z nieznanych powodów pierwszy raz nie zabrała obrazu na tak ważne uroczystości.

Przedstawienia Matki Boskiej związanej z historią polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Starobielsku mają o wiele dłuższą historię. W Kozielsku powstały przynajmniej trzy obrazy. Jeden stworzył porucznik Henryk Gorzechowski. W desce o rozmiarach 13,5 cm na 8,5 cm wycięty został konturowo uproszczony obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Więźniowie mieli utrudniony dostęp do farb czy innych środków graficznych, najprościej było więc wyryć kontury postaci w miękkiej sosnowej desce. Dwa pozostałe obrazy powstały ze znalezionych w trakcie sprzątania poklasztornego strychu desek dawnego prawosławnego ikonostasu. Wykonane zostały według tego samego szkicu Mikołaja Arciszewskiego przez por. Michała Siemiradzkiego (bratanka znanego polskiego malarza Henryka Siemiradzkiego) w technice olejnej i przez por. Tadeusza Zielińskiego jako płaskorzeźba. Obrazy miały być inspirowane odkrytą przez jednego z jeńców, kpt. Władysława Charkiewicza, na murze prawosławnej Pustelni Optyńskiej resztką fresku przedstawiającego Matkę Bożą Żyrowicką. Płaskorzeźba dłuta por. Tadeusza Zielińskiego została wywieziona z obozu w Kozielsku, ukryta za podwójnym dnem walizki płk. Adama Kosiby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl