Tak manipuluje szwajcarska gazeta. Sugeruje, że Polacy blokują badania nad Holokaustem

Szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung”, która opublikowała artykuł zarzucający Polsce prowadzenie „kampanii przeciwko badaniom nad Holokaustem”, ponownie odmówiła opublikowania odpowiedzi na oskarżenia ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Szwajcarii, Jakuba Kumocha, oraz honorowego konsula RP w Zurychu, Markusa Blechnera.

Auschwitz II-Birkenau
whoismargot CC0

Publikacja „Neue Zürcher Zeitung” nosiła znamienny tytuł: „Nie tolerujemy takiego obrazu historii – polska kampania przeciwko badaniom nad Holokaustem”.

Artykuł nawiązywał do konferencji zorganizowanej w lutym bieżącego roku przez francuską Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, w której wzięli udział m.in. Jan Tomasz Gross i Jan Grabowski.

Na skandaliczny tekst w „NZZ” zareagował ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch oraz konsul  honorowy w Zurychu Markus Blechner (który sam jest narodowości żydowskiej). Dyplomaci wysłali do redakcji odpowiedź prostującą tezy zawarte w artykule.

Okazuje się, że „Neue Zürcher Zeitung” początkowo wyraziła zgodę na opublikowanie listu polskich dyplomatów, ale zdecydowała na opatrzenie go tytułem „Polnische Proteste gegen Holocaust-Forscher” (Polskie protesty przeciwko badaczom Zagłady). 

Taki zabieg redakcji zdecydowanie zmienił wymowę listu. Z tytułu można wywnioskować, że Gross i Grabowski, którzy od lat na forum międzynarodowym przypisują Polakom masowe mordowanie Żydów, są (obiektywnymi) badaczami Holokaustu, zaś polski ambasador i konsul przeciwko ich "badaniom naukowym" protestują.

Polski ambasador wskazał, że "prawo do repliki uważane jest za jedną z fundamentalnych zasad etyki dziennikarskiej, zaś reguły szwajcarskiej Rady Prasowej nie zezwalają na wprowadzanie zmian w listach od czytelników. Tymczasem gazeta w odpowiedzi powoływała się na funkcjonowanie w „państwie prawa” - czytamy na portalu tvp.info. 

Kumoch i Blechner podkreślili w skróconej wersji listu, że "Polska nie prowadzi kampanii przeciw badaniom nad Holokaustem, ale je finansuje".

W oryginalnym tekście, opublikowanym na stronie Ambasady Rzeczypospolitej w Bernie, wskazano, że  podczas konferencji na francuskiej uczelni „Jan Tomasz Gross mówił, że dzisiejsza Polska rządzona jest przez następców faszystów i antysemitów”

„Dla jednego z nas, Markusa Blechnera, polskiego Żyda i potomka ocalonych z Holokaustu, jest to szczególnie obraźliwe. Oznaczałoby to, że on również pracuje dla antysemitów”

- podkreślają oburzeni dyplomaci. 

TUTAJ pełna treść oryginalnej odpowiedzi na artykuł „NZZ”.

 

 Źródło: niezalezna.pl, tvp.info, Facebook.com

#Markus Blechner #holokaust #Szwajcaria #Jakub Kumoch #„Neue Zürcher Zeitung”

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo