Święte Schody w Rzymie można oglądać do czerwca

Pielgrzymi wchodzący po Scala Santa

  

Po raz pierwszy od 300 lat w Rzymie, przez kolejne dwa miesiące, można oglądać słynne tzw. Święte Schody w oryginalnym stanie, zdjęto z nich drewnianą obudowę ochronną. To jedno z najważniejszych miejsc odwiedzanych przez wiernych w Wiecznym Mieście. Wcześniej eksperci z Muzeów Watykańskich przeprowadzili konserwację stopni, a także XVI-wiecznych fresków zdobiących ściany.

Scala Santa to liczące 28 stopni marmurowe schody pochodzące zgodnie ze średniowieczną tradycją z Pretorium w Jerozolimie, czyli z siedziby rzymskiego namiestnika Poncjusza Piłata. To po nich Jezus miał być prowadzony na sąd. Przywieziono je z Jerozolimy do Rzymu w IV w. Znajdują się w budynku przy bazylice św. Jana na Lateranie. Wierni wchodzą po nich na kolanach. Obecnie, aż do uroczystości Zielonych Świątek można zobaczyć je bez obudowy, którą zlecił nałożyć w 1723 r. papież Innocenty XIII.

Schody przykryte ochronną drewnianą okładziną

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Bałtyk. Czynne wszystkie kąpieliska

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W niedzielę rano we wszystkich czynnych kąpieliskach nad Bałtykiem można się kąpać. Kąpiel natomiast zabroniona jest na dwóch kąpieliskach nad Zalewem Szczecińskim. Poinformował o tym Główny Inspektorat Sanitarny.

Kąpiel zabroniona jest na kąpieliskach w Stepnicy oraz w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. Powodem tej decyzji są sinice, które zakwitły w tych miejscach, na tym akwenie.

We wszystkich czynnych nad Bałtykiem kąpieliskach można się kąpać. Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach w każdej chwili może się zmienić. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą.

W razie obfitego zakwitu sinic sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl